• eğer iş yapacağına inandığınız bir girişim fikriniz var ise ilgili firma ile çalışabilirsiniz, sizi bir data kaynağı görüp alacaklarını aldıktan sonra, sizle çalışmayı durdurduktan hemen sonra tüm müşterilerinize mail atıp fikrinizi süslü bir şekilde iyzievent adlı şaşalı organizasyonla duyuracaklardır :) sonra mı? sonrası burada "bravo iyzico!" tadında entryler okuyabilirsiniz.
  • yurtdisina satislarda 3d secure'i zorunlu koyan firma. galiba yurtdisindaki insanlarin 3d securedan haberleri olmadiklarini bilmiyorlar. zaten zar zor almaya ikna ettigin yabanci musteriler bir de kredi karti bilgilerini girdikten sonra hayatlarinda hic duymadiklari bir kod istiyorsun. eger musteri bu asamada bile vazgecmemis ve bizimle iletisime gecip nasil almasi gerektigini sorarsa bankasiyla gorusup halletmesi gerektigini soyleyecekmisiz. musteri bankayi arayacak da 3d secure olayini anlayacak da yeniden odeme yapacak*. malesef bu mentaliteyle yurtdisina acilamazlar.
  • (bkz: barbaros özbugutu) tarafılan kurularak geçtiğimiz aylarda (bkz: payu) 'a 165 milyon dolara satılan ve halen kurucusu tarafından yönetilen ödeme kuruluşu.

bundan 2 ay kadar önce şirketimiz için iyzico'ya başvurduk. fakat başvurumuz bir sebepten dolayı reddedildi. aradan 2 ay geçti. tabii uzun yıllardır iyzico'yu takip ediyordum. barbaros beyin (bkz: webrazzi) ve (bkz: egirisim)deki videolarının tamamını izlemiştim. kendisini linkedindende takip ettiğim için geçtiğimiz günlerde kendisine bu konu ile ilgili bir mesaj atma fikri geldi. çünkü startuplara ve girişimcilere yardımcı olmayı sevdiğini biliyordum. girdim linkedine ve konuyu açıklar bir mesaj yazdım. 15 dakika kadar kısa bir sürede kendisinden bir mesaj aldım. e-posta adresini göndermiş ve detaylarını buradan yazmamı rica etmiş. bende konuyu biraz daha detaylı olarak e-posta attım. ben e-postayı 16:47'de attım kendisinden 16:50'de durumu ekibine ilettiğini ile ilgili e-posta aldım. çoğu firmanın çağrı merkezleri bile dakikalarca telefonda bekletirken bir şirket yöneticisine yalnızca 3 dakikada ulaşmak yöneticinin işini ne kadar sahiplendiğini gösteriyor kesinlikle. 5 dakika kadar sonrada risk ekibinden bir arkadaş arayarak projenin detaylarını istedi ve yaptığımız işin detaylarını kendisine bahsettim. reddedilme sebebinin aslında bir yanlış anlaşılma olduğunu fark ettik. ardından yarım saat kadar geçmeden başvurumuz onaylandı ve panelimiz açıldı. iyziconun bugünkü başarısına gelmesindeki en büyük sebeplerden birisinin barbaros bey olduğu aşikar. işini gerçekten özveriyle yapan bir yönetici

edit:imla
  • ödeme sistemleri konusunda servis ve hizmetler sunmaya çalışan firmadır.

özel yazılım entegrasyonu için gerçekten inanılmaz bir dökümanları var. adeta r10'da kral oyun botu nasıl yapılır diye anlatan liseli genç gibi döküman hazırlamışlar. şöyle de süper bir sloganı var: "kopyala ve yapıştır entegrasyonu ödemeleri süper kolaylaştırır" dayı biz ödemeyi entegre edecektik? hata kodları, kod açıklamaları, api'ye gönderilen parametrelerin hangileri gerekli, hangileri opsiyonel bir bilsek? parametrelerin alabileceği değerleri söylemiyorum bile, hadi onları biz tahmin ederiz.

yine de yılmadan devam ettik, ödeme sayfasını bi görelim dedik. ödeme formunda taksit seçeneklerine basınca şöyle bir modal geliyor. aklım almadı gerçekten. milyonlarca tl yatırım alıyorsun, taksit tablosunda banka logolarını aspect ratio bozarak yayınlıyorsun ve senin ana işin ödeme sistemleri geliştirmek?

üye girişi yaptıktan sonra ana sayfaya döndüğünüzde headerda hala üye ol, giriş gibi linkleri de görebiliyorsunuz.

sadece 1 günlük incelemeyle yukarıda yazdığım ve unuttuğum irili ufaklı bir sürü kötü tecrübe edindik. haliyle, insan düşünüyor ve diyor ki acaba entegrasyonu tamamlasak çalışmaya başladığımızda nasıl fantastik sorunlarla karşılaşabiliriz?

ödeme gibi son derece kritik bir alanda servis veren firmanın bu kadar basit hatalar yapma lüksü yok.
  • siteleri resmen ucretler konusunda bilgi vermemek icin yapilmis. kardesim elin oglu gibi yazsana neyden ne kadar ucret aliyorsun? stripe'a gidiyorsun adamlar delikanli gibi tak tak yazmis butun ucretleri, bizim bu sark kurnazlari neredeyse tum bilgileri gizliyor. neden mertce is yapmak enayilik bu ulkede. yalan dolan gizli kapakli isler.
  • şikayetvar'daki şikayetçilerin zaten tamamına yakını beyinsiz.

ama ekşisözlük'te de beyinsiz çok belli ki.

kardeşim; kart bilgilerinizi iyzico veya onunla çalışan şirketler çalmıyor. daha doğrusu kimsenin elinde böyle bir kanıt/ispat yok.

kart bilgilerini çalan kişiler, gidip bir siteden alışveriş yapıyor. o alışveriş yaptığı site de iyzico'yu kullanıyor. garanti'yi kullanyıor da olabilridi.

beyin özürlü şikayetvar ve ekşi sözlük kullanıcıları da, kredi kartı ekstresinde "iyzico" ismini görünce "siz bilgilerimi nasıl çaldırdınız" diyor.

insanda 250 gram beyin olacak tespit yapmaya çalışmadan önce.
  • buradaki yöneticiler falan iyi kanser olmuyor.

ne kadar mal internet kullanıcısı varsa, hepsi bu ülkede çünkü.
    adamlar kartından çekilen paradan tutun, kart güvenliği mevzusuna kadar her şeyde iyzico'yu suçluyorlar.

ulan adamlarla ne alakası var ve olabilir?
    kart saklama; mastercard altyapısıyla saklanıyor. emin ol o altyapı kırılırsa, dünyada en son senin kartından çekim yapılır. öyle diyeyim.

onun dışında da bir siteye girilip senin kartından alışveriş yapılmış olmasının bu adamlarla ilgisi ne? kart bilgilerini çaldırırsan iyzico da çeker, stripe da çeker. herkes çeker.

bu ülkedeki mallara mutlaka bir e-ticaret vb. ders öğretilmesi gerekiyor. bu kadar cehalet fazla çünkü.

3d secure olmayan siteyi güvensiz gören mallar mı ararsın,
    kartından çekilen paradan iyzico'yu sorumlu tutan mı. hepsi burada.
  • bak gerçekten ben bu kadar itici bir zihniyet görmedim gözlerime inanamıyorum ya.
    bak güzel kardeşim sen ödeme altyapısısın sen ödeme altyapisisin??
    ülkede zar zor trafik alıp satış yapmaya çalışıyoruz müşteri ödemeye ikna ediyoruz ödeme ekranında neden kendi reklamını yapmaya çalışırsın? müşteri ödeme ekranını beklerken karşısına “iyzico bakiyesi ile öderseniz çekilişe hak kazanırsınız” lütfen bize kayıt olun lütfen iyzico bakiyesine kayıt olun boşverin ödemeyi allah aşkına iyzico bakiye kullanın…….
    ya yapman gereken tek şey ödeme ekranını çıkarıp kart bilgilerini girmesi ödemeyi alman sonra %4 komisyonun ile zengin olursun artık ne istiyorsun? daha ne istiyorsun ne kadar para kazanmak istiyorsun lütfen söyle.
    biz artık ödeme altyapısı olmak istmiyoruz cüzdan olmak istiyoruz de önümüze bakalım artık yeter ya yeter.
    bir ödeme altyapısının tek işi ödeme almak komisyon kazanmak daha ne kadar ileri gitmek istiyorsun?
  • ibretlik bir dökümantasyona sahip ödeme şeysi. hayır anlamaya çalışıyorum ama nafile. olm her ödemede adres bilgisi niye giriyorsun mesela? iyzico hesabında benim fatura adresim felan belli değil mi? hadi onu geçtim ödemeyi yapan 3. şahsın adresinden tcnosundan vs. sanane amk kafan mı güzel? yapacağın tek şey kullanıcıya ödeme ekranını açıp anlaşılan fiyatın ödemesini almak, sonucu belirlenen endpointe iletmek. bu yani. bunu yapmak için 200 satır config yazmaya gerek var mı hacı abi? belli ki kendiniz çözememişsiniz bu işi, bari uluslararası rakipleriniz nasıl çözmüşler bir inceleyin.

stripe gelse de kurtulsak şunlardan.
  • nasıl bir fraud yapıları var anlamak mümkün değil.

adam yüzlerce kredi kartı çalmış, bizim siteden deneme yapıyor.

xxx12323
    xxx12345
    xxx123456

falan gibi email adresleriyle, ve birbirine yakın ip adreslerine yüzlerce deneme yapıyor.
    ve iyzico bunları "low fraud" olarak işaretlemiş, her birini rahat rahat denettiriyor.

kardeşim nasıl bir yazılım bu ya?
    siz sadece ip adresi %100 match edince mi fraud sırasına alıyorsunuz?

adam dakikalar içinde yüzlerce siparişi benzer ip ve email adresleriyle verip hepsinde başarısız oluyor. ne olması gerekiyor bu işlemlerden şüphelenmeniz için tam olarak?

edit: yani binlerce vaatle satıyorsunuz ürününüzü. yok fraud altyapımız müthiş, yok kart bilgilerini biz saklıyoruz size sorumluluk bırakmıyoruz ot bok. ulan en baştan söyleyin "biz bir bok yapmıyoruz, kendi başınızın çaresine bakın" diyin, bakalım.
hesabın var mı? giriş yap