şükela:  tümü | bugün
 • tiroid kanseri teşhisinin ardından, kanser türü, nodül çapı gibi bir takım etkenlere bakılarak doktorun radyoiyot tedavisi görmene karar verdiğinde uygulanan diyet türüdür. diyette iyot içeren besinlerden uzak durursun belli bir süre.. böylece iyot tutan hücreler iyoda aç kalır ve radyoaktif iyodu bastı mıydı, bu hücreler iyodu yakalar ve sonra da görürler ............
  aldığın radyoiyodun bir hikmeti de görüntüleme ile ilgili... hastaneden taburcu edildin, belli bir düzeye indi radyasyon, ondan sonra sintigrafi çekilirken bu iyoddan faydalanılır.

  peki tedavi sonrasında diyetle işin bitti mi? hayır...
  rutin kontroller arasında yer alan vücut taramalarından önce de 15 gün süre ile bu diyet programına uyman gerekir.
  hayatı boyunca diyetmiş, lightmış hiç işi olmamış insanlar için herhalde en zor süreçtir tedavi ve kontroller arasında..

  arkadaş, bir şey yasak olunca bu kadar mı kıymete biner...
  hayır kaçamak yapmak gibi bir hakkın yok, öğrenmen lazım nüksetmiş mi, yayılmış mı, aman bi yanlışlık olmasın da içimiz rahat etsin filan dersin...
  off offf
 • uygulamasi gercekten zor ve sinir bozucu bu diyeti uygulayan kisiler;
  - yumurta ve sut urunlerinin yasak olmasi sonucu kahvaltida sadece domates ve salatalik yemek zorunda kalir
  - sadece iyottan arindirilmis tuz kullanmasi gerektiginden disarda yemek yiyemez
  - deniz urunlerini tabii ki hayal dahi edemez..
  offff offf offff
 • http://www.thyca.org/…cument/229/cookbook1pgeng.pdf

  alkollü içkilerin yasak olmadığı diyet. işte şimdi bir nebze daha katlanılır oldu.
 • kutsal tiroid ilacını birakmışsın, yorgun hissediyorsun. elin ayağın kalkmıyor. bir de acaba testler nasıl sonuçlanacak, yeniden radyoiyot tedavisi görmem gerekecek mi diye düşünüp dururken tüm bunlar yetmezmişcesine "ne yiyeceğim ben yaaa" diye sinir krizleri geçirtir insana.

  ya hu her şeyin içinde iyot olur mu? :(
 • (bkz: kisitli iyot diyeti)
  (bkz: dusuk iyot diyeti)

  iyot diyeti yahut iyotsuz diyet' den ziyade, dusuk iyot diyeti ya da kisitli iyot diyeti isimleri ile anilmasi gereken, radyoiyot tedavisi' den * * 15 gun oncesi baslanilmasi ve tedaviden sonra 3-7 gun daha devam edilmesi gerekilen diyet turu.

  internette bulunabilecek yanlis bilgilere (ozellikle birbirinin kopyasi olan turkce kaynaklara) itibar edilmesi, halihazirda bircok kisi icin zorlu olan bu diyeti, katlanilmaz duruma sokabilir. zira bu diyetin amaci gunluk iyot alimini sifirlamak degil, sadece belirli bir seviyenin asagisina cekmektir. zaten iyot alimini sifirlamak da pratikte mumkun degildir.

  kisitli iyot diyeti nispeten yuksek iyot iceren besinlerden (sut urunleri, deniz urunleri, yumurtanin sarisi, iyotlu tuz) ve bunlari iceren, icerme ihtimali olan gidalardan (ozellikle hazir gidalardan) uzak durarak rahatlikla uygulanabilir.

  detayli bilgi icin, bulunabilecek en sade ve guvenilir kaynaga (ingilizce - pdf) asagidaki linkten goz atilabiilir veya so 80s kisisi ile iletisime gecilebilir.

  https://www.thyroidcancercanada.org/…h_aug_2016.pdf

  not: so 80s kisisi bu konuda herhangi bir uzmanliga sahip olmayip, dogru bilgilere ulasmak icin arastirmaya vakit bulabilmis, bu bilgileri kendi tedavi surecince uygulamis ve yanlis anlasilmalari gidermek icin bu platformda yaziya dokmustur. doktoronuzun verecegi tavsiyelere uymaniz tedavi surecinizin daha olumlu gecmesine yardimci olacaktir.

  (bkz: #69987041) - radyoiyot tedavisi

  (bkz: papiller tiroid ca)