12993 entry daha
  • fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir."
    albert camus
  • "bir şeyi anlayabildiğimiz sürece ona yenilmenin söz konusu olamayacağını çok düşünmüşümdür. bu düşünceye kendimi çok alıştırmışım. şimdi yenilmeğe başlıyorum. artık anlamadığım için. anlamadığımı başka kılığa sokup anlatmağa kalkamam ki…"

(bkz: bilge karasu) (bkz: gece)
  • ne var ki tanrının bana ikinci bir şans bağışladığını biliyorum. bu şansı bana, seninle birlikte olduğum şu anda bağışlıyor. ve yolumu bulmama yardım edecek bana.
    bir kez daha sözünü kestim:
    “bizim yolumuzu.”
    beni ellerimden tutup ayağa kaldırdı.
    “git eşyalarını topla. düşler boş oturtmaz insanı.”

piedra ırmağının kıyısında oturdum ağladım
    paulo coelho
  • "yaşamak, başkaları tarafından muhasara altına alınmak, yavaş yavaş boğulmaktı."

* huzur, tanpınar.
  • "bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince, insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım."
    kürk mantolu madonna, sabahattin ali
  • "kalabalık bir topluluk içindeydi. başarısızdı."

oğuz atay - beyaz mantolu adam
  • ebeni ve ebenin... anlayabilmekteyim. ne güzel!

(bkz: kinyas ve kayra)

kitapta başka bir şey için bu cümle kurulmuş olsa da aşkı ne kadar anladığıma tercüman olmuş yazar. herkes herşeyi anlayacak diye bir kaide yok sonuçta.
  • sadece yalnızlık çeken çocuklar tutkularını bütünüyle, dağılmaksızın koruyabilirler, ötekiler, duygularını başkalarıyla beraberlik atmosferinde gevezeliklerle harcarlar, yakınlıklarla köreltirler, aşk hakkında çok şey okumuşlardır, duymuşlardır ve aşkın ortak bir kader olduğunu bilirler. onunla bir oyuncakmışcasına oynarlar, tıpkı ilk sigarasını içen erkek çocukları gibi, onunla böbürlenirler. oysa bana gelince, benim içimi dökebileceğim kimsem yoktu, kimse bana bir şey öğretmiş ve beni uyarmış değildi, deneyimsizdim ve her şeyden habersizdim. kendimi kadere bir uçuruma atlarcasına teslim ettim.
    (bkz: bilinmeyen bir kadının mektubu)
  • "şeytandan kurtulmanın tek yolu şeytana uymaktır. karşı gelindi mi ruh kendi kendine yasakladığı şeyin özlemiyle hasta düşer; kendi ürkünç yasalarının korkunçlaştırdığı ve yasallıktan çıkardığı şeye karşı duyduğu arzuyla marazileşir. dünyanın büyük olayları, insanın beyninde oluşur diyenler vardır. dünyanın büyük günahları da beyinde, yalnızca beyinde oluşur."

(dorian gray'in portresi)
  • bir adın kalmalı geriye
    bir de o kahreden gurbet
    beni affet kaybetmek için erken
    sevmek için çok geç

yüreğim seni çok sevdi-canan tan
49728 entry daha
hesabın var mı? giriş yap