• ne ses ne nefes ne de bu ruzgar bagislar seni.simsiyah gecelerde budanirken ah omrum donup sirtini giderken kimler karsilar seni?
  • yüreğini hapseden karanlıkları hangi türden bir güneşin aydınlatabileceğini bilmiyordu.

kızıl nehirler/jean-christophe grangé
  • namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.

(bkz: suç ve ceza)
  • insan yenildiğini düşünürse, yarı yarıya öyle sayılır.

beyaz diş / jack london
  • “... düşmanını öldürmeyeceksin, düşünme şeklini değiştirip kendi safına çekeceksin...”
    1984, george orwell
  • "eğer ruhumuz karanlıkta kalırsa , günahlar çıkar ortaya . suçlu günahı işleyen değil , suçlu karanlığı getirendir."
    -sefiller, victor hugo
  • iyi romanların okuyucusu olmaktansa, kötü romanların kahramanı olmak istiyordu.

tehlikeli oyunlar
    oğuz atay
  • zamanın ters, sohbetin faydasız, herkesin bezgin ve her başın bir ağrı taşıdığını görünce evime kapanıp haysiyetimi korudum.

farabi/var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun?
  • diyebilirsin ki bir insanı fotoğraflarından ve hakkındaki haberlerden ne kadar tanıyabilirsin? haklısın belki de çok az... o zaman şöyle demeliyim... seni az tanıyorum... az...
    sen de fark ettin mi? az dediğin küçük bir kelime. sadece a ve z. sadece 2 harf. ama aralarında koca bir alfabe var. o alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var. sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında. biri başlangıç, diğeri son. ama sanki birbirleri için yaratılmışlar. yan yana gelip de birlikte okunmak için. aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler. senin ve benim gibi.
    bu yüzden, belki de, az çoktan fazladır. belki de az, hayat ve ölüm kadardır! belki de, seni az tanıyorumi demek, seni kendimden çok biliyorum demektir. bilmesem de öğrenmek için her şeyi yaparım demektir. belki de az her şey demektir. ve belki de benim sana söyleyebileceğim tek şeydir.

hakan günday - az

sanırım yaşayan bir efsanedir kendisi hayranım her bir kalem oynatışına
  • “dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. sonuna kadar git be insan, avara et ve korkma! tanrı, baş şeytandan çok, yarım şeytandan iğrenir!”
    zorba
hesabın var mı? giriş yap