• bir de şuna şaşıyorlardı: nasıl oluyor da, bir eşek kadar bile kafası işlemeyen vicdansız, ahlaksız, budala zenginin biri, sadece birkaç torba altını var diye, akıllı dürüst bir sürü insanı buyruğu altında köle gibi kullanabiliyordu.

thomas more-ütopya
  • "insan bir şeyi kafasında canlandırabilince öyle sakinleşiyor ki! asıl korkunç olan, hayal edilemeyen şeyler. "

kayıp zamanın izinde - swann'ların tarafı
    marcel proust
    sayfa : 374
  • alev alatlı'nın kabus kitabından bir cümleydi sanırım.

tam hatırlamamakla birlikte, aşagı yukarı şöyleydi ana fikri :

" gerçeğin soğuğuna alışamayacak insanları çıplak bırakmaktan sakının"
  • "eger bir seyi butun olarak gorebilirsen, hep guzelmis gibi gorunur. gezegenler, yasamlar... ama yakindan bakildiginda bir dunya yalnizca toz ve kayadan olusur. gunden gune yasam daha da zorlasir, yorulursun, ritmi kacirirsin. uzakligi ararsin- ara vermeyi. dunyanin ne kadar guzel oldugunu gormenin yolu, onu ay gibi gormekten geciyor. yasamin ne kadar guzel oldugunu gormenin yolu, olumun bakis acisindan bakmaktan geciyor."

*
  • insanları sevebilmek, onlarla baş edebilecek yöntemleri geliştirebilmeyi gerektirir.

insan olmak/engin geçtan
  • sen bu martı sürüsünden dışlanan ve atılan birisin onların kuralları bizi ilgilendirmez. martı jonathan livingston
  • "her şeyi istemiş birisi azla nasıl tatmin olabilirdi? gökyüzünü arayan birisi yeryüzüyle nasıl yetinebilirdi? tanrısallık yoluna koyulan birisi insanlığa nasıl katlanabilirdi? her şey bitti, her şey son buldu, her şey yitti. yapılacak hiçbir şey kalmadı. avunmak mı? hayır. ağlamak mı? ağlamak için de güç gerekir, bir parça umut gerekir! ben artık bir hiçim, hiçbir önemim yok, hiçbir şey istemiyorum: yerimden kımıldamıyorum. ben bir nesneyim, bir insan değil. dokunun bana: bir taş misali soğuğum, bir mezar misali soğuk. tanrı olmayı becerememiş bir adam gömülü burada."
  • "ah, birazcık kaygısızlık beni dünyanın en mutlu insanı yapabilirdi.."

(bkz: genç werther'in acıları)
    (bkz: johann wolfgang von goethe)
  • öyle değil mi oldric
  • "kalbim onlar olmadan atmayacakmış gibi geliyor.eğer ölecek olursam ve bu çemberin dışına çıkarsam , yokluğumu hissederler mi?ya da ne kadar süreyle bunu hissederler?kaç gün?
    insanoğlu böyle geçicidir.kendi varlığına en çok inandığı, sevdiklerinin anılarında ve kalplerinde derin izler bıraktığını sandığı yerlerde bile , hızla silinip gider"

(bkz: goethe)
    (bkz: genç werther'in acıları)
hesabın var mı? giriş yap