• okunulan kitaplardan, beğenilen kısımların alıntı $eklinde ve kaynak belirtilerek yer alacağı ve a$ırı ilgi görmesi dolayısıyla ileride bir gün buton haline getirilmeye aday ba$lık.
 • kitabın akışında önemli etkileri olan, genellikle aforizma olarak kabul edilebilecek cümlelerdir. ya okurken altı çizilir ya da bir kenara not alınırlar. kimi zaman bir cümledir, kimi zaman ise komple bir paragraf.

  "tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver."

  marlo morgan - bir çift yürek
 • toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi. -vurun kahpeye/halide edip adıvar
  alakalı olabilir; (bkz: türk toplumunda kadının yeri)
 • yaşama olan aşırı sevgimizden
  umut ve korkudan kurtulan bizler
  hiç bir yaşamın sonsuz olmadığı
  ölülerin asla dirilmediği
  ki en yorgun ırmak bile
  denizle birleşir bi yerde
  bu yüzden tanrılara şükranlarımızı sunarız

  martin eden/jack london
 • “ulema, cühela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikâyet ve beyan etmişlerdir ki kun-ı kâinattan 7079 yıl, isa mesih’ten 1681 ve hicretten dahi 1092 yıl sonra, adına kostatiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı.”
  (bkz: puslu kıtalar atlası)
 • "..bostan dolabının yanındaki, suları bana kahverengi gözüken, o küçük ve eskimiş havuzdaki solgun ve kederli nilüferlere gidip bakardım çocukken, babam, onların kökleri olmadığını anlatmıştı bana. neden bu çiçekleri hep bir şeylere benzetmek için kullandıklarını ancak büyüyünce anladım. yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. hayat da böyle bir şeydi benim için; hep bir yerlere gidecek gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. bütün bir hayatın özeti buydu.
  bende bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim; öyle solgun nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başına durdum, köklerimi salamadım, ne, olduğum yere sağlamca yerleştim, ne, başka diyarlara kaçabildim. bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı. onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başıma yüzebileceğimi düşündüler. ben de bu yüzden; kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim.
  ne garip başka bir şey de olmak istemedim, beni beğenmeleri yetti bana.."

  (bkz: ahmet altan)
  (bkz: tehlikeli masallar)
 • "yengeç, suda yaşar; ama, yüzme bilmez - suyun içinde, yürür..."*

  (bkz: oruç aruoba)
  (bkz: benlik)
 • "insanları genel anlamda seviyorum ama kimseye tahammülüm yok."
  (bkz: tutunamayanlar)
 • ''kolay bir saadet mi yoksa insanı yükselten bir ızdırap mı daha iyi''
  (bkz: yeraltından notlar)
 • sabahları hasta uyanmanı istiyorum, hastaysan eğer, yaşıyorsun demektir

  merhume burçak çerezcioğlu'nun mavi saçlı kız kitabında, babası mehmet çerezcioğlu tarafından sarfedilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap