şükela:  tümü | bugün
 • çocuğunun, kardeşinin, annesinin veya babasının ölümünden otuz kırk yıl sonra o insanı düşünüp hala aynı boşluk hissini yaşamak da mümkündür, bazılarının yeri asla doldurulamaz... bazen öldüğünüzde bile.

  (bkz: stephen king)
 • insanların çoğu, en iyi arkadaşını alçalmış görmekten mutlu olur. genellikle arkadaşlıkların bu temele inşa edildiğini de söylemek abartı olmaz. bütün düşünen insanlar, bu eski gerçeği bilir.

  dostoyevski - kumarbaz
 • bir idam mahkumu idamından 12 saat önce hükümetin emriyle son isteğini yerine getirecek olan askeri yargıcın önüne çıkarılmıştı. asıl amaç, ifadesini değiştirmesi koşuluyla suçlunun bağışlanmasıydı. hazırcevap sanık, "son isteğim bir çocuk yapmaktır" diye yanıt vermişti. "olur" diyen soruşturma yargıcı da iyi bir şaka yapıyor kanısıyla bir orospu getirtmişti. sanık, hiç ilişmediği kadını yine geri göndermiş ve yargıç yanına gelince ona şunu söylemişti: "yeteri kadar orospu çocuğu var dünyada..."

  (bkz: miguel angel asturias)
  (bkz: sayın başkan)
 • tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla, ama nietzsche'yi okudun mu? ne kitap!

  john fante - toza sor.
 • “parmağına çekiç vurmuş bir insanın,elini deli gibi sallayıp zıplaması,söz konusu acıyı asla geçirmez..”
  atilla atalay-geliş gidiş
 • çok kalabalık bir yalnızlık içerisindeyim.
  ne tarafa dönersem mendime çarpıyorum.
 • yalnızlığınızın büyüklüğünü de duyumsarsanız buna sevinin; çünkü diye sorun kendinize, büyüklüğü içermeyen bir yalnızlık neye yarar? topu topu tek bir yalnızlık vardır, o da büyüktür, kolay katlanılacak gibi değildir. dolayısıyla, herkesin yaşamında öyle saatler vardır ki, insan yalnızlığı verip ne denli yavan ve ucuz olursa olsun bir beraberliği almak ister karşılığında; iyi kötü ilk rastlayacağı kişiyle, en sıradan bir kişiyle sözde birazcık bir anlaşma uğruna yalnızlığı elden çıkarmak ister. ama belki de yalnızlığın büyüdüğü saatlerdir bunlar; çünkü onun büyüyüşü de tıpkı oğlanların büyümesi gibi birtakım acı ve sancılarla gerçekleşir ve baharın ilk günleri gibi hüzünle dolup taşar. ancak, şaşırtmasın bu sizi. bizlere gereken yalnızlıktır, büyük, içsel bir yalnızlık. kendi içine yürümek ve saatler boyu kimselere rastlamamak... işte erişilmesi gereken şey bizler için.

  rainer maria rilke - genç bir şaire mektuplar
 • ve sen daha demincek,
  yıllar da geçse demincek,
  bıçkılanmış dal gibi ayrı düştüğüm,
  ömrümün sebebi, ustam, sevgilim,
  yaran derine gitmiş,
  fitil tutmaz, bilirim.
  ama hesap dağlarladır,
  umut, dağlarla.

  ahmed arif.

  leylim leylim
 • insanı delirten, gerçeğin dışında yaşamak oluyor. gerçek dehşet verici. insanı öldürebilir. yeterince zamanı olursa kesin öldürür. gerçek acıdır-bunu sen söylemiştin! ama insanı delirten yalanlar, gerçekten kaçışlar.

  mülksüzler-ursula k. le guin
 • ben bir acayip oldum. gözüm kimseyi görmüyor, kimsenin kapımı çalmasını istemiyorum. dünyanın en sevimli insanları olan posta müvezzilerinin bile.
  ...
  bineyim bir boğaziçi vapuruna günün birinde. bebek'le arnavutköy önlerinde arka taraftaki oturduğum kanepeden kalkayım, etrafıma bakayım; kimseler yoksa, denizin içine bırakıvereyim kendimi.

  sait faik abasıyanık - lüzumsuz adam