şükela:  tümü | bugün
10778 entry daha
  • içtigim şarap ve afyon miktarını çoğalttım, ama ne yazık ki ümitsizliğe karşı bu devalar, ne zihnimi uyuşturdu, ne derdimi unutturdu bana. gün gün, saat saat, dakika dakika onun düşüncesi, onun endamı, onun yüzü, öncekinden daha net canlandı gözümün önünde.

sadık hidayet - kör baykuş - s.21
  • efendi uşağının, uşak da efendisinin yanında sıkılır; insan ancak eşit olduklarının yanında tümüyle özgürdür. insan ancak eşit olduklarının yanında gerçekten neşelidir.

nasıl yapmalı 2. cilt, nikolay gavriloviç çernişevskiy
  • insanları böylesine rezilleştiren bu zenginlik nereden gelmiş , niçin var? yoksullar neden bir türlü yoksulluktan kurtulamıyorlar? neden çevremizde zenginler kadar rezil ve ahmakça davranan çok yoksul var?

nasıl yapmalı 2. cilt, nikolay gavriloviç çernişevskiy
  • aynı şehirde, birbirimize yakın olduğumuzu bilmek, aynı havayı solumak bile beni mutlu kılıyor.

serenad, zülfü livaneli
  • okyanus böyle vahşi ve acımasız olurken zavallı kuşlar niye böyle narin ve güzel yaratılmış acaba?

yaşlı adam ve deniz (ihtiyar balıkçı), ernest hemingway
  • hiçbir ana, çocuğunu doğurduğunda onun bir gün öldürülebileceğini düşünmüyordu. her insan, yaşlanacağını ve hayatını doğal bir ölümle sonlandıracağını sanıyordu ama yüz milyonlarcası başka insanlar tarafından öldürülüyordu.

serenad, zülfü livaneli