• cumartesi sabahı işe gidiyorum. arabadayım. kar yağıyor. ankara gelin gibi olmuş. bi hüzünlendim. neşeleniyim diye radyoyu açtım. bu şarkı çalıyordu. daha önce sözlerine hiç dikkat etmemişim. "dert etme iyiyim ben... ara sıra mahşer... ara sıra yaşama hırsı" dediği yerde ağlamaya başladım. kar yağdı, ben ağladım, kar yağdı ben ağladım... 9 km boyunca ağladım.
  • ahmet kaya'nın bilinç altından taarruzudur. en olmadık/ aslında en olduk zamanda boşluğu dolduran parça gibi, ne bileyim tetristeki düz çubuk gibi, okeyde bitecekken gelen okey gibi, iskambilde joker gibi gelendir. iyi gelendir.

en azından dört ay sonra entry girmeye sebeptir.
  • bizde kaseti vardı. teypte çalıyordum. ben en çok bu şarkıyı seviyordum kasette. abim de kaçakçı kurban'ı seviyordu. teybin başına oturup durmadan dinliyorduk. bunu ve kaçakçı kurban'ı başa sarıp iki defa dinliyorduk. sonra o kaset de, teyp de gitti bir şekilde. demin youtube'de açtım. galiba 2 defa dinleyeceğim yine. sonra da kaçakçı kurban 2 defa.
  • "dert etme iyiyim ben
    ara sıra mahşer,
    ara sıra yaşama hırsı..."

diyen şiir/şarkı.
  • zihne bela olacak sözleri, şu şekilde;

uyandım seni düşündüm
    birden bire duvar birden bire gece yarısı
    uyandım seni düşündüm hadi yar
    ay göğsümün ay göğsümün sol yarısı.

su bulanınca
    meydanlarda sesin, sesin, sesin yırtılınca
    hiç dostun kalmayınca
    sarsılmış bir ömrün basamaklarından
    görüşmeye gel ne olur
    iyimser bir gül olsun dudaklarında

dert etme iyiyim ben
    ara sıra mahşer ara sıra yaşama hırsı
    dert etme iyiyim hadi yar
    ay hüznümün ay hüznümün tütün sarısı

kan bulaşınca
    yangınlarda yüzün, yüzün, yüzün parlaşınca
    saçların tutuşunca
    zorlanmış bir hükmün tutanakların
    görüşmeye gel ne olur
    iyimser bir gül açsın yanaklarında
    iyimser bir gül açsın yanaklarında.
    iyimser bir gül açsın yanaklarında.

https://www.youtube.com/watch?v=siauhhhp7de
  • ahmet kaya'nın en sevdiğim şarkılarından biri hatta belki en sevdiğim şarkısı. yusuf hayaloğlu'nun nasıl önemli bir protest şair olduğunu da gösterir nitelikte.
    çok gece yarısı aniden uyanıp açıp dinlemişliğim vardır.
    his ya his. çok derin hisler var bu şarkılarda.

uyandım seni düşündüm
    birden bire duvar
    birden bire gece yarısı...
  • 80lerde cocuklugunu ya da gencligini yasayan kusak bilir ki kasetin adinda kod adi bahtiyar da yazardi.sonra toplatildi.ahmet kayanin bu guzel turkulerini bu kasetten dinlemek cocuk kafasiyla pek anlasilmasa da paha bicilmez bir hissiyattir.
  • "görüşmeye gel n'olur" cümlesini öyle içten söyler ki kalkıp gidesi gelir insanın. sonra dudağına iyimser bir gül yerleşir..geceyarısı aniden uyanıp dinlenilmesi makbul olan ahmet kaya'nın harikulade ezgilerinden..

"hüznümün tütün sarısı, ay göğsümün sol yarısı" gibi muhteşem tamlamalara sahip son zamanlarda çokca dinlediğim sonbahar şarkısı.
  • bu şarkıyı yıllar evvel bir albümde selda bağcan'dan dinlediğime o kadar eminim ki.. ancak bu gün uzun bir araştırma yaptım ve internetin herhangi bir köşesinde böyle bir kayıt yok. gerçekten aklımı yitireceğim. ben halis mi dinledim ?
  • yılmaz erdoğan'ın ses tonunda da fena durmayan yusuf hayaloğlu şiiri.
hesabın var mı? giriş yap