şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • izmir menderes-aliağa arasında halihazirda geliştirilmekte olan banliyo sisteminde ortak işletme yapmak üzere izmir buyuksehir belediyesi ile tcdd tarafindan kurulan sirketin kisa unvani. izmir banliyo tasimaciligi sistemi ticaret as.
 • bugün büyük bir zevkle bindiğim raylı sistemin ismiymiş. 30 ağustos zafer bayramı hediyesi olarak izmirlilerin hizmetine sunulmuş. çok da güzel olmuş. trafik keşmekeşinden kurtulduk sonunda. kendimi bir an istanbul metrosu'nda hissettim; havalimanı falan olunca istasyonlar arasında ademoğlu şaşırıyor haliyle. sonunda izmir, büyükşehir hüviyeti kazanmaya başladı sanırım. şükela bir yatırım olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler.
 • cumaovası - halkapınar arasındaki 22 km'lik kısmı dün ulaşıma açılan tren hattı. bu kısım toplamda 79 km olarak planlanan hattın güney yarısı olarak tabir ediliyor. ulaştırma bakanı binali yıldırım ile chp genel sekreteri önder sav da açılışa katılanlar arasındaydı. bu hat izmir için havaalanından şehre ulaşımı sağlayan ilk raylı sistem olup metro kalitesinde tren keyfi sunuyor. hattın kuzey kısmının da 29 ekim 2010 'a yetiştirilmesi planlanıyormuş. hattın şu anki durakları şunlar:

  cumaovası > havaalanı > sarnıç > gaziemir > esbaş > semt garajı > inkılap > koşu > şirinyer > kemer > alsancak > halkapınar > ...

  ekleme:
  kalkış saatleri

  ... şirinyer > kemer > alsancak > halkapınar şeklinde bir güzergah planı olmasına rağmen tren en son alsancak'a gidiyor. buraya dikkat! tren alsancak'tan kalkıp halkapınar'a gidiyor ve 3 dakika orada bekledikten sonra cumaovası yönünde devam ediyor. aynı şekilde cumaovası'ndan gelirken de halkapınar'a girip en sonra alsancak'a gidiyor. şimdi ne var ki bunda diyenler olabilir. trene binip de kapıların üzerindeki durak listesine baktığınızda farklı bir durum var. dediğim gibi sıralamada halkapınar en son gibi gözüküyor. insanların kafasını karıştıran bir durum bu.
 • 30 ağustos 2010 tarihiyle birlikte cumaovası-alsancak arası seferlere başlamıştır. tüm güzergaha ait seferlerin 29 ekim 2010 tarihinde başlaması planlanmaktadır. izbanı kullanan yolcular halkapınar istasyonunda aktarma yapıp* izmir metrosuna binebilirler.
  henüz sefer sayısı yaklaşık 20-25 dakikada bir olmakla birlikte artan sefer sayısıyla birlikte hızının da artması tüm yolcuların ortak temennisidir. aynı zamanda araçların yeni olmasından mütevellit olduğunu düşündüğümüz, vagonlara sinmiş büyükbaş hayvan kokusunun da bir an önce geçmesini diliyoruz.
 • yol güvenliği, istasyon eksiklikleri gibi kusurlu noktalarına rağmen sırf biz yaptık oldu demek için hizmete başlayan izmir'in banliyö tren ağı. bittiği zaman şahane olacağı kesin ama sırf başlamış olmak için bu denli eksikle başlamasaydınız be kardeşim.

  güzergaha dair gariplikler söz konusu. artık mühendis olmamdan mı yoksa fazla dikkatli birisi olmamdan mı bilinmez her binişimde gözüme batıyor yahu. tren cumaovası'ndan kalkıp alsancak'a gidiyor. süper güzergah, özellikle benim gibi gaziemir'de oturan birisi için. yola çıktık iyi hoş güzel, kemer'den geçtik sonra ben oradan bir kavşak ile alsancak'a dönmeyi beklerken tren halkapınar'a gidiyor. şimdi bilmeyenler olabilir. güzergahı şöyle anlatmak gerekebilir. check işaretini (http://www.kodeks.com.tr/isletmesart/check.gif) biliyorsunuz. gaziemir işaretin sağ tarafının ucu olsun. sol taraftaki uç da halkapınar oluyor. alsancak da ortadaki uç. tren doğrudan alsancak'a gideceğine nedense önce halkapınar'a uğrayıp sonra alsancak'a gidiyor, dönüş yolunda da alsancak'tan kalkıp, halkapınar'a uğruyor sonra da gaziemir'e gidiyor. yahu bu ne saçma rota arkadaş.

  ikinci belki de en önemli sorunu hattın koruma anlamındaki yetersizliği. gaziemir istasyonu sonrasında başlıyor hattın korumasızlığı. tren güzergahı itibariyle şirinyer istasyonundan sonra varoş sayılabilecek yerlerden geçiyor.özellikle gürçeşme-kemer tarafında yol güvenliği hepten hikaye. yayalar girebiliyor hatta. haliyle de tren ağır gitmek durumunda kalıyor. sırf bu yüzden daha hızlı gidebilecekken iyice yavaşlıyor tren. hatta giren araçlar mı dersiniz, top oynayan çocuklar mı ararsınız. tedbirsizliğin bini bir para. hayır sonra veledin teki trenin altında kalacak vebalini veremeyeceksiniz.

  sonra koku meselesi. izmir'i bilmeyenler için cumaovası görece köy formatında bir yer denebilir. insanlar tarımla uğraşır, muhtemelen hayvan falan da besler. ki buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. ama sen neden trenleri ahıra parkediyorsun ya da trenleri ahır niyetine kullandırıyorsun arkadaş. bu denli kokmasının başka bir açıklaması olmamalı.

  günün birinde tam olarak bittiğinde belkide ülkedeki en geniş kapsamlı şehiriçi demiryolu ağı olacak ama oraya varmaya daha çok zaman var.
 • aynı zamanda bir dut markasıdır.
 • isminin yarattığı çağrışımlar itibariyle: (bkz: kezban) (bkz: izbandut)

  trenlerinin içi ahır kokuyor. daha doğrusu, tezek kokuyor. bir kez bindim ve binerken gülümsedim. melih gökçek'in metrosu bile ahır kokmuyor (leş gibi ter kokuyor, ama tezek değil.) ve bu kezban kokusuna son vermenin bir vakti geldi sanırım. onun dışında, iyi bir şey tabii. hep yer altından gitse ve bütün ilçeleri gezse süper olurdu tabii. zaman içinde o da olacakmış.
 • merhaba, bu entryimde izmirde yapılan birşeyi, bir izmirli olarak eleştireceğim. eğer bu senin için