şükela:  tümü | bugün
9321 entry daha
  • "şimdi herhalde hemen kitabı elime aldığımı, gözden geçirip okuduğumu tahmin ediyorsunuzdur. asla! ilk yapmak istediğim, yanımda kitap olmasından kaynaklanan bir tür ön hazzı tatmaktı, çalınmış olan bu kitabın ne türden bir kitap olmasını en çok yeğleyeceğimi düşlememden doğan, asıl olayı yapay bir biçimde geciktiren, sinirlerimi olağanüstü tahrik eden hazzı yaşamaktı..."

stefan zweig - schachnovelle
  • "savaş öyle bir yer ki filipina, insanların tek evi diğer insanlar. birini kaybedince bu yüzden sadece birini kaybetmezsin, evin de gider. birlikte yaşanan hikayeler, insanları birbirinin evi yapar."
  • niçin hep acı şeyler yazayım? dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. "hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin?" diyorlar. "hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin?

geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir karış toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; ceza evlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?"

sabahattin ali / bahtiyar köpek öyküsünden.
  • “ bir maymunu, ölümden sonra gideceği maymun cennetindeki sınırsız muzla kandırarak elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz. “

(bkz: sapiens a brief history of humankind)
  • “ı keep thinking about this river somewhere, with the water moving really fast. and these two people in the water, trying to hold onto each other, holding on as hard as they can, but in the end it's just too much. the current's too strong. they've got to let go, drift apart. that's how it is with us. ıt's a shame, kath, because we've loved each other all our lives. but in the end, we can't stay together forever.”

kazuo ishiguro - never let me go
  • "ben en korkaklarından biriydim, diye devam etti, fakat başkalarına cesaret vermek için, kendimi yürekli gibi göstermeye çalışırken, ben de cesur oldum."
  • mealen şöyle bir şey;

"kainatta yalnızca gerçek birlik ve beraberliği tatmasını bilenler yalnızlığı ararlar. diğerleri mutlak bir bataklık içerisindedirler, kitlelerin bataklığı."

d.h. lawrence
    lady chatterley's lover

bunu seven şunu da sevdi;

(bkz: #66045283)
  • ıstıraptan belin büküldüğünde, dünyanın üzerine ebedi bir gece çöksün istediğinde, yağmurun ardından ışıldayan yeşilliği düşün, düşün bir çocuğun uykudan uyanışını.
    semerkant
  • "bu dünya böyledir, diyordu. sular hendeğine dolar. insanlar doğar ölür, gün doğar batar. ağaçlar büyür çürür. sular akar, bulut ağar. ağayı öldürürsün, ağa gelir yerine. bir daha öldürürsün, bir daha gelir."

(bkz: yaşar kemal)
    (bkz: ince memed)
  • "bu, sıradan bir isyan değildir" diyor.

bu beni uyandırdı! aptal herif. tüm isyanlar sıradandır ve son derece can
    sıkıcıdır. bunların hepsi aynı biçimin kopyasıdır, biri ötekinden farksızdır. itici
    güçleri adrenalin bağımlılığıdır ve istekleri kişisel güç elde etmektir.

her asi gizli bir aristokrattır. onları böylesine kolayca değiştirebilmemin nedeni
    budur.

"radikaller daima her şeyi çok basit terimlere dayanarak görürler siyah ya da beyaz, iyi ya da kötü, onlar ya da biz gibi mesela. karmaşık konulara bu şekilde yaklaşmakla kaosa giden bir yol açarlar. senin dediğin hükmetme sanatı, kaosa hakim olmaktır."

(bkz: dune/frank herbert)
7 entry daha