• iyot katkısıyla zenginleştirilmiş tuz
 • iyot, sıcaklık kadar ışıktan da etkilenerek bozunabilir. bu nedenle tuzdaki iyotun etkisinin yitirilmemesi için şeffaf olmayan tuzluklarda ve karanlık ortamda saklanması gereklidir.
 • iyot eksikliği ciddi bir sorundur. gerçek bir zeka geriliğine yol açtığı gibi, aynı zamanda guatr hastalığının sebeplerinden biridir.

  yapılan araştırmalara göre, iyot eksikliği olan çocukların iq değerlendirmeleri diğerlerine göre yaklaşık 13 puan kadar düşük. yine ayrıca iyot eksikliği nedeniyle türkiye'de guart görülme sıklığı %30 civarında.

  neyse, iyot bu iki sorunun en pratik çözümü aslında. iyot alımının en kolay yolu da iyotlu tuz kullanmak. buna rağmen, 70'li yılların sonlarına kadar türkiye'de iyotlu tuz üretimi yapılmıyor. iyot noksanlığı çeken hastalar, eczanelerden reçete ile iyotlu tuz satın alıyorlar. evet, o yıllarda iyotlu tuz bir ilaç gibi ithal ediliyor ve satılıyor.

  aslında daha garip ve düşündürücü olan, türkiye'de iyotlu tuz üretmenin mümkün olması. evet, o yıllarda sağlık bakanlığı "iyotlu tuz üretelim" diyen firmaları "türkiye için lüks bu" diyerek geri çeviriyor. hatta firmalar ısrar ediyor; "iyotlu ve iyotsuz tuzun fiyatı aynı olacak, zam yapmayacağız" diye. fakat sağlık bakanlığı nuh diyor peygamber demiyor.

  neyse efendim, gün geliyor sağlık bakanlığı izin veriyor ve türkiye'de iyotlu tuz üretimi başlıyor. fakat bugün 50 kuruşa satılan iyotlu tuz paketini ithal edip ilaç niyetine fahiş fiyatla satanlardan başka kimse kârlı çıkmıyor. zaten 2002 yılından beri de iyotsuz tuz üretmek yasak.

  iyotlu tuzun bile böyle garip bir hikayesi vardır türkiye'de ve buranın neden "türkiye" olduğunu hatırlamamıza yardım eder...
 • bugun iyotlumu iyotsuzmu alsam diye dusunurken sozluge girip okuyup faydalandigim durum.
  (bkz: sozlugun gunluk hayata artilari)
  edit: tum dunya turkce klavye zaten
 • hashimoto tiroiditi olanlarin kullanmamasi gerekendir.
 • eksikligi halinde iq 15 puan duser. turkiye'de ancak 1998'de yasal zorunluluk haline getirilmis, 2008'de iyotlu tuz kullanim orani %85'e cikmis. turkiye'de 2000 ve sonrasi dogumlu cocuklarla ilgili yapilmis bir iq testi bilen varsa yazsin bakalim onceki nesillere gore bir artis yukselis var mi.
 • sağlık için kullanmamız gereken tuzdur. son zamanlarda tuz hakkında çok fazla tartışma gündeme gelmiştir. ancak iyot yetersizliği ve hastalıklarının önlenmesinde en etkili çözüm iyotlu tuz kullanmaktır. iyotlu tuzun önemi ve daha fazlası için okumanızda fayda var
 • bazı bünyelerin fazlasıyla ihtiyacı olan tuz

  sözlükte bir kaç marka hakkında reklam kokan entryler girilmiş. onlara bakmadan burada damdan düşen yazarlardan marka veya ürün önerisi beklediğim tuzdur.

  (bkz: damdan dusen halden anlar)
hesabın var mı? giriş yap