şükela:  tümü | bugün
3212 entry daha
  • meydanı boş bulup da küfreden mi ararsınız, trollük yapacağım derken saçmalayan mı ararsınız. ne yaparsanız yapın artık bitti.

evet bitti. akp oyları geri dönülemez bir inişe geçmiş durumda. tek çareleri muharrem ince’yi pohpohlamak ve sadece onu yapıyorlar şu anda.

günlerdir sözlüğe bile giremedim, kusura bakmayın. aday arkadaşlarla köy köy geziyoruz. sahadan aldığımız enerji üst seviyede. aday listeleri açıklandığında oluşan suni kırgınlıklar 1-2 gün sürdü. şu an listeye giremeyen arkadaşlarımızın hepsi en az bizler kadar çalışıyor. bu takım çalışmasına şahit olmak inanılmaz bir duygu.

memleketin her bölgesinden gelen bilgiler bizi daha da şevklendiriyor. halk, iyi parti’ye yapılan karartmanın farkında. mağdur edebiyatı yapmaya bile gerek kalmadan insanları yanımızda buluyoruz.

geçen gün akp çoğunluklu bir köydeydim. buluşma noktasına gitmeden önce, ilçe teşkilattan arkadaşlardan ayrılıp, akplilerin takıldığı mahallenin kahvesine girdim. çayımı söyledim. bir iki muhabbete başladık. üstümde ceket kravat olmadığı için bankacı sandılar önce. televizyonda halk tv açık. millet heyecanla izliyor. şaşırdım. a haberi açın da bakalım dedim. arkadan biri küfrü salladı. amk çocukları bizi keriz sanıyor diye ekledi. artan dolardan bir girdiler, halkbankası davasından ödeyeceğimiz paradan çıktılar. ben burayı akpartili bilirdim hayırdır? diye sordum. erdoğan hata yapıyor diye ekledi yaşlı beyamcalardan biri. bir yüzükle yola çıktığında adamdı, şimdi sülalesi memleketi yedi hala doymadılar diye ekledi. yandan biri savunmaya çalıştığına pişman oldu, dövüyorlardı adamı, sinirlendi çıktı kahvehaneden bir süre sonra. ee kime verecez oyumuzu dayı dedim. değişiklik iyidir dedi. yaz geldi, güneş ısıtsın biraz diye bir diğeri ekledi, gülüştük. arkadan biri fetöcülere mi vereceğiz yani? diye sordu. yanımdaki beyamca lugatıma yeni bir küfür daha ekledi. akpartiden bir tane adamı içeri atmadılar ulan fetönün kendisi bunlar diye inletti ortalığı. müsaade istedim, ayrıldım, ekibimle buluştum.

yarım saat sonra arkadaşlara o kahveye gidelim dedim. tatsızlık çıkmasın dediler. sorun olmaz dedim. içeri grup olarak girdik. ilçe başkanı beni tanıttı. o kızgın dayı mahallenin muhtarıymış. gözleri parladı, elimi sımsıkı sıktı, sarıldı. evlat sen çok genç değil misin? diye sordu. mustafa kemal’in başkumandan olduğu yaştayım dedim. bir daha sarıldı. neden az önce kim olduğunu söylemedin? dedi. o zaman rahat konuşamazdın dedim. uzun uzun muhabbet ettik. listeye bir iyi daha ekledik.

benim artık hiç çekincem kalmadı. bu iş bitti arkadaşlar. gidin gönlünüz kimden yanaysa ona verin. kimsenin zorlamasına gelmeyin. fikrimi sorarsanız, akşener’in ikinci tur şansı ince’den daha fazla. ama o güzel gönlünüz kime isterse ona verin.

türkiye her geçen gün daha iyi oluyor. güneş içimizi sımsıcak ısıtıyor.
  • 2018 seçimlerinde saadet partisi ile birlikte x faktörü olması umulan parti. çünkü ancak onlar bir fark yarattığında bir fark oluşacak.

bakın ben bir chp seçmeniyim. dolayısıyla hayata, ülkeye ve dünyaya bakışımız iyi partilerle oldukça farklı. sağ bir partiye hayatım boyunca oy vermedim, bundan sonra da vermem. fakat bu iyi parti'nin bu seçimde chp'den de önemli bir parti olduğu gerçeğini değiştirmiyor. çünkü yıllardır değişmeyen bir denkleme saadet ile birlikte yeni onlar katıldı.

