şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1990 yılında kurulup, yayınladığı kitaplarla entellektüel okurun ilgisine mazhar olmuş, dinî kitaplar da yayınlamakla birlikte islâmcı olarak nitelendirilemeyecek yayınevi. basımını yaptığı kitapların seçimindeki titizliği, çizginin üstü editöryal başarısı, grafik anlayışı, yayın dünyasına getirdiği yeniliklerle pek çok başka yayıncıya ilham vermiştir. sadece kitap değil, izlenim, iktisat ve iş dünyası, bilgi ve hikmet, kitap postası gibi dergiler çıkarmış, 1995-1998 yılları arasında da yeni şafak gazetesinin sahipliğini yapmıştır. bugün sabah, star, yeni şafak gibi gazetelerin pek çok köşe yazarı, muhabir ve editörü, iz yayıncılık'ın rahle-i tedrisinden geçmiştir. yayınevi özellikle hafta sonları, mürekkep yalamış meşhurların takılıp çene çaldığı, memleket meselelerini konuştuğu, beyin fırtınalarının yapıldığı bir mekân ve bu özellikleriyle bir ekoldür.
 • yayınevinin kurucusu ve eski sahibi ahmet şişman 16 temmuz 2011 günü vefat etmiştir.
 • popülizme bulaşmadan türk düşünce hayatına edebiyat ve tasavvuf alanında ciddi katkılar sağlayan yayınevi. volkan gazetesinin sayılarını ciltleyerek enfes bir işe imza attılar ki bu bence takdir etmek için kâfi.
 • cağaloğlu'ndan taşınmış.
 • cağaoloğlu'ndan yeni yerine taşınan yayınevi.

  yeni adresi: maltepe mahallesi, litros yolu sokağı, fatih sanayi sitesi kat 2 no: 12/266, topkapı 34010 zeytinburnu / istanbul / türkiye

  internet sitesi: https://iz.com.tr/

  facebook: https://www.facebook.com/izyayincilik/

  twitter: https://twitter.com/izyayincilik/

  instagram: https://www.instagram.com/izyayincilik/
 • sitesinde herhangi bir mail adresi bulunmayan, telefonla aranıp mail adresi öğrenilen, mail üzerinden gönderilen romanı iki ay boyunca kimsenin görmediği, geri telefonla arandığı zaman da yirmi dört saat dolmadan romanı reddeden ve sonuç olarak insanda tam ortasına sıçma isteği uyandıran kurumsal kimliksizliğe sahip bir yayınevimsi.
 • senem gezeroğlu var, iki kitabı çıkmış buradan. ayraç dergisinin nisan 2017 sayısında kendisi ile bir söyleşi yapılmış. kitabının yayınlanma süreci ile ilgili şöyle demiş:

  --- spoiler ---
  (...) eski türk edebiyatına duyduğum sevginin de etkisiyle mazmunlarla dolu, içe dönük, lirik, ağır metinler yazdım. yıllarca sürdü bu. kendi kabuğunda büyüyen yaraları görenler oldu. etraftan öneriler geldi artık kitaplaştır bunları diye. ben de dosyamı hazırlayıp iz yayıncılık’a gönderdim. bendeki cesarete bakın. hem ilk kitap, hem genç bir kalem, hem de belli bir kitleye hitap eden ağır metinler. bir de aramızda kalsın :) hep duyardım bu basım-yayım işleri eş-dost tanıdık vesilesiyle oluyor diye. tabii ben o zamanlar kabuğumdan yeni çıkmışım, bırakın edebiyat camiasını kendimi bile tanımıyorum. ama sonra benim için bir mucize oldu. yayınevimden olumlu cevap geldi. bir maille. o maili 5683152 kez okumuşumdur belki. yanımdakilere filan okutmuştum, siz de benim okuduğumu okuyor musunuz diye. öyle güzel bir heyecandı ve yeri bambaşkaydı. dolayısıyla ilk kitabımın da iz yayıncılık’ın da yazarlık serüvenimdeki yeri her zaman çok başka olacaktır.
  --- spoiler ---

  demek ki neymiş, iz yayıncılık kendisine gelen dosyayı inceliyor, öyle cevap veriyormuş. hiç tanınmamış birinin dosyasını bile beğenirlerse basıyormuş.