şükela:  tümü | bugün
12705 entry daha
  • “odamda günlerdir yalnızım,
    ziyanı yok dünyada da yıllarca yalnız değil miydim?”

günceler, franz kafka
  • "kutsal kitaplar'ın tanrı kelamı olduğuna inandığımız vakit, inancımız, imanımız ve güvenimiz kiliseyedir; çünkü kabul ettiğimiz ve tanıdığımız şey onun, sözüdür. bir peygamberin; tanrı adına onlara aktardıklarına inananlar, onun aktardıklarının doğruluğuna sadakat içinde, bu peygamber ister gerçek isterse sahte bir peygamber olsun,onun sözünü kabul ederler, ona saygı gösterirler, ona güvenip inanırlar. bütün diğer tarih de böyledir. iskender veya sezar'ın yiğitlikleri hakkında tarihçiler tarafından yazılan her şeye inanmazsam, iskender veya sezar'ın veya, tarihçi dışında, başka bir kimsenin
    ruhunun rahatsız olacağını sanmam. livius, tanrılar'ın bir defasında bir ineği konuşturduğunu söyler ve biz de buna inanmazsak; burada tanrı'ya değil, livius'a güvenmiyoruzdur. böylece şu husus açıktır ki, sadece insanların otoritesine ve, tanrı tarafından gönderilmiş olsun veya olmasın, onların yazılarına dayanarak herhangi bir şeye inandığımızda, bu sadece insanlara inanmaktır."

-leviathan, hobbes
  • dikkatli dinlemek için göz kapatmaya, körlerin bizden daha iyi duyduklarını öğrendiğim zaman başlamıştım.

hakan günday-kinyas ve kayra
  • oysa, tutarlı olmamayı da isteyebilseydin; ' durup düşünülmüş ilkeler’e boşverebilip, sahici duygularınla kendini ortaya koyabilseydin -onun şimdi yaptığı gibi- ( zedelenmeye, kırılmaya, yıkılmaya aldırmadan) kendin olmakta diretebilseydin, belki sen de farklı ( daha lekesiz, temiz, saf bir biçimde) gelebilirdin ona.

gelemedin——

oruç aruoba
  • “zaten kötülük dediğin, aşırıya kaçmış iyilik değil de nedir?(woody allen-yan etkiler)
  • her şeyi tam manasıyla anlamak bir hastalıktır.

anlayışın yalnız çokluğu değil kendisinin bile bir hastalık olduğuna dair güçlü bir inancım var.

umutsuzluk en yakıcı zevktir, özellikle içinde bulunduğun durumun çaresizliğini kavramışsan

yeraltından notlar
  • "hiç kuşkusuz
    tuzda garip kutsal bir şey var
    hem gözyaşlarımızda var
    hem de denizde"
  • insanın bütün eylemleri başkalarına yöneliktir.
    (bkz: nietzche agladiginda)
  • “biliyordum ki, toprak katı ve tabiat zalimdir ve insan cinsi bozuk bir hayvandan başka bir şey değildir; biliyordum ki, insan hayvanların en kötüsü, en bayağısı ve en az sevimli olanıdır. evet bilhassa en az sevimli olanıdır.”
    yakup kadri karaosmanoğlu/yaban
  • daha genç ve kırılgan olduğum yaşlarımda babamın verdiği öğüt o günden beri aklımdan hiç çıkmaz.

"birisini eleştirmeye kalkıştığında,” dedi bana,

“şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma.”

-muhteşem gatsby, f. scott fitzgerald
1 entry daha