şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pozitif iyonlarla dolu bi yere gelen negatif bir iyonun yaşayacağı durum
 • iyon tuzagi aslinda pozitif iyonlarin negatif iyonlari kontrol ettigi bir tuzak degildir. bilinen 2 cesit iyon tuzagi vardir, paul tuzagi (paul trap, metal bir halkanin altina ve uzerine iki kuresel elektrot konarak ve elektrik alani zamana bagli olarak degistirerek yapilir) ve penning tuzagi (penning trap, burada silindirik bir odacik icinde bulunan iyonlara zamana bagli olarak degisen elektrik ve manyetik alanlar uygulanir).

  paul tuzagi daha yaygin olarak bilinen ve kullanilan tuzaktir. atomlarin rezonans seviyesine (ki burada muhtemelen 2 seviyeli bir iyondan bahsediyoruz, genelde kalsiyum ve stronsiyum iyonlari kullanilir) gore kirmiziya kayan bir lazer demeti uygulanir. burada amac atomlarin titresimsel modlarini uygun bir rabi frekansindaki lazerle daha alt seviyelere dusurmektir. buradaki fonon modeli yaygin olarak bilinen harmonik osilatorlerle benzerlik gosterir. bu teknikle iyonlarin cok buyuk bir kismi alt fonon enerji seviyelerine (%99.9 luk bir oranla) inebilirler, ki bu noktada atomun icinde bulundugu durum (state) |g,0> dur (g 2 seviye atomun alt seviyesi, 0 fonon numarasi).

  degisik surelerde (pi, pi/2 atimlari) uygulanan lazer atimlari |g,0>, |g,1>, |e,0>, |e,1> seviyelerinin superpozisyonlarini yaratabilir, ki bu iyonlarla kuantum islemleri yapmanin temelini olusturur. nist boulder ve innsbruck'taki gruplar 5,6 iyona kadar degisik durumlarinin superpozisyonlarini makul bir decoherence (of, buna turkce bisey bulamadim) zamanlari icinde olusturabiliyorlar. bunlarin yanisira iyonlarin pozisyonlari, degisik yerlere radyasyon basinci ile tasinmalari ve dolanikli durumlari olusturabilmeleri de mumkun. kimbilir, 20-30 yil sonra belki kuantum bilgisayarlar mikrofabrike iyon tuzaklari ile yapilacak.
 • potansiyel kof aksiyon filmi adı.
 • tıpta da kullanılan bir terim olan iyon tuzağı :

  temelde pasif difüzyona elverişli bir membranla ayrılmış iki kompartımanda eğer ph farkı varsa, bu farka bağlı olarak ilaçlar daha fazla iyonize olmalarına uygun olan kompartımanda toplanma eğiliminde olurlar.(asidik ilaçlar bazik ph'da, bazik ilaçlar asidik ph'da iyonize olur)
  ilaçların non- iyonize oldukları ph'da vücut membranlarından geçebildiği, iyonize olduğu ph'da absorbsiyona uğramadığı bilindiği için bazı ilaçlarla oluşan zehirlenmelerin tedavisinde bu iyon tuzağı prensibinden yararlanılır. bazik yapılı ilaçlarda idrarı asitleştiren amonyum klorür, asidik yapılı ilaçlarda idrarı bazikleştiren sodyum bikarbonat gibi maddeler kullanılması ilacın tübüler reabsorbsiyonunu azaltır ve iyon tuzağına çekilerek** vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
 • iyon tuzağı kuralına göre asidik ilaçlar bazik, bazik ilaçlar da asidik vücut sıvılarının bulunduğu bölgelerde birikir.

  bununla ilgili en dikkat edilmesi gereken vücut sıvısı anne sütüdür çünkü anne sütü asidiktir. bağımlılık yapan ilaçlar genelde baziktir (kokain,morfin,amfetamin gibi). bu ilaçları kullanan anneler çocuğunu emzirirse çocuk farkında olmadan bağımlı hale gelir.