şükela:  tümü | bugün
 • japonlarin yaratici tanrisi. (bkz: izanami)
 • izanami nin esi. pek acikli ve dehset bir hikayeleri var japon geleneginde.... bir gun izanagi ve izanami gokyuzunu cennete baglayan ve boslukta suzulen koprunun uzerinde, tatli tatli konusurken yarim bedenini guzel izanami ye gosteren izanagi bu durumundan memnun olmadigini soyler. bu sozler uzerine kendi bedenine bakan izanami kendisinin de yarim oldugunu belirtir. izanagi biraz dusundukten sonra " o halde ikimiz birlesirsek tek bir vucut oluruz " der....

  devasa koprunun uzerinde birbirlerine dogru yuruyen cift orta yerde bulusur ve birlesirler. bu birlesmeden izanami hamile kalir. ve ilk cocugunu dunyaya getirir. ve fakat hiruko deforme olarak dogar, bebegin korkunc goruntusu karsisinda irkilen cift onu denizde tek basina terkederler...goklerden gelen bir ses ciftin ilk kez bulustugunda ilk olarak izanami nin konusmasi sebebiyle bebegin o sekilde dogdugunu belirtir... sevgililer tekrar birlesirler bu kez ilk olarak izanagi konusur, bu hamileliginden izanami japon adalarinin yani sira izanami sayisiz olarak selale, nebat,dag, bitki ve ruzgar tanrilarini da dogurur. ve tam ates tanrisi kagutsuchi yi dogururken korkunc sekilde olumcul olarak yanar guzel izanami. ve takati kesilir son nefesini vererek yomi ye goc eyler....

  karisini kaybetmeye tahammul edemeyen izanagi gozyaslarini tutamaz ve bu gozyaslarinin her birinden bir tanri olusur. izanagi karisini takip etmeye karar verir. ve oluler diyarina dogru yol alir, karisini gordugunde ne yazik ki artik cok gectir, izanami coktan oluler yemeginden yemis, korkunc bir hal almis guzel bedeninde kurtlar olusmus ve sekiz firtina tanrisi izanami nin bedenine girmisti... bu goruntuye daha fazla tahammul edemeyen izanagi, arkasini donup deli gibi kosmaya baslar. sevdigi adamin kendisini bu sekilde terkedisini bir turlu gururuna yediremeyen izanami cinnet gecirerek yominin butun zebanilerini toplayarak izanagi yi yakalamaya calisir.butun gucuyle yomi nin kapisina ulasan izanagi kapiya devasa bir kaya dayar ve izanami nin cikisini engeller.... kayanin engel teskil ettigi yere ikisi de oturur ve konusmaya baslarlarve bu dakikaya kadar izanami artik eski iyi huylu izanami olmaktan cikmis bir demon bir zebani olmustur... izanami nefretle artik her gun bin kisiyi bogarak oldurecegini dile getirir, izanagi " o halde her gun 1500 yeni insan dogacak " der. izanagi arkasinda bakmadan yurur gider ve gurul gurul akan bir irmakta bedenini ve ruhunu arindirmaya baslar. temizligin her bolumunde yeni bir tanri olusur. en son yuzunu yikadiginda gunes tanrisi amaterasu, tsuki yomi ve sosa no wo ortaya gelir. ve izanagi kralligini bu uc guc arasinda paylastirmaya karar verir..... bu mitolojik masal da burda biter.

  kaynak = japon mitolojisi rachel storm
 • asil adi izanagi no mikoto olan japon tanrisi. agustos erkegi anlamina geliyormus.
 • izanagi ve izanami'yi bir arada kullanmak lazım aslında.çünkü bu iki tanrı evlenen ilk tanrı özelliğine sahip olmakla birlikte japonya adasını oluşturan yaratıcı tanrınlarından ilkidir.
 • 1946 yılına kadar japon okullarında okutulan japon tarihine göre, izanagi'nin sol gözünden güneş tanrısı amaterasu doğmuş olup, amaterasu torunu ninigi'yi bir yeryüzü tanrısı ile evlenmek üzere japon adası kyushu'ya göndermiştir. ninigi'nin (bkz: ningi) torununun torunu jimmu da düşmanlarını etkisiz hale getiren göz kamaştırıcı bir kuşun yardımı ile m.ö. 660 yılında ilk japon imparatoru olur.

  bu efsane japon imparatorlarının tanrı soyundan geldiği inancının dayanağı olmuştur. öyle ki m.ö. 660 yılı ile tarihi belgelerde geçen bilinen ilk japon imparatoru ile aradaki boşluğu doldurmak için "tarihçiler" 13 imparator daha uydurmak durumunda kalmıştır. ancak ikinci dünya savaşının sonlarında imparator hirohito tanrılar soyundan gelmediğini açıklayıp olaya noktayı koymuştur.

  böyle bir efsanenin tarih olarak 1946 ya kadar devlet okullarında okutulması, bilimsellik, teknoloji, ilerleme soni toşiba filan... ilginç tabii ki.

  bi de ninigi diye tanrı mı olur lan! hiç mi dikkatinizi çekmedi?
 • (bkz: myoto iwa)
 • bu sharingan tekniginin, uchiha klani icerisinde bile aciklanmasi yasaklanmistir.
 • narutodaki genel olarak konsepti şu;er kişi 1 gözünü feda ederek bir genjutsu yapıyor ama bu genjutsu normalde hayal olması gerekirken izanagi tekniği bunu gerçek kılıyor.danzou'da çalışma prensibi 60 saniyelik genjutsular üzerine,60 saniye bittiğinde yapılan genjutsuda ortadan kalkıyor,kolundan bir göz kapanıyor(10 tane göz var adamın kolunda).şu ana kadar gördüğüm en garip ninja tekniği,neresinden bulur böyle teknikleri kishimoto anlamam.
 • japon mitolojisinde yer alan gök yüzü tanrısıdır. "gök" anlamına gelir ve "yer" inazami ile hem kardeş hem de eş olduklarına inanılır. ilk cinsel birleşmelerinden sonra bütün japon adalarını ve diğer tabiat tanrılarını doğurduklarına inanılır.

  (bkz: izanami)