özetlemek gerekirse; millet ittifakı'nın iyi parti'den 2 temel beklentisi var:

1) akp'den min %5-10 oy koparması,
    2) seçim sonrası meclis çoğunluğu için hdp ile işbirliği zorunluluğu çıktığında, mhp'nin 7 haziran'da yaptığı gibi koşa koşa kendilerini akp'ye yamamaması.

hepsi bu.

dediğim gibi bir iyi parti seçmeni değilim. iyi parti'yi bilinçli olarak takip etmiyorum. fakat gerek ulusal, gerekse sosyal medyanın aktif bir takipçisiyim. buna rağmen iyi parti'nin ben çalışmalarına ve mesajlarına hiçbir yerde rastlamıyorum. ben rastlamıyorsam, akp seçmeni hiç rastlamıyordur.

ben bunu daha önce yazdığımda kimi iyi partililer bana mesaj atıp, partinin ne kadar iyi çalıştığını anlattılar. muhtemelen haklıdırlar. gerçekten özveri ile çalışıyorlardır. sorun şu ki bu aktif çalışma henüz bana bile ulaşamadı.

mitingler ve köy kasaba gezileri güzel. fakat seçmenin büyük kısmı istanbul'da. pastanın büyüğü burada. istanbul'daki adama orta anadolu'daki tekniklerle ulaşamazsınız. medyayı kullanmak zorundasınız.

oturup bahaneler ve komplo teorileri üretmek yerine, bu durumu değiştirmeli iyi parti. nasılını ve niçinini ben değil, zaten bunların olacağını bilerek partiyi kuran lider kadrosu çözmeli. en basitinden, ekşi sözlük dışında ben iyi parti'ye hiç rastlamıyorum internette. bunun virali, gerillası bin bir türlü yolu var. kullanmıyorlar. ben nerede isem sosyal medyada, beni bulup mesajlarını benim gözüme sokmalılar halbuki. bunun yerine, sanki medyanın kendilerini görmezden gelmesine seyirci kalıyorlar.

ilk başta dediğimi sonda da tekrarlayayım: iyi parti, saadet ile birlikte 2018 seçimlerinin x faktörü olmak zorunda. çünkü bu iki partinin akp'de teorik olarak karşılığı bulunduğunu varsayabiliyoruz. ancak şu anki gidişatta bu karşılık sadece teoride kalır. araştırmalar da bunu gösteriyor.

iyi parti daha çok çabalamalı, hedef kitlesini doğru belirlemeli ve daha cesur olmalı. millet ittifakı'ndaki rolünün hakkını vermeli.
  • 1 - mhp gibi gelenekçi, milliyetçi siyasi görüşe mensup bir hareketin içinden zorluklarla ve mücadele ile bir ayrışma yaşanmış olması, bu yeni hareketin nispeten diyaloğa açık olması, ve hatta yusuf halaçoğlu* gibi üslup konusunda hassas kişileri barındırması toplumsal uzlaşı adına ümit veriyor.

2 - sağcılık gibi rasyonalizmden pek az pay edinebilmiş bir siyasi görüşden de ülkenin geleceği hakkında akla mantığa uygun çıkarımlar duyuyoruz. bu da güzel.

3 - ilk turda demirtaş’a ikinci turda ince’ye oy verecek bir seçmen olarak meral akşener ve partisi hakkında şüphelerim de var.

- akşener’in kendi siyasi geçmişinin olumsuz tarafına dair bir ipucu, bir açıklamasının olmaması

- özünde sağcı olması hasebiyle, akp ile gelecekte birliktelik kurmamasının garantisinin olmaması. bahçeli’nin rte’yi yerden yere vurduğunu hatırlayın

- toplumsal konulara (kürtlerin temel hakları, cemevlerinin statüsü, hukukun üstünlüğü, avrupa birliğine entegrasyon konuları) bakışı hakkında bir programının olmaması.

edit: calemityceynin bu entrye binaen paylaştığı bilgileri ekleyelim:

• politik bir temellendirme olsa da akşener’in yaptığı demirtaş açıklaması linki ve artık bir hdp milletvekili olacak olan ahmet şık hakkında [ https://mobile.twitter.com/…972379037732626433?s=19 tweeti]

• iyi parti seçim manifestosu linki (izleme fırsatı bulunca editleyeceğim)
  • sosyal medya çalışması yapan arkadaşları aktroller'den ayırt edemez hale geldik.

şu gençlerin başına yetişkin birini koyun artık, attıkları mesajlar komikleşmeye başladı :)

https://ibb.co/cnuwd8

(bkz: meral'i 2.tura sokmazsanız rte'yi destekleriz)

edit: sözkonusu mesaj muhtemelen aktroll çalışması olmakla birlikte maalesef altı boş değil ve ince ile akşener'in rakip olduğu gerçeğine dayanıyor.
  • anadoluda çok iyi teşkilatlanan ve böylelikle anadoludaki hiçbir oyu çıldırmayacak olan tek,yegane parti. andoluda bir şehirde yaşıyorum. bu şehide evet hayır referandumunda akp'den başka kimsenin durmadığı sandık sayısı 294. bu da yaklaşık 200 bin küsur seçmenin oy kullandığı sandıklarda akp'nin istediği gibi at koşturduğunu söylüyor bize. sadece yaşadığım şehirde referandumda çalınan oy sayısı yaklaşık 30 bin. yüzlerce köyde yüzde yüz katılım yüzde yüz evet çıktı. iste iyi parti teşkilatının önemi burada ortaya çıkıyor. anadolu'nun her köyüne en az 1 adam koyarak ve dahi yedeklerini de neredeyse hazırlayarak verdiğimiz oyları garanti altına aldı. tabi saadet'i ve alevi köylerinde sandıkları koruyan chp'nin de çabasını da unutmamak lazım.
  • ıçinde çok fazla yakışıklı erkek barındırıyor.
  • daha fazla "yeni" ve "değişim" vurgusu yapmaları gerekiyor.

2002 seçimlerindeki genç parti seçim kampanyası örnek alınabilir.
  • (bkz: game changer)
  • geçen kasım aralık aylarında çevredeki akp’li kişilerin arasında adı geçtiğinde, iyi parti’yi fetöcü iftirası atıp karalamaya çalışırlardı. şimdilerde ise duyduğumda beni dumur eden “ama iyi partiyi yahudiler kurdu” sözü oldu. anlaşıldığı üzere fetö iftirası tutmadı başka arayış içindeler.

ikinci olarak halamın çocukları, 8 çocuklu bir aile. gelinler damatlar torunlarla 20 ‘yi buluyor. kuzenimle geçen güz konuştuğumda akp’yi öven sözler ederdi ancak geçen hafta o da iyi partiye vereceğini söyledi. onlar da durumdan hoşnut değil.

ayrıca saadet’in chp-iyi parti ile yanyana gelmesi akp’ye oy veren bazı kimselerin aklını çelecek gibi duruyor. geçen gün bir okulun bahçesinde bir öğretmen diğerine dil döküyordu bu konuda.

akp’ye oy veren ve destekleyen çoğu kişi, akp’nin güçlü olduğundan ve bu gücün ilerde de süreceğini sandığı için oy veriyor. akp’nin bu imajı kırılırsa ki biraz zor görünüyor; çünkü bu kesim a haber, trt, yandaş tv kanalların aracılığıyla istedikleri gibi yönlendiriliyor.

iyi partiye düşen kendini doğru anlatmak. zaten adı duyulduğunda kişide olumlu duygular uyandırıyor. gerisi gelir.
  • sanırım başkanlık için elim muharrem ince'ye gidecek ikinci tura dair alamayacağını bilsem de daha etkili istediğim tarzda işler yapıyor kışkırtıcı bir propaganda izliyor anladıkları dilden konuşuyor akşener ise insana umut veriyor yüz güldürüyor ama çok naif kalıyor
    "ama"
    milletvekili seçimi için hayatta chp'ye oy verip kılıçdaroğlu denen yedek stepnenin ekmeğine yağ sürmem. hayalim ince'nin cumhurbaşkanı olup ilk turda da chp'den çok daha fazla oy alıp yedek stepnenin mosmor olması ince'yi egale etmek için başvurduğu oyunun elinde patlaması.
    hadi inşallah.
    barajı rahat geçecek partidir fazlasının bilemem.
5 entry daha