şükela:  tümü | bugün soru sor
16453 entry daha
  • "ah, birazcık kaygısızlık beni dünyanın en mutlu insanı yapabilirdi.."

(bkz: genç werther'in acıları)
    (bkz: johann wolfgang von goethe)
  • yaşamda bizi korkutan her şeyden uzak durmaya çabaladıkça, korkularımızın çoğunun kendi zihnimizin eseri olduğunu keşfermemiz engellenir. inanılan şeyin hatalı olup olmadığını bilmenin tek yolu, onu pratikte denemektir. dolayısıyla kimi zaman kendimize biraz şiddet uygulamak pahasına da olsa kendi elimizden tutmamız, belki de yanıldığımızı anlamak için kendimize bir şans vermek amacıyla bizi kaygılandıran şeyi deneyimlememiz yararlı olur.
  • "sonradan görme insanlar maymunlar gibidir, bir maymunun becerikliliği vardır onlarda. bakarsınız yukarılara tırmanıyorlar, tırmanma sırasındaki çeviklikleri hayran olursunuz, ama zirveye ulaştıkları zaman artık yalnız ayıp yerleri görünmeye başlar."

vadideki zambak - honore de balzac
  • hayatınızdan çıkarttığınız bir kişi size "benim gibisini bulamazsın" derse eğer, ona şu üç kelimeyi söyleyin: amaç bu zaten!"

marcel proust-aşk karşılıklı işkencedir
  • jedes zeitalter wird, wenn es historischen rang hat, von aristokratien gestaltet.
    aristokratie = die besten herrschen.
    niemals regieren völker sich selbst. diesen wahnsinn hat der liberalismus erfunden. hinter seiner volkssouveränität verstecken sich nur die gerissensten schelme, die nicht erkannt sein wollen.

(bkz: michael)
    (bkz: joseph goebbels)
  • "yalnızca bir günlük bir yaşam için dünyaya geldiğimi biliyorum. öleceğimi de biliyorum. fakat yıldız kümelerinin sık sıralar halinde dairesel devinimlerini izlediğim zamanlar, ayaklarımın artık yeryüzüne değmediğini hissediyorum."
  • “…kalp yanılır, zira o, zihnin yanlış hesaplamalarının dışavurumundan başka bir şey değildir; zihni olgunlaştırın, kısa zamanda kalp de bunu kabullenecektir; akıl yürütmek istediğimizde bizi yanıltan şey hep yanlış tanımlamalardır; ben kalp nedir bilmem, bana göre o, zihnin zayif tarafıdır ”
    marquis de sade
  • acı çekmek iyi birşeydir. acı çekiniz
    (bkz: suç ve ceza)
  • gecenin sessizliği ezdi bizi.

(bkz: gezgin)-(bkz: halil cibran)