şükela:  tümü | bugün soru sor
 • siyasi geleceğini bilemem ama birkaç sene sonra siyasi geçmişlerinde ne denli büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklardır.

  etrafınıza bir bakın, chp'ye de akp'ye de mhp'ye de oy vermek istemeyen onlarca kişi göreceksiniz. iyi parti bu seçimlerin en büyük sürprizini yapacakken, chp yüzünden istediği başarıyı elde edemeyecektir.
 • 1. düşmanımın düşmanı dostumdurmantığıyla hareket ederek yapılmış bir ittifak.
  2. önemli konu ise varlığını devam ettirebilmesi adına mecburen yapması gereken bir ittifak.
 • yanlış yapılmış ittifaktır. sebepleri:

  1) sağcı olup akp-mhp'yi desteklemek istemeyen, chp'li olup partisinden bıkan seçmen için alternatif olamamıştır istanbul, ankara, izmir, antalya, adana, bursa gibi en büyük şehirleri bırakarak
  2) ittifak sonucu chp'nin ankara, antalya ve adana gibi büyükşehirlerde kazanması beklenirken ve bursa ve istanbul'da bile ihtimali bulunurken iyi parti ise denizli ve balıkesir gibi yeni nesil büyükşehirler dışında hiç bir yerde ittifaktan fayda bulamamıştır. sakarya, konya, erzurum, kocaeli, samsun, trabzon gibi kazanamayacağı yerlerde ittifak yapması birşey kazandırmayacaktır.
  3) chp teşkilatları ittifak tamamen kendi lehlerine olmasına rağmen balıkesir, kocaeli gibi illerde protesto ederek seçmenini iyi partiye karşı açık şekilde soğutmuştur, iyi parti ise bunlara sessiz kalarak tabanını üzmüştür.
  4) chp'nin olduğu hiçbir yerde aday çıkarmazken, chp iyi partinin sahip olduğu tek büyükşehir olan mersin'de aday göstermiştir.
  5) genel seçim zamanı chp ile ittifak sonrası oyların düştüğü bazı seçmenin akp-mhp çizgisine geri döndüğü görülmüşken ve bu parti yönetimi tarafından bilinirken tekrar ittifak yapılması parti tabanını çok rahatsız etmiştir.

  bu ittifak açık şekilde iyi parti'nin chp'ye büyük illeri sunmasıdır, kendilerini chp stepnesi durumuna düşürmüştür. öbür yandan ittifak olmasa bir kaç ilçe dışında nerede başarılı olabileceği gerçekten şüphelidir.

  ittifakın asıl sonuçlarını seçimden sonra göreceğiz. şahsi görüşüm balıkesir, denizli, mersin, niğde gibi iddialı olduğu bütün illeri alsa bile iyi parti sadece ortalama bir başarı sergilemiş olacaktır. aksi durumda ise başarısızdır.