şükela:  tümü | bugün
  • nükleer tehlike söz konusu olduğunda alınması gereken tablet.
  • bildiğim kadarıyla nükleer tehlike söz konusu olduğunda alınması gereken tabletin adı potasyum iyottur.
  • olası bir nükleer patlamada devletin muhtemelen ücretsiz dağıtacağı tablet.
  • nerden temin edileceğini merak etmekteyim. zira sırf bu yüzden deniz tuzu tüketiyorum iyotlu diye. kaya tuzuna geçmek istiyorum. bilenler yeşillendirirse sevinirim.
  • abd de ve israilde her evde bulunur. biri rus tan diğeri iran dan, ahan da bi füze geliyor dedikodusu çıktı mı hepberaber bu hapı yutarlar. paranoyak olmuşlar sizin anlayacağınız.

biz? bize radyasyon ne yapar be kardeşim. zamanında bakan radyasyonlu çayı dayamadı mı boğazımıza? özellikle karadenizde birçok insanımızı bu radyasyon sebebi ile kaybettiğimizi herkes biliyor. volkan konak cerrahpaşa'yı boşuna mı yazdı? biraz fire veririz belki n'olacak?

şimdi bi de devlete tablet masrafı çıkarmayın hadi. zaten öğrencilere tablet dağıtıcam diye ido'yu sattılar. iyot tableti için neremiz gider siz hesap edin artık.

boşverin. unutun gitsin.
    ille paranoya yapacaksanız da eczanelerde ya da internette gırla. alıp bir kenarda unutacaksınız. tarihi geçecek. olacağı o.
  • iyot tabletleri, radyoaktif olmayan iyot bileşikleridir. nükleer tehlike durumlarında ortaya çıkabilecek radyoaktif bulut içerisinde yer alan radyoaktif iyotun tiroitte tutulmasını önlemek üzere, iyot tabletlerinin en kısa süre içinde alınması gereklidir. iyot tabletlerinin, vücudun diğer radyoaktif maddelere maruz kalmasını engelleyici özelliği yoktur.

iyot tabletlerinin radyoaktiviteye maruz kalınmadan 6 saat öncesinde alınması durumunda maksimum koruma sağlanır. radyoaktiviteye maruz kalınmasından sonraki ilk 10 saatten sonra alınması durumunda ise hiç bir etkisi olmayacaktır. bir iyot tableti dozu ile 24 saat korunma sağlanır.

iyot tabletleri, resmi bir duyuru yapılmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • tiroidim olmadığı için muhtemel nükleer saldırıda gerek duymayacağım tabletlerdir.