şükela:  tümü | bugün
 • ios 13 ile birlikte gelen harika özellik

  en kısa özetiyle uyku düzeninizi takip ederek şarja geceden taktığınız cihazınızın şarjını %80de tutarak uyanmanıza yakın şarjınızı %100e ulaştırmaktadır

  peki bunu neden yapıyor?

  çünkü lityum ion bataryalar yapıları gereği en verimli ve sağlıklı %20 ve %80 aralığında çalışırlar ve pili tam boş(teknik olarak tam boşaltmak pilin ölümüyle sonuçlanacağından telefon yüzdesi bakımından) ve tam dolu telefonun beklemesi batarya ömrünü kısalttığından apple bunun önüne geçerek kullanıma yakın bataryanızı tam dolduruyor.
 • ilgili menüde açıklama şu şekilde;

  “”iphone, pilin eskime hızını azaltmak için günlük şarj etme rutininizi öğrenir ve telefonunuzu kullanmaya ihtiyacınız olana kadar %80 oranını geçene kadar şarj etmeyi durdurmak için bekleyebilir.””

  anlayan beri gelsin! koca cümle içinde tek bir virgül, aynı cümle içinde tekrar eden “kadar” kelimesi...

  ve ne demek istenildiği anlaşılmayan bir cümle.

  edit: özelliğin ne işe yaradığını biliyorum.

  takıldığım nokta; “telefonu kullanmaya ihtiyacımız olana kadar mı, yoksa %80 olana kadar mı bekleyecek? burada iki adet virgülle bozukluk giderilirdi.

  ikinci konu, şarj etmeyi durdurmak için beklemek nedir? şarj etmeyi durdurabilir de geç.

  sonuç itibariyle marka değeri çok yüksek olan iphone için, düzgün bir çeviri yapılamıyor.
 • sony'nin yıllar önce xperia serisinde yaptığı lakin ismi bile duyulmayan batarya koruma teknolojisi.

  t: yenilik(miş)
 • neyini anlamadın anlayamadım

  açık açık demiş ki

  “”iphone, pilin eskime hızını azaltmak için günlük şarj etme rutininizi öğrenir ve telefonunuzu kullanmaya ihtiyacınız olana kadar %80 oranını geçene kadar şarj etmeyi durdurmak için bekleyebilir.””
 • bu piller için optimum doluluk seviyesinin yüzde seksen olduğu söyleniyor.

  "pilinin ömrü uzun olsun diye yüzde seksende enerji akışını kesip bekletebilirim" anlamına gelen ifade.
 • bana kalırsa %80 olunca şarjı kesmektense %100 olunca kesse; hem kullanıcılardan daha fazla olumlu tepki alınır hem de geceden dolmuş olan pilin saatlerde prizde kalmasını önlenirdi.
 • mevzubahis li-iyon pillerse mümkün olan bir durumdur. bu aralar üzerinde sıkça durduğum bir mevzu olduğu için detaylı bilgi arz etmeyi kendime görev addediyorum. fakat öncelikle bazı kavramlara göz atmak gerekecektir. bunlar, çevrim sayısı*, çevrim ömrü*, şarj durumu *ve çevrim hızı *dir.

  çevrim sayısı, çevrim adı verilen bir şarj ve bir deşarj döngüsünden kaç tane yaptığıdır. standartlarca belirlenen oranda bir kapasite düşüşünün kaç çevrim sonunda görüldüğü ise pilin çevrim ömrü olmaktadır. çevrim ömrü kullanılan malzemelere göre bağlı olup genelde tahmin edilebilirdir. ticari kullanılan li-iyon pillerde çevrim ömrü pilin tipi ve çalışma voltajı gibi parametrelerle değişmekle beraber genelde 500-600 seviyesindedir. bu sebepledir ki her gün ortalama bir defa şarj edilen cihazlarda piller yaklaşık 600 gün (2 yıl) gibi bir süre içinde bitmektedir. (şarj etmesek neden tükeniyor sorusunun cevabı başka bir konu) çevrim ömrünü etkileyen faktörler nelerdir sorusuna gelince bahsettiğim diğer kavramlara girmek gerekiyor.

  şarj durumu (state of charge) ise pilin olması gerekenin ne kadarı kadar şarj edildiğini gösteren bir ibaredir. genellikle yüzde olarak ifade edilir ve olması gerektiği kadar şarj edilmişse %100'dür. cep telefonu dilinden örnek vermek gerekirse %20den şarj etmeye başladığınız pilin son değerine göre değişen bir kavramdır. %50de fişten çektiğiniz pilin şarj durumu ile %100 iken çektiğinizde tabii ki eşit olmayacaktır ve %100 de fişten çektiğinizde şarj durumu daha yüksek olacaktır. şarj durumu çevrim ömrüne nasıl etki ediyor diye düşündüğümüzde beklenildiği gibi düşük şarj durumu değerlerini üst limit belirlemek, çevrim sayısını artırıyor. başka bir değişle pilinizi %100'e doldurup fişten çektiğinizde 600 olan çevrim sayısı %80e kadar doldurup çıkarttığınızda 600 ün üzerine çıkıyor. şayet 1 günde %100'ün tamamını kullanmayan bir kullanıcı iseniz size uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır. çok yoğun kullananlar günde 2 defa şarja takmak durumunda kalanlar için buradan ekmek çıkmaz *peki onlara nereden ekmek çıkar? burada devreye çevrim hızı giriyor.

  kelime anlamıyla çevrim hızının tanımını yapmak zor. bunun için "c-rate" dediğimiz bir parametre kullanılıyor. 1c dediğimiz kavram bir pili bir saatte şarj etmek için uygulamamız gereken akımı ifade eder. 2c, yarım saatte doldurur. 6c, 10 dakikada. şimdilik bu kadar bahsetmemiz yeterli. yüksek çevrim hızlarının kullanılması yani pilin daha kısa sürede şarj edilmesini hepimiz isteriz. (elektrikli arabada deponun başında saatlerce beklemek pek istemeyeceğimiz birşey) fakat görülmüş ki çevrim hızı arttıkça yani pilleri daha kısa sürede şarj ettikçe çevrim ömründe ciddi azalma söz konusu. yoğun kullanımlar için yapılabilecek çok birşey olmadığını biliyoruz. onlara naçizane tek tavsiyem hızlı şarj adaptörlerinden uzak durmaları olacaktır.

  bu tanımları yaptıktan sonra gelelim %80 mevzuuna. li-iyon piller için güvenli bölge şarj durumu açısından %20 ile %80 arasıdır. burası kesin. ama bu aralık kısa ve orta vadeli kullanımlarda faydası pek yoktur. attığın taş ürküttüğün kuşa değmeyecektir. bu bağlamda apple'ın bu güncellemesini bilimsellikten daha çok satış pazarlama stratejisi olarak görüyorum. işin aslı şudur ki li-iyon pillerin üretildikten sonra ne zaman kullanıma başlayacağı belli değildir. bu bir ay da olabilir 2 yıl da olabilir tamamen kullanıldığı cihazın satışına bağlı bir durum. bu sebeple depolama ve bekleme koşullarında asla ve asla pillerin tam dolu (%100) ve tam boş olması istenmez. (temel dayanağı kullanılan malzemelerin elektrokimyasal kararlılıkları) ama elektrokimyasal reaksiyonlar yavaş işlediği için bir günlük %100 de beklemesi ile pil de ömründen kayda değer bir kapasite kaybetmez dolayısıyla bu hamlesi ile apple sadece pazarlamaya yönelik bir adım atmıştır ama adımı da doğru atmıştır bilimsel bir tutarsızlık yoktur.

  peki tüm bunların ışığında pil ömrünü nasıl iyileştirebiliriz?

  eğer gün içinde aktif kullanıcı iseniz üstte de bahsettiğim gibi hızlı şarj özellikli cihazlardan uzak durarak pil ömrünüzü bir nebze uzatmanız mümkün.

  eğer günde yaklaşık %60-70 şarj tüketen bir kullanıcı iseniz pilinizden ideale yakın kullanım süreleri elde etmeniz mümkün. naçizane tavsiyem şarj durumu %20'ye geldiğinde şarja takın, %80'e geldiğinde şarjdan çıkarın. bu aralıklarda şarj deşarj yaparak normal çevrim ömrü 500-600 çevrim olan bir pili 1000 çevrim sayılarına taşımanız mümkün. %100'e çıkarsanız da büyük problem yaşamazsınız ama aynı şeyi %0 için söyleyemeyeceğim. tamamına kadar bitirmenin çevrim ömrünü ciddi etkilediği biliniyor. tabii ki söylemek gerekir ki sıcaklık, basınç, bağıl nem gibi bir takım etkenler de sabit kabul edildi. sıcaklık olarak düşük sıcaklıklar da yüksek sıcaklıklar da pek tercih edilmemeli. 20-30 derece arası kullanımlar en ideali olduğu görülmüş.
 • xperia xz'mde olan özellik. telefon 2016'da çıktı. sanırım daha önceki xperia'larda da vardı. 2012'de aldığım vaio'da da vardı. ülkenin 4.5 g'ye geçmesi gibi herhalde.
 • az önce bildirim ekranında görünce ne olduğunu merak edip biraz araştırdım.

  olay özetle şu. diyelim ki 22:00'da telefonu şarja takıyorsunuz ve sabah 07:00'da çekiyorsunuz şarjdan ve telefon 04:00'da %100 oluyor ama 3 saat şarjı full olmasına rağmen prizde şarj almaya çalışıyor bu da batarya ömrünü azaltıyor.

  yeni sistemde telefon 03:00'da %80 olduğunu varsayarsak 03:00'da şarj olmayı bırakıyor ve 07:00'da şarjı yine %100 olacak şekilde hesaplayıp ilerleyen saatlerde şarja yeniden başlıyor (örneğin 05:30). umarım yeterince açık olmuştur.