25044 entry daha
  • “sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede. bir cigara yakıyorsun ve yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun: napalım, kısmet değilmiş...”

sabahattin ali
  • aç bir köpeğe verilen kemik yardımseverlik değildir. yardımseverlik, siz de köpek kadar açken onunla paylaşılan bir lokmadır.

jack london - yol
  • “evet... istiyorum ki... hatırladığım kadarıyla eskiden şeyde yaşıyordunuz...”
    “yaşıyordum, krestyan ivanoviç, yaşıyordum eskiden, evet. nasıl yaşamazdım!”

dostoyevski - öteki
  • "aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.
    eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile."

- olasılıksız, adam fawer
  • bu benzerlik maskesinin altında gerçek beni tanıyan, hatta maske taktığımı anlayan olmadı, çünkü şu dünyada maskeli varlıkların olduğunu bilen yoktu.
    yanı başımda bir başkasının, nihayetinde ben olan bir başkasının durduğu kimsenin aklından ucundan bile geçmedi. beni hep kendimle bir sandılar..
  • bu cümleler dostoyevski'nin kumarbaz'ından:

"bir sinek üzerinde bile olsa, insan vahşice, sınırsız bir üstünlük duygusuna kapılabilir. zorbalık insanın yaradılışında vardır, acı vermekten zevk alır."

"insan en iyi dostunu güç bir durumda görmekten gerçekten de hoşlanır; dostlukların büyük bölümü böyle bir eziklik üzerine kuruludur."
  • kasabın kafasında dönen bu hesaplar, bir kadının en etkili süsünün bilinmezlik olduğunu ispatlıyordu. efrasiyab'ın hikayeleri
  • tekamül bir tür kendini öldürme girişimidir. kişi kendisine ait olmayan-ama hep kendisi sanarak yaşadığı- sahte bilinci öldürmelidir.
    bu, bir tür bir öte dünyaya gitme deneyimidir.
    asıl, kendine ulaşmak bu yüzden korkutucu hatta dehşet vericidir.
    tam da bu yüzden -kişi ne kadar üzücüdür ki- sahte bilinci yerine öz-bilincini yok eder.
    benzersizliğe ulaşmak, aynı zamanda yalnızlık vadisinden geçme deneyimini de kapsar.
    kendi ateşini yakabilmek için insan kendi cehenneminden geçmek zorundadır.
    cem mumcu
  • sırrını rüzgara fısıldarsan, ağaçlara söylediği için suçlayamazsın

(bkz: bin muhteşem güneş) kitabında yer alan (bkz: halil cibran) alıntısı
  • bedenin toprağa, deneyimlerin evrene, ruhun yüce'ye dönsün.
    unutma, ancak bütünün tamamı kadar yalnız, her bir parçası kadar çoksun.
    ruhun her daim anlamlarla var olsun.
    azra kohen
    (bkz: aeden)
37674 entry daha
hesabın var mı? giriş yap