şükela:  tümü | bugün
39838 entry daha
  • şiddete gelince, doğrusu bilemiyorum oiie; durup dururken beni öldürür müydün? eğer öldürmek isteseydin, buna karşı çıkarılan bir yasa seni engeller miydi? zorlama, düzeni sağlamanın en etkisiz yoludur.

(bkz: mülksüzler)
  • 'merhaba, külkedisi,' dedi yabancı, 'ben senin koruyucu perinim, ya da dilersen tanrı nezdindeki temsilcinde diyebilirsin. demek baloya gitmek istiyorsun, öyle mi? bakıyorum, güzelliğe dair eril kavramlar senin de aklını çelmiş. bedenini sıkıca sarıp kan dolaşımını engelleyecek bir elbisemi giymek istiyorsun? ayaklarının kemik yapısını harap edecek yüksek topuklu ayakkabılar mi giymek istiyorsun? yüzünü insan-dışı varlıklar, yani hayvanlar üzerinde denenmiş kimyasal maddeler ve makyaj malzemeleriyle boyamak mi istiyorsun? düşünü kurduğun şeyler bunlar mı?
    'ah evet!' diye karşılık verdi kadın, hiç duraksamaksızın. 'kesinlikle evet' temsilci peri, duyduğuna inanamamış olmalıydı ki derin bir iç çekip genç kadını siyasal yönden eğitmeyi başka bir güne ertelemeye karar verdi.
    ...

ötekileştirmeyen masallar - james fınn garner
  • "iyi bir düşmana sahip olmak için bir arkadaşınızı seçin. o, nereye vuracağını çok iyi bilir."

-robert greene
  • "anlattıkça birbirlerine layık olur çiftler. birden insana sadece bunları, birden tükenen ya da sürekli tekrar edilen o tutuklu sözleri söylemek yetmez. dinleyene de yetmez. söyleyen tatmin olmaz ama dinleyen de tatmin olmaz,söyleyen diğerinin tüm dikkatinin kendisinde olmasını ister, diliyle onu sonuna kadar etkilemek ister. ve dinleyen de sonuna kadar şaşırmak ister, biraz daha duymak, uydurulmuş ya da yalan bile olsalar daha çok, daha çok bilmek isterler."
  • "kendini başkalarına göründüğünden ya da görünebileceğinden farklı biri olarak görme ki, başkaları da seni başkalarının gözünde başka biri olmaya çalışan başka biri olarak görmesin."

aliceharikalardiyarında
  • 'sonuçta sadece aptallar kaderine boyun edebilirdi'
  • “görünüşe aldanmayın, gerçekte ben yokum.”
  • “sen halkın uyanmasını bekliyorsun; oysa namussuzlar geceyi uzatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. bu yüzden derim ki geceler çok uzun olacak buralarda.”

karartma geceleri, rıfat ılgaz
  • öğrencinin zihnine girmek isteyen öğretmen, önce öğrencinin gönlüne girmeyi başarmalıdır.

doğan cüceloğlu - öğretmenim bir bakar mısın
  • "erkekte üreme organı şehvetle kamçılanmış ve mantık dinlemez bir hayvan gibi baş kaldırıcı ve atılgan bir duruma gelebilir. aynı durum kadının döl yatağı için de söz konusudur; içindeki hayvan çocuk dünyaya getirme isteğindedir ve meyvesini verme zamanını çok fazla geçirirse, duruma tepki göstererek kızgınlıkla bedenin her yönüne doğru dolaşmaya başlar, sonunda solunum yollarını kapatarak türlü hastalık belirtilerine yol açar.
    (bkz: timaeus) (bkz: platon)
883 entry daha