şükela:  tümü | bugün
36733 entry daha
  • bu kadar büyük bir saadetin böyle kolayca gelivermesi tabii değildi. kürk mantolu madonna( sayfa 84)

vicdanı olmayan iyiliği bilmeyen bir insan acı da çekemez. uçurtma avcısı (syf 305)
  • yaşamanın artığından eksiğinden çok, çeşitleri var. herkes elinden geldiği ölçüde yaşar. nedir zaten yaşamak dediğin? garip değil mi yaşamımızı nasıl kurduğumuz? bir iplik parçası, bir çivi, bir mantar, bir kağıt, bir paçavra, biraz toz, birkaç hiç... bir araya gelir bunlar, adı "bir yaşam" olur.

(bkz: bilge karasu) ~ göçmüş kediler bahçesi
  • ölmüş saatlerimiz, günlerimiz, senelerimiz olduğunu, yıllarca farkına varmadan bir hiçin sarraflığını yaptığımızı, yaşamadan yaşadığımızı kim inkar edebilirdi. " hatta öyleleri var ki bir kere olsun ruhlarının gerçeğine doğmadan ölürler..."

ahmet hamdi tanpınar- emirgan'da akşam saati
  • “niçin her fikir, üzerinde düşününce, biraz üzerine basınca bir çırpıda öbür tarafına geçiliveren küçük bir tahta perde oluyor? aşk, hiç de sağlam bir trapez değil.”

ahmet hamdi tanpınar / aydaki kadın
  • “sevmek, güzel birinde aşkı aramak değil; o kişide bilmediğin bir zamanın beklenmedik bir anında kendini bulmaktır.”
  • - sana paha biçilmez bir teklifim var.
    - özgürlüğüm mü?
    - hayır, özgürlüğün senden alınabilir. ben sana bilgi vaadediyorum.

(bkz: monte kristo kontu)
  • beyinlerimiz değil pederlerin paraları savaşsın isterdim ama görüyorum ki silahsızsınız bayım.

(bkz: aile şerefi)
    (bkz: zengin piçi oktay)
  • hayat insanı her şekilde sınar. bazen vazgeçmen gerekir, bazen düşmen. umutla girdiğin yollardan bir sokağa çıkmaman gerekir. acıya karşı hissizliği öğrenebilmek için. olmadığı zaman zorlamamak için. bazen büyümek gerekir. yokuşlardan defalarca kez düşmek ve yeniden ayağa kalkabilmek için...
  • "hayatımız bizi her türden rezil, aşağılık yanlarının bolluğuyla şaşırttığı kadar; bunca pisliğin, rezilliğin ortasında aydınlık, insancıl bir hayat yaratacağımıza ilişkin sarsılmaz bir umudu var eden ışıltılı, sağlıklı, yaratıcı, insancıl, iyi bir şeylerin karşı konulmaz bir biçimde gelişip durmasıyla da şaşırtır."
  • benjamin,ilk kez ilkesini bozdu ve duvardaki yazıyı clover'a okudu.
    duvarda tek bir emir yazılıydı:

bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.

(bkz: hayvan çiftliği)

(bkz: george orwell)
212 entry daha