şükela:  tümü | bugün
30004 entry daha
  • ne ikna edici bir intihar girisimidir

şimdi seninle göz göze gelmek
  • sevgide daima bir an vardır ki o zaman bu duygu adeta doruğuna erişir, böyle bir anda da bilinç, düşünce, şehvet diye bir şey kalmaz. - diriliş, tolstoy
  • "insanın hayatı dünyanın hayatından daha önemlidir; asıl bilgi dünyayı değil, insanı bilmektir."

(bkz: devlet)
    (bkz: platon)
  • "çünkü dünyanın en çabuk geçen, geçer geçmez de en hızlı yakalanılan hastalığına sahipti: umut."
  • "kazası ahirete kalan kaderler var."

(bkz: yerli yersiz cümleler)
  • yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar hırsızlığın çeşitlemesidir... bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

kendisine ait olmayan bir şeyi alan insan, bu ister bir can olsun isterse bir dilim nan(ekmek) adiliktir. çalmaktan daha kötü bir suç yoktur...

uçurtma avcısı, khaled hosseini
  • günahkâr âdem'in hayırsız evlatları böyledir. nankör ve vefasız. gidemedikleri şehirlerin ismini gittiklerinden, kendilerini sevmeyen insanların cismini sevenlerinden, gerçekleşmemiş hayallerin hevesini gerçekleşmişlerden berrak hatırlarlar. kavuşamamak nasıl aşka teşvik ederse, vuslat da günü geldiğinde unutmaya azmettirir.
    nermin yıldırım/ dokunmadan
  • ne olurdu, bazı sözleri hiç söylememiş olsaydım; yada bazı sözleri hiç söylememek için kesin kararlar almamış olsaydım.

(bkz: tehlikeli oyunlar)
  • insanın dünyayla mücadelesi karşısında, dünya üzerine bahse gir.
  • ben, beni kimse izlemediği zaman en çok kendim oluyordum”

kimse sizi gözlemiyorsa, içinizdeki gizli ikinci kişi dışarı çıkıp dilediği şeyleri yapabilir.

orhan pamuk - kırmızı saçlı kadın (s.52)
103 entry daha