şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iyilik yapabilecek kadar vicdan, akıl, yetenek, iyiniyet vb. sahibi olamayanların, kendilerine buldukları tutarlılık kılıfı. (bkz: besle kargayı oysun gözünü) (bkz: acıma yetime koyar götüne) (bkz: iyilik yap denize at)
 • iyilik olarak bakilan hareketlerin, aslinda bir beklenti/amac icermelerinden oturu niyet sayilmalari gerektigini bilmeyenlerin ihtiyaclari kar$ilanmadiginda yaptiklari yorum.

  nitekim, iyilik yerine iyi niyet denseymi$ daha dogru olabilirmi$..
 • doğrusunun "merhametten maraz doğar" olduğunu zannettiğim söz.
 • eşlenik versiyonu "cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir" * * olan irlanda atasözü. nşa'da test edilip onaylanarak doğruluğunun ispatlanması mümkündür.
 • benim bildigim versiyonu 'merhametten maraz dogar' olan atasozu.
 • iyilik yap kötülük bul anlamında atasözü. çok da doğrudur.
  örneğin evde temizlik yapan kadının üç çocuğu vardır bayramlarda seyranlarda oyuncaklar hediyeler, okul zamanı defter kalem kitap vs. alırsın, evdeki her şeyi paylaşırsın, dünya düzenindeki eşitsizliği hissetmesinler istersin sonra bunlar anasını danasını eve çağırıp beş çayı yapar evdeki pasta çikolatayı bitirir, tabaklarını da kirli bırakır giderler daha da utanmazlarsa evdeki kolyelerinden birini kızının boynunda görürsün bir diğer gün, havlularından birini de evinde...
  böyledir.
 • hani bir laf daha vardır "insanları bize yaptıkları iyiliklerden çok bizim onlara yaptığımız iyiliklerden dolayı severiz" merhametin iyiliğin niteliğinden ziyade niyettir burda esas olan.. niyet bazen iyilik yapanda bazen de yapılanda maraz doğurur ya da maraz olduğunun işaretidir. hani bir insan çok dertlidir ve kalkıp her derdine koşup iyi etmeye çalışır birileri... kendini paralar filan dertli için... derdi olan ikincil bir kazanç elde ettiğinden derdin kaynağını körükler durur küllemeye çalışacağı yerde... bu durumda maraz iyilik yapılanda olur... haa iyilik yapanın görev haline gelen güzellikleri de sırf kendini yüceltmek (birilerine seyirlik değil kendi içinde bile olsa--kibirimsi bişi tarif etmeye çalıştığım--kibir de bir marazdır hani---) ve başka bir arızasını sağaltmak adınaysa onda da maraz yapar iyilik... atıyorum gün gelip o dertliye işte herhangi bir marazi olan ya da olmayan sebeple -diyelim ki/önkabulumüz bu olsun ki çok içten yapıyordu iyilik yapan bunu- derman olmaya çalışmak yerine o ne konuda dert yandıysa daha beter dertleri olduğu yönünde dert yanmaya başlayınca dertli olanın sağaldığını görebilir... iyilik niyete bağlı olarak maraz doğurur ya da doğurmaz... iyi niyet vicdan rahatlatmak ve başkaca benzer/benzer olmayan çıkarlar için değil kötülük nüvesini hayatının hiçbir kademesinde zaten görmek istememektir... bir yapı meselesidir... bünyede ya vardır ya yoktur... bir yaşam biçimi olur nihayetinde şayet bünyede varsa emareleri... bize iyilik yapanı da iyilik yaptığımızı da aynı ölçüde önemsemek, sevmek de bir parçasıdır bunun... demem o ki salaklığa varan iyilik bir marazdır ancak iyi niyette salaklık yoktur...
 • türk dil kurumu atasözleri sözlüğünde bulunmayan atasözüdür. bunu yerine merhametten maraz doğar kalıbı vardır.