şükela:  tümü | bugün
29130 entry daha
  • "böyle mi olmalıydı: insanın mutluluğu, aynı zamanda kederinin kaynağı mı olmalıydı?"

(bkz: genç werther'in acıları)
  • bundan sonraki halim ancak yarım bir varlık olacak; ben artık o ben olmayacağım. gün geçtikçe kendimden ayrılıyor, uzaklaşıyorum...

(bkz: michel de montaigne)

aramaya inandım bulamadım. bir bana iz bırakmış galiba. lise defterimin kapağına yazmıştım bu cümleleri, en az 10 sene sonrasından bildiriyorum harbiden öyle oldu.
  • “ne affedilmez, biliyor musun? asla affedilmeyecek eylemlerimiz neler, biliyor musun? kimsenin görmedikleri. tanrının bile görmedikleri. failler işledikleri suçları kendilerinden ve başkalarından kelimelerle gizliyor. kurbanlarına adlar veriyorlar. onları yaftalıyorlar. öykülerini tekrarlayıp duruyorlar. iblis kelimelerle çalışıyor. başka bir şeye ihtiyacı yok. kelimeler dilin, ağzın, ses tellerinin masumâne faaliyetleri. insanlar konuşarak iblisleşiyor. kelimeler ve sayılar, işledikleri cürümleri gizliyor, ki o cürümler unutulsun. unutulan, affedilmiş demektir. zihne nakşolan affetmez. tanrım, bizi affetme. bizi affedilmez kıl, ki asla unutmayalım.”
  • insanlar alınlarına yazılmış olan felaketlerden asla kaçıp kurtulamazlar.

sophokles
  • ne tuhaf! insanoğlunun yaşamda en geç keşfettiği şey şimdiki zamandı. insan içinde yaşadığı anı derinleştirmeyi zamanla, yani zamanı azaldıkça öğreniyordu.

murathan mungan - şairin romanı s.9
  • büyük kapatılmanın gerçekleştiği asıl mekân insan ruhudur; akıl hastanesi, hapishane gibi normların dışına çıkmış ruhları terbiye edip iyileştirmek icin var olan kurumlarsa bu buyuk kapatılmanın karanlık yüzünü gizleyen sözde insancıl okullar.
  • sadece düşünsel anlamda netliğe kavuşamamışlar tartışır.
    (bkz: oscar wilde) (bkz: dorian gray’in portresi)
  • “insanlar, ömürleri boyunca başkalarıyla yan yana yürür, ama herkes kendi sessizliği içine gömülmüş kalmıştır.”

(bkz: insanların dünyası)
  • ah! toplumu dört bir ucundan tutup, örtü gibi havaya atmalı! her şey tuzla buz olur, mümkündür, ama hiç olmazsa kimsenin hiçbir şeyi kalmaz, bu da bir kazançtır!

sefiller, victor hugo
  • "dünyanın bir tarafında bir yerde, bir piyango çekiliyor, savaş yapılıyor ve hepimizin alın yazısı da böylece uzaklarda belirleniyordu."
    (bkz: drina köprüsü)*
404 entry daha