• dikkat ettim masallar adla başlar.

(bkz: ahmet hamdi tanpınar)
  • (bkz: yusuf atılgan)

anlamazlardı.
  • (bkz: şibumi)
    "ne de olsa rastlantı dediğimiz şey, kaderin bir numaralı silahıdır. "
  • “ı can’t think of any greater happiness than to be with you all the time, without interruption, endlessly, even though ı feel that here in this world there’s no undisturbed place for our love, neither in the village nor anywhere else; and ı dream of a grave, deep and narrow, where we could clasp each other in our arms as with clamps, and ı would hide my face in you and you would hide your face in me, and nobody would ever see us any more.”

franz kafka - the castle
  • bir kadın bana, "seni seviyorum, çünkü zekisin, çünkü namuslusun, çünkü bana armağanlar alıyorsun, çünkü zamparalık yapmıyorsun, çünkü bulaşık yıkıyorsun," derse, hayâl kırıklığına uğrarım; bu aşkta çıkarcı bir yan vardır. şöyle bir cümle duymak kimbilir ne güzeldir: "zeki olmamana, namuslu olmamana karşın, yalancı, bencil, alçak olmana karşın senin için deli oluyorum." milan kundera (yavaşlık)
  • duymak için görmek için olmasa hiç göz ve kulak
    yine de severdim seni ellerimle dokunarak.

(bkz: william shakespeare)
  • “bazen en çilgin, en imkânsız görünen fikir kafanızda öyle kuvvetli bir yer edinir ki, öyle veya böyle gerçekleseceğini zannedersiniz.. dahası bu düşünce şiddetli, güçlü bir arzuya eşlik ediyorsa, bazen onu kaçınılmaz, önceden belirlenmiş, kadere yazılmış, var olmaması, gerçekleşmemesi imkânsız bir şey gibi kabul edersiniz! belki burada başka bir şeyler, önsezilerin bir bileşimi, olağandışı bir irade, kendi hayal gücüyle kendini zehirleme veya buna benzer bir şeyler söz konusudur.. tam bilemiyorum, ama (hayatım boyunca unutamayacağım) o aksam bir mucize yaşadım. gerçi matematikle açıklanabilir belki, yine de benim için hâlâ bir mucizedir. peki bu kesin inanç nasil bunca derin ve köklü bir biçimde yerleşmişti içime o zamanlar? çünkü onu -bir daha söylüyorum- sıradan, gerçekleşmesi mümkün (veya mümkün olmayan) herhangi bir olay gibi değil, gerçekleşmemesi imkânsız bir şey olarak görüyordum!”
  • "insanların çoğu iyidir scout, yeter ki sen onları bir gün gör."

(bkz: bülbülü öldürmek)
  • "ben neysem oyum ve bundan utanmıyorum. 'hiçbir zaman utanma' derdi babam bana, 'bazıları bunu sana karşı kullanacaktır, ama onları kafana takmana değmez" hagrid
    (bkz: harry potter)

“gecenin çöktüğünü görmemiş olan, karanlıkta yürümeye aht etmemeli.”

“sabah verilen öğütler en iyisidir, gece birçok düşünceyi değiştirir.”
    (bkz: lotr)
  • “bir zamanlar, erkekler bir kadının bedenine bakar ve çekici bulurlardı, işte o kadar. artık saf aşk ya da tutku söz konusu değildi. hiçbir duygu saf olamıyordu, çünkü her şeye korku ve nefret sinmişti. kucaklaşmaları bir savaş, orgazmlarıysa bir zafer olmuştu. bu, partiye indirilmiş bir darbeydi. sevişmek, siyasal bir eylemdi...”
    (bkz: 1984)
    (bkz: george orwell)
hesabın var mı? giriş yap