şükela:  tümü | bugün
  • sonar araştırma başkanı hakan bayrakçı'nın iddialarına göre: iyiparti: 15-16, akşener: yüzde 20 bandında
    muharrem ince'nin akşener'den daha fazla oy alacağını iddia ediyor bayrakçı ve yüzde 25-26'ları geçtiğini söylüyor.

--- spoiler ---

kendi görüşüm nacizane şöyle:
    erdoğan yüzde 43
    ince yüzde 28
    akşener yüzde 15
    demirtaş yüzde 11
    temel dede yüzde 2
    --- spoiler ---
  • 24 haziran aksamina kadar ogrenmemizin zor oldugu.

farkindaysaniz diger partilerin anketlerde oy oranlari belirli bir marj icinde dalgalanirken iyi parti'nin oy orani dolar/tl kuru gibi bir ucuyor bir kaciyor.

misal hdp'li anket sonuclarini gordugunde bilir ki partisi 11'in ya da bir altinda ya bir ustunde cikmistir. iyi parti ise bir ankette %9 cikiyor, bir ankette %12 cikiyor, digerinde %15 cikiyor, oburunde %21 cikiyor.

peki bu varyans niye var?
    ohal haricinde ben bunu bir kac sebebe bagliyorum

1) ince/chp ve aksener/iyi parti arasinda kararsiz kalan bir kitle var. bunda aksener'in milletvekili listeleriyle ugrasmak durumunda kalmasi ve ince'nin "mac fazlaligi" da bir faktor.
    bugunku haberturk ve yarinki fox yayini ile ilgili basliklarda bir ton "aksener diyordum, ince'ye dondum, simdi tekrar aksener diyorum..yahu ne yapacagim ben" temali entry gorecegiz.

2) kocasi reisci ev kadinlari. su abla gibi ablalari dusunun. evet ev kadinlari erdogan'in kalesi de bu kale hic kadin bir adaya karsi savunma yapmadi.
    kisisel tecrubemde var da ev hanimlariyla yuzyuze roportaj yapamiyorsun. sen sikindirik gazli icecek, yogurt icin roportaj yapmaya gidiyorsun evin icinde kadinin kocasi, abisi, amcasi, dayisi falan oluyor.

3) gecmis mhp orneklemindeki problemler

4) bu dark horse durumu da meclis'te mhp'ye, baskanlikta aksener'e oy verecek kitle bir sehir efsanesi mi yoksa boyle bir kitle gercekten var mi?
  • düşüktür ama meral anacılara anket beğendirmiyoruz.

iyi parti hdp’den az , akşener balon çıktı söndü. zaten medya ambargosu da kalktı bu sebeple, bugün yarın programlara çıkacak.

erdoğan akşenerden korkuyordu, yanıldığını ve korkması gereken kişinin ince olduğunu anladı.

akşenerin antipatik, inceyi hedef alan ve şantaja benzeyen propagandaları başarısız olduğu gelen anketlerde görülüyor.

capsler falan güzel de, alt-right malzemelerinin halkta karşılığı yok haliyle bir hdp bile olamadılar.
  • aksener'i seven biri olarak belki de tarihe taniklik edecegim 24 haziran gecesi. yepyeni bir siyasi parti, kurulus asamasi cok handikapli, secime giris macerasi daha da handikapli ve ilk secim, ilk oylar. ustelik sistem degisikligi ve ulke merkez sag eksenli sekuler milliyetci siyasi anlayis ile ilk kez tanisiyor. ulkemizde adi sikca telaffuz edilecek, guzel seyler yapacaklar, eminim. su ana kadar yaptiklarindan aliyorum bu guveni.

ilklerin bebek partisi. seninle buyusun turkiye!
  • iyi parti 18.8
    meral aksener 23.7
  • öylesine okuyup geçecektim ama "altright (sağ muhalefet diyelim) halkta karşılığı yok" cümlesini okuyunca gülmekten öldüm, morgda can sıkıntısından yazıyorum.

arkadaş sen hiç geçmiş seçim sonuçlarını falan kurcalamadın mı? %5 potansiyelini geçen her partinin rte'nin akıllı politikalarıyla ilhak edildiğini görmedin mi? daha yeni %15-18 oy potansiyelli mhp teslim alındı.

onu geçtim, ülkede sağ seçmen potansiyeli %60-65 civarlarında... hdp oyları içerisinde bile muhafazakar sağcı taşfırın ustası kürt oyu mevcut. durum buyken kurmamız gereken cümle "halkta öküz gibi karşılığı var" olmalı.

meral hanımın oyunu irdeleyince baskın seçimin asıl sebebini de görmüş oluyoruz. iyi parti kadrolarını tam kuramadı, meral akşener dışında parlatacağı birileriyle uzlaşmaya vakti olmadı. üstüne medya sansürü de gelince akp'yi nşa zayıflatacak partinin bu şekilde bir varlık problemi ortaya çıktı. bence %15 banko ama anketlerde bu kadar dalgalanma olmasının sebebi yeni bir parti olması ve tabanının henüz olgunlaşmamış olması... bu seçimde kalburüstü bir oy alırsa bir sonraki seçimde doğru transferlerle coşacağını tahmin ediyorum.

muhalif arkadaşlara da tavsiyem: bu seçim için çok hayallere kapılmayın 2022 için umut ışığı olsun o da yeter.
  • iyi parti için %13,5

akşener için %16. kaynağım ne saçma sapan anket firmaları ne de sokaktaki insanlar.

(bkz: #77769247)