şükela:  tümü | bugün
10495 entry daha
  • ilya iliç için uzanma, ne hasta olan yada yatmak isteyen bir insanda olduğu gibi ihtiyaç, ne yorulmuş bir insandaki gibi zaruret, ne de uyuşuk insanlardaki gibi bir zevkti. bu onun normal haliydi. evde olduğu zaman- evde olmadığı zaman dilimi yok gibiydi- hep yatardı.

(bkz: oblomov)
  • - seni yine görmezden gelecekler.
    + evet!
    - peki bunca emek neden?
    + haksızlığa uğrayabilmenin ilk şartı kubilay, evvela değerli bir şeye liyakat kesbetmektir.
  • yapmakla olup bitseydi bu iş,
    hemen yapardım, olup biterdi.
    döktüğüm kanla akıp gitse her şey,
    bir vuruşta sonuna varılsa işin,
    bir anda bu dünyayı olsun kazanıversen,
    zaman denizinin bir kumsalı olan bu dünyayı
    öbür dünyayı gözden çıkarır insan.
    ama bu işlerin daha burada görülüyor hesabı.
    verdiğimiz kanlı dersi alan
    gelip bize veriyor aldığı dersi.
    doğruluğun şaşmaz eli bize sunuyor
    içine zehir döktüğümüz kupayı.
    (bkz: macbeth) - (bkz: william shakespeare)
  • smokininin kolları yıpranmış kirli gömlekli ve kirli tırnaklı bir garson, masama yaslanarak ne istediğimi sordu. bir bira söyledim ve bu sırada başlamış olan dansı seyre koyuldum.

okumuş yazmış olanla kara cahili, kibar terbiye görmüş olanla ömrünü ekmek parası ardında ve denizde harcarken terbiyeye vakti kalmamış olanı, iyi ile kötüyü aynı hale, aynı tek biçime sokan sarhoşluğun o ilerlemiş haddi, bütün erkeklerin suratında yılışık, şehvetli, ama tamamen ruhsuz bir maske halinde sırıtıyordu.

sabahattin ali - sırça köşk/çilli hikayesi girişi.
  • daha önce yazılmış ise özür dilerim. ama bu sözcük bütününü okuduktan sonra ben hiç bir zaman eski ben olamadım.

"ağaçlar arasında bir ağaç, hayvanlar arasında bir kedi olsaydım, bu yaşamın bir anlamı olurdu, daha doğrusu bu sorunun hiç anlamı olmazdı, çünkü dünyadan bir parça olurdum. bu dünya olurdum, oysa şimdi tüm yakınlık gereksinimimle onun karşısındayım. öylesine önemsiz olan bu us, işte beni tüm evrenin karşıtı yapan bu. bir kalemde yadsıyamam onu. (...) demek onu sürdürmek istiyorsam, her zaman yenilenen, her zaman gergin ve kesintisiz bir bilinçle sürdürebilirim. (...) umut etmeyi bırakmasını öğrendi. (...) (59)"

camus, "sisifos söyleni"
  • "intiharı dusunen bir insan icin en kotu sey kendisini öldürmesi degil, bunu düşünüp yapmamasidir. intihar düşüncesine -bir aliskanlik haline gelen intihar düşüncesine- yol açan manevi çöküntü kadar aşağılık bir sey yoktur. sorumluluk, vicdan, irade gelisiguzel yüzüp durur bu ölü denizde. sulara gömülmese bile rasgele bir akintiyla yeniden ortaya cikar."

cesare pavese - yaşama uğraşı
  • "hayatın yönünü sonsuza dek değiştiren önemli anlar, her zaman bağıra çağıra gelmesiyle anlaşılmaz. gerçekte, hayatın yönünü belirleyen deneyim anları, çoğu zaman, inanılmaz derecede gösterişsiz olurlar. "

"lizbon'a gece treni"
  • "gunun son yuk treni, bir hayli disa dogru
    meyilli bir halde ve dudugunu calarak,
    ana hatta gecmek uzere gardan ayrildi.
    karanlikta, son vagonun arkasindaki
    kirmizi isigi izleyen demiryollari gorevlisi,
    yola kartondan bir kutunun dustugunu
    gordu. kafasini kaldirdi. kutu yurumeye
    basladi."

(bkz: hako otoko)
  • yaşamı boyunca pek çok kez fark etmişti veronika, tanıdığı bir sürü insan başkalarının başına gelen korkunç olaylardan sanki gerçekten üzgünmüş ve yardım etmek istiyorlarmış gibi söz ederlerdi, ama işin gerçeği,başkalarının acılarından zevk aldıklarıydı; çünkü böylece kendilerinin mutlu ve şanslı olduklarına inanabiliyorlardı.

paulo coelho- veronika ölmek istiyor
  • yaratanın yolu üzerine

kardeşim, aşağılanmak kelimesini ve seni aşağı görenlere karşı adil olmanın acısını tanır mısın? senin hakkındaki düşüncelerini değiştirmeye herkesi zorladın. bunun intikamını alacaklar. onlara yaklaştın; fakat yine de önlerinden geçip, gittin. bunu sana hiçbir zaman bağışlamayacaklardır. sen onları geçtin. fakat sen yükseldikçe kıskançlığın gözü, seni o oranda küçük görür. en çok, uçandan nefret edilir. demelisin ki: bana karşı nasıl adil olabilirsiniz? ben kendime sizin haksızlığınızı yakıştırıyorum. onlar, yalnız olana haksızlık eder ve çamur atarlar. fakat kardeşim eğer bir yıldız olmak istersen böyle yaptılar diye onları daha az aydınlatmamalısın.

böyle buyurdu zerdüşt
    friedrich nietzsche
111 entry daha