*

şükela:  tümü | bugün
 • izmir yüksek teknoloji enstitüsü'nün kısa adidir.
 • bazılarının ısrarla i ye te ğe dedikleri kısaltmadır. iyte deyip geçiniz efendim.
 • kıs. işkence yapma teknikleri enstitüsü
 • alright anlamında kullanılan kısaltma.
 • girişin kolay olup çıkışın olmadığı üniversite. mıt çakması yer..
 • öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca konu komşuya hangi üniversiteye gittiklerini söylemelerinin akabininde "üniversitedir", "özel değildir", "dokuz eylül'e bağlı değildir", "4 yıllıktır" gibi bir çok açıklama yapmayı zorunda hisseti(rildik)kleri nacizane teknoloji enstitüsü. ha bir de "evet, dokuz eylül teyze" diyen güruh var, o ayrı.
 • okulda 5. senem, düşüncelerimi yazayım belki tercih edeceklere yardımı olur.

  şehre uzak, izmire uzak, sinemalara, alışveriş merkezlerine, gezmelik yerlere uzak. bunu, okul tercih ederken kesinlikle göze alın. izmir merkeze otobüs + dolmuş ile en az 1.30 saatte gidiliyor. yakın olarak urla var, urla'da eve çıkan da çok var, okul urla ulaşımı da yoğun. ama geç saate kalırsanız problemli.

  okulun diğer özelliklere oranla en önemli özelliği, öğretim üyesi / öğrenci oranı çok iyi. yani, toplam bölüm kontenjanları, 50-60 gibi (yıldız teknik yaklaşık ikinci öğretimle beraber 600 gibi). öğretim üyesi sayısı fena değil. bu sayede hocalara daha yakın olunabiliyor, iyi öğretmenler tanıyabilir, yardımcı olur.

  diğer okullar diye kastettiğim okullarda, eğitim amfi tarzı yerlerde yapılır, derste uyuma potansiyeli yüksek biriyseniz amfi derslerinde (150+ kişilik yarımdaire tarzı sınıflar) çok başarısız olursunuz. iytede "genelde" sınıflar 50 kişilik gibi oluyor. ek olarak, laboratuvarlara falan ulaşım daha kolay, çünkü öğrenci yığılması olmuyor. laboratuvarlardaki ekipmanlar da gelişmiş, teknolojilk makinalar.

  yurt var, var ama bu sene odalar 3 kişiliğe döndü ve pek rahat olacağını sanmıyorum. evinden ilk kez ayrılan öğrenciler için yurt ortamı, eve çıkmasındansa daha iyi. ayrıca kesinlikle belirteyim, ailenizin maddi durumu iyi değilse yurt 1. önceliğiniz olsun. eve çıkmaya oranla daha uygun olduğu kesin. (5-6 kişi çıkmadığınız sürece)

  okulla ilgili en kritik nokta, şehirden uzak olması. göze almadan tercih yapmayın.
 • ders kaydı yapmama olanak vermeyen çılgın sisteme sahip enstitü. seçilmesi zorunlu dersler çakışıyor. o da yetmiyormuş gibi seçmediğiniz zorunlu dersler var diye sistem kaydımı tamamlamama da izin vermiyor. şimdi gel de alışverişe çıkma (bkz: swh)
 • izmir yüksek teknoloji enstitüsü 'nün baş harflerini yan yana yazdığınızda ortaya çıkan kelimedir.okunuşunun çok basit olmasına karşın çok farklı şekillerde telaffuz edildiği görülür.türkiye de açılan iki enstitüden biridir hatta şu sıralar gyte (gebza yüksek teknoloji enstitüsü) nin enstitü vasfını kaybettiğini düşünürsek türkiye deki tek enstitüdür.izmir halkının bile yarısının bilmediğini düşünürsek daha adını halk arasında duyuramamış bunun aksine büyük firmalar ve kuruluşlar tarafından ülkemizin büyük bir beyin takımının yetiştirildiği düşünülen , güzide bir eğitim sisteminin olduğu enstitümüzdür.

  öğrenciler genellikle iyte den hoşnut olmadıklarını söyleselerde, kısacık sömestırda bile güzelim kampüsünü özlediklerini hep saklarlar.web siteden her gün canlı kameralara bakıp hasret giderirler :).

  şu an itibariyle kampüsünde en çok inşaat şantiyesi bulunan üniversite olarak guinness rekorlar kitabına girmiştir.

  en güzel fakültesi ise manzarası dolayısıyla mimarlık-öğrencilerin diliyle mim-fak-tır.

  en büyük lanetinin tercih listesinin son satırına bile yazılsa gelmesi olduğu söylenir.bana bu biraz saçma gelir çünkü bunu söyleyenlerin bu enstitüde okuduklarını varsayarsak mecburen burayı tutturmaları gerekir.bu varsayımı desteklemek için diğer üniversitedeki öğrencilerle konuşulup tercih listelerine iyte yi ekleyip eklemedikleri sorulup öğrenilmelidir.

  eğitim dili tamamen ingilizcedir.

  şu an itibariyle tubitaktan 10 milyon tl destek almış bulunmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap