şükela:  tümü | bugün
23867 entry daha
  • "aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.
    eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile."

- olasılıksız, adam fawer
  • şehvet, topuklarımızı kemiren bir orospudur! ve bu orospudan bir parça et esirgendiğinde bir parça ruh için yalvarmayı çok iyi becerir.

irvin d. yalomnietzsche ağladığında
  • kitabın sonunda, karakterin mezarına yazıldığı iddia edilen şu söz;

“herkes bilsin, ben çok mutlu bir hayat yaşadım...”

işin acıklı tarafı o kadar kötü bir hayat yaşamıştır ki, söylediği son cümlede bile farkına varamamış olması göz yaşartır her seferinde...

(bkz: masumiyet müzesi).
  • bu benzerlik maskesinin altında gerçek beni tanıyan, hatta maske taktığımı anlayan olmadı, çünkü şu dünyada maskeli varlıkların olduğunu bilen yoktu.
    yanı başımda bir başkasının, nihayetinde ben olan bir başkasının durduğu kimsenin aklından ucundan bile geçmedi. beni hep kendimle bir sandılar..
  • bu cümleler dostoyevski'nin kumarbaz'ından:

"bir sinek üzerinde bile olsa, insan vahşice, sınırsız bir üstünlük duygusuna kapılabilir. zorbalık insanın yaradılışında vardır, acı vermekten zevk alır."

"insan en iyi dostunu güç bir durumda görmekten gerçekten de hoşlanır; dostlukların büyük bölümü böyle bir eziklik üzerine kuruludur."
  • kasabın kafasında dönen bu hesaplar, bir kadının en etkili süsünün bilinmezlik olduğunu ispatlıyordu. efrasiyab'ın hikayeleri
  • aynı sap örtülü delik damlar, cahillik, çekilen sıkıntılar, ıssızlık, karanlık, baskı duygusu o günlerde de vardı, bugün de var. bütün bu korkunç şeyler insanın alın yazısı gibi kaçınılmazdı, her zaman olmuştu, gelecekte de olacaktı. aradan bin yıl geçse değişecek, güzelleşecek yeni bir yaşantı beklenmemeliydi. öyleyse eve dönüp de ne yapacaktı?

kara keşiş, anten çehov
  • tanrım ruhum senle doluyken neden bana yüz çevirdin. (bkz: die leiden des jungen werthers)
  • bir arabacısınız ve iki tekerlekli at arabanız güçlü kuvvetli iki at tarafından çekiliyor. beyaz at aklın, siyah at tutkunun temsilcisi. beyaz at sizi sürekli olarak yolun bir tarafına, siyah at da diğer tarafına çekmeye çalışıyor. sizin işiniz dizginleri sıkıp ikisini de kontrol altında tutmak; çünkü yolun ortasından ilerlemeye devam etmenizin tek yolu bu.

ıncognito, david eagleman.
  • bir yerde okumuştum, her basamak dört saniye hayat uzatıyormuş. asansöre binerek intihar mı etseydim?

kinyas ve kayra - hakan günday
108 entry daha