şükela:  tümü | bugün soru sor
  • geçen gün otobüste deri mont üstüne denizci şapkası olan gayet maskülen kıllı sakallı bir adam bindi. kafadan iki tahtası eksik gibi gözüken adamlar olur ya, onlardan. fazla aktif, etrafıyla fazla ilgili, diyaloğa açık, akbilini klipsli anahtarlık ile beline tutturan vesaire. neyse ben "ya bu denizci teması niye ibnelikle bütünleşmiş acaba... deri ceket falan..." diye düşünürken bu eleman, otobüse binen bir yaşlıya yer vermek için ta öndeki koltuğundan kalktı, geldi orta kapının arkasındaki sol blokta ikinci sırada oturan benim önüme oturdu, yani orta tarafın en ön koltuğuna. http://img121.imageshack.us/…yenibitelemresmiid.png birkaç saniye sonra bu cebinden bi ip çıkardı. başladı iple oynamaya. eskiden annem ile teyzem yapardı, şimdi modası geçti kimsenin salladığı yok. parmaklarına takıyorsun sağından solundan geçiriyorsun, acayip şekiller falan yapıyorsun hani, o hareketler. bi baktım yandaki 4 gayet gideri olan kızı kilitlemiş amcam kendine. kızlar neredeyse muhabbet başlatacak, hayran hayran izliyorlar. düşün türk kızından bahsediyorum. fakat sırrına vakıf olmaya çalışmakta zorlanmadım, keramet şapkada değildi. ipinin rengi çok tatlı bi pembeydi abi. o pembe çok obsesif ve manyak gözükebilecek bir hareketi tamamen normalleştirip kadın ruhundan anlayan incelikli bir adama dönüştürüyordu elemanı. o ipin pembe olması ve halk içinde gocunmadan çıkarıp ilgi çekebilecek hareketler yapması; homofobik olmayan kendine güvenen ve sevgilisine atkı örebilecek ama yatak odasına geçince de evirip çevirecek bir erkek yapmıştı onu. ben bunları düşünürken kızları kesiyordum istemsiz; o sırada kızlar onlara baktığımı fark etti. o sıralar kazara "az gelişmişliğinizin ölçüsünü alıyorum" bakışını kullandığımdan, aniden ne kadar saçma gözüktüklerini fark edip fabrika ayarlarına geri döndüler. "öyle bakmak istemedim siz devam edin :((" diyesim geldi ama, amaaan. amcam da iple oynamaktan vazgeçti kısa süre sonra, yanındaki toy delikanlıya az gelişmiş hayat dersleri vermeye başladı. hayatımdaki tek örneği sermet erkin kalsın isterdim ama, herkes illüzyonist olmuş. iyi pilav yapan erkek de kaşığı pembe bi adam bence.
  • orduevindeki askerliği sırasında önemli gecelerde dışarıdan özel getirtilen büyük bir hotelin önemli aşçılarından birine el altından alkol temin ederek pilav tarifini ve inceliklerini kapmış kişidir.

ben: ustam gene döktürüyosun.
    usta: ee...işimiz bizim hehe !
    ben: kesme şekermi o şehriyelerin arasındaki?
    usta: hee...pilavı diri tutar.
    ben: ooo...yapayım bi votka vişne
    usta: valla ii olur.ama sadık bşçvş a çaktırma.
    ben: merak etme ona da cin vişne yaptım.
    usta: lan ne adamsın meto :-)
    ben : usta pirinci baştan yıkıyosun iice galiba.
    usta: sen benim nevaleyi getir ben sana yaparken anlatacam.votakayı az koy ama.erkeneden yamulmayalım.
    ben : buyur şefim kutu vişneye çaktım.kimse anlamaz.
    usta: saol gülüm.bak şimdi çiçek yağında şehriyeyi döndürüyoz...sonraa......
  • rahmetli babamdır. tane tane pilav yapmayı kendisinden öğrendim. aynı zamanda ağzının tadını bilen erkektir çünkü iyi pilav pişirmek zor iştir.
  • hemcinslerime sırrını veriyorum;

1 bardak pirinç -1,5 bardak su - 2 bardak pirinç -3 bardak su oranını koruyun ve pişirirken orta ateş - kısık ateş - selpak koyup demleme işlemlerini çok iyi yapın. iyi pilav yapmanın ne kadar olağan olduğunu göreceksiniz. öncesinde ılık/sıcak suda bekletmeyi de unutmayın.

ek: suda bekletme ve pirinci/şehriyeyi kavurmayla ilgili sorular gelmiş; suda, suyu çekene kadar 20-25 dk bekletebilirsiniz. pirinç tabii ki önce birkaç dakika kavrulacak. ben entry’de kilit noktaları yazdım, lapa bir pilav olmasın diye. yoksa internetteki tariflerde var olan her şey geçerli.
  • ev arkadaşım böyle biri. yalnız her yaptığında ''nasıl olmuş'' diye soruyor. geçen gün ''sen de karı gibi pilav yapıyorsun ha'' dedim inceden övmek için, bozuldu. sormaz herhalde bir daha.
  • sözlük bayanlarına selam eder, kesin.
  • iyi pilav yapan erkek yoktur doğru bakliyat-su oranı vardır. (bkz: ne diyorum ben)
  • pilav suyunu çektikten sonra ocağı kapatıp, tencereyi iyiyce sarıp sarmalayıp 10 dakika dinlendirmeye bırakandır. ayrıca pilav pişerken içine bir iki damla limon sıkıyorsa afferin koçuma. ama öyle şirin mirin pilavlık kalıplar kullanmasın! o kadarı abartı olup, delikanlılığa yakışmaz.
  • (bkz: iyi pilav yiyen erkek) şu anki sıfatım.
  • en az bir saat ıslatır o pirinci sonra kevgirde beş dakika yıkar.. tereyağlı yapar, 1/1.5 oranından şaşmaz..