şükela:  tümü | bugün
  • #46448522 solaris

ben sana değil resmine aşık oldum. sevmek zaman

bir yolu bilmekle o yolda yürümek farklı şeylerdir. the matrix

eğer öldüğünde hala yaşamayı istiyor vaziyetteysen yeterince ölmemişsin demektir. beş şehir

olmuş olanla yada olacak olanla çok fazla ilgilisin. kung fu panda

önemli olan ölüm değildir, o anda ne yaptığındır. renee sen ölüm anında ne yapıyordun? sevmeye hazırdın. le herisson
  • sorarlardı polis mi olmak istersin yoksa azılı bir suçlu mu?
    ben de onlara şöyle dedim: kafana dolu bir silah dayandığında farkı ne?
  • nothing is written
    lawrence of arabia
  • "bu, dünyaya örnektür. bu ruhun ışığıdur. bu da, ete kemiğe bürünmüşlüğün, ademin vücudunun halidir. bu ruh ışığu artlarından aydunlattıkça, cisimler ve vücutlar bu dünyada görünür olurlar. ışık sönünce vücut kaybolur gider, geriye bomboş bir dünya kalır.''

(bkz: şeyh küşteri)
    (bkz: hacivat karagöz neden öldürüldü)

https://www.youtube.com/watch?v=njdxm80pmkg
  • - ardına bakma mecnun.
    -- kader almaya mı geldi beni benden?
    - bunu bir daha sorma mecnun.
    -- neden at mı var arkamda?
  • "ne dilediğine dikkat et. ona sahip olacağın için değil, ona sahip olduğun zaman artık onu istemeyeceğin için."
  • " insan hiç aşağılanmak yüzünden hasta olabilir mi?

sözde iyi niyetleriyle insanlar daima sana, ne yapman gerektiğini söylüyor.
    oysa yaşayan bir canlıyı ezip geçme isteğinden başka nedir bu? ben bir ölüyüm. fakat bu fazla duygusal. ölü değilim. ama haysiyetim alınmış. kalpten yaralandım ve üstüme tükürüldü!

söyle! bir insan hiç aşağılanmak yüzünden hasta olabilir mi?"

defalarca tekrar edebilirim bu cümleyi. dünyadaki tüm kötülüklerin ve kırıkların özetidir.

film: en passion
  • "peki bu hayatı sonrakinden ayırmak neden, biri diğerinden doğruyken.."

kont drakula - başlangıç
  • "sana sanat hakkında birşey sorsam, bana her kitaptan özetler verebilirsin. örneğin, michelangelo hakkında çok şey biliyorsundur; çalışmaları, siyasî görüşleri, yaşam felsefesi gibi her ayrıntıyı değil mi? ama onun sanat yeteneğini gösterdiği tarihî sistina kilisesindeki o kokuyu bana târif edemezsin. çünkü orada durup o güzel tavana hiç bakmadın, görmedin... sana kadınları sorsam, bana tercihlerini sıralayabilirsin. belki birkaçıyla birlikte oldun. ama bana sevdiğin bir kadının yanında uyanmanın gerçek bir mutluluk olduğundan söz edemezsin... sana sevgiyi sorsam, şiirle karşılık verirsin. ama bir kadının gözlerine içtenlikle bakmamışsındır... ölünceye kadar sevmek nedir? bilemezsin... sen herşeyi yaşarsın, hatta kanseri bile, ama iki ay boyunca hastanede sevdiğin kadının yanında olup, onun elini tutmak nedir? bilemezsin... gerçek kayıp nedir? bilemezsin... çünkü hiçbir şeyi kendinden daha fazla sevmedin... belki sana savaşı sorsam, bana shakespeare'nin sonelerinden biriyle karşılık verirsin. ama sen bir savaş yaşamadın, en iyi arkadaşını kollarında kaybetmedin. son nefesini verirken onu seyretmedin... şunu unutma; dünyada ki herşeyi bilebilirsin. ama bunları yaşamadan asla öğrenemezsin."

can dostum