şükela:  tümü | bugün
  • "kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım, kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım."
  • "daha çok anlat” dedim.
    “hoşuna gidiyor mu?”
    “çok. elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”
    “bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
    “gider gibi yaparız."

(şeker portakalı)
  • power is dangerous, it is given to those who can lower themselves.
  • "problemler, uygarlaşmış insanların ayrıcalığıdır."

carl gustav jung - feminen
  • kendi yarasına merhem bulamayan başkasına ne yapabilir, yalan söylemekten başka?
  • gittin. şimdi bir mevsim değil, koca bir hayat girdi aramıza. biliyorum ne sen dönebilirsin artık, ne de ben kapıyı açabilirim sana.
  • beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.

(bkz: tehlikeli oyunlar)
    (bkz: oğuz atay)
  • “bir an yaşlanmış hissetti kendini. uzlaşarak yaşlanmak, dünyadan bir şey istemeyecek kadar akıllı olmak: bunları yapabileceğini hissetti.”
  • “çeşit çeşit yalnızlık vardır. momo'nunki çok az kişinin bildiği ve çok az kişinin dayanabileceği bir yalnızlıktı.
    bir hazine sandığının içine kilitlenmiş ve hazine her gün çoğala çoğala sonunda onu boğacakmış gibi hissediyordu. hiçbir çıkış yolu yoktu. kimse ona ulaşamıyor ve o da kimseye varlığını gösteremiyordu. dağ gibi bir zaman yığınının altında bunalıp kalmıştı.”

momo - michael ende
  • "yaradılışta sırf faydayı arayan insanlar doğal güzelliği görmezler bile."* /azra erhat