şükela:  tümü | bugün
 • nihan kaya'nın en son çıkan kitabı. okunacaklar listesine eklenmeli.
 • günlük hayatta toplumun bireyi istismar biçimleri alt başlıklı bir nihan kaya kitabı. ithaki yayınları’ndan çıkmıştır.
  iyi aile yokturadlı kitabından sonra çıkmıştır ve birbirini tamamlar niteliktedir bu iki kitap.
  nikah, sünnet, nişan ve düğün gibi ritüele ve geleneğe bağlanmış eylemlerin aslında toplumu oluşturan bireyleri istismar ettiği fikri ortaya atılmıştır. ilginçtir ki toplumu oluşturan birey kendi oluşturduğu sistemin kurbanı ediyor kendini; bir nevi özne durumunda nesne durumuna kendi elleriyle geçiyor.
  sosyolojik ve psikolojik katmanlı ve yer yer ileri sürülen fikirleri edebiyat dünyasından kitaplarla örneklendirmesi çok hoş.
  bol bol kurtlarla koşan kadınlarkitabına gönderme var, bu açıdan da takdir edilesi; nihan kaya müthiş bir us, zevkle.
 • kendi kitapları, kurtlarla koşan kadınlar ve birkaç kitap alıntısı dışında kesinlikle hiçbir şey anlatamamış. "ben küçükken anam bana bunu dedi geçen tweet gördüm şöyle şöyle yazmışlar bu çok yanlış" tan öte gitmeyen nihan kaya kitabıdır. diğer kitabı okumadım ama bunu keşke çıkarmasaymış diğer kitaba ekleseymiş.

  ayrıca kitapta başlı başına problemli şeyler var. mesela şöyle bir ifade geçiyor: --- spoiler ---

  erkek çocuğun zekasını tamamen annesinden, çocuğun iskelet genini her zaman annenin babasından aldığını biliyoruz
  --- spoiler ---
  wtf??? öncelikle kaynak falan belirtmemiş diye soruyorum nereden biliyorsun? zeka nedir, nasıl kalıtılır ya da iskelet geni nedir? kaynak facebook anneleri tiktok çekiyor grubu falan mı? her duyduğunuza inanıp kitabınıza yazmayın ya

  ayrıca kitap boyunca kitapception yaptığı için kendisi, yine kendi kendini alıntılıyor ve ilişki sırasında kadın, adamın vücudunun şeklini alıyor ama erkek hiç etkilenmiyor gibi mesnetsiz bence cinsiyetçi bir yazıyı iliştiriveriyor. bu toplumsal cinsiyet rollerini eleştirme çabasına giren bir kitapta bunun işi ne?

  bu muydu bu kadar övülen kitap?? bence böyle, ben bunları yaşadım, bunları okudum kitabı tamamen. bunun yerine kitapta alıntı yapılan
  fahişeliğin tarihi
  damızlık kızın öyküsü
  kurtlarla koşan kadınlar kitaplarını okuyabilirsiniz
 • iyi aile yokturun devamı niteliğinde kaleme alınmış, 18-80 yaş arası herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm kitap.
  her satırın altını çizmek istedim. bazı cümleler var ki duvarlara yazmak istiyorum.
  yaralı bir çocukluk, düşüncesiz ebeveynler, mutsuz insanlar ve sonuç; kaçınılmaz olarak kötü aile/toplum. hayatımızdaki acıların kaynağına derinlemesine inen yazar, davranışlarımızı ve psikolojimizi mükemmel bir üslupla irdeliyor.
  --- spoiler ---
  - herkese her şart altında nazik olmayı, alttan almayı içselleştirmiş kadın kadar mağduriyete açık kimse yoktur; içinde biraz olsun istismar temayülü taşıyan herkes, kolay kurbanın kokusunu hemen alır. nazik bir kadının nezaketinden dolayı çekmediği eziyet, görmediği kötülük kalmamıştır.

  - kadınlar yirmili yaşlarına gelmeden önce bin kez ölmüşlerdir. şu ya da bu yöne gitmiş ve engellenmişlerdir. engellenmiş umutları ve düşleri de vardır. aksini söyleyen biri, hâlâ uykudadır.

  - toplumun kendisinden beklediğinin yarısını yapan bir kadının hayatı çoktan dolmuştur.
  --- spoiler ---
  yazdığın her satıra minnetle, nihan kaya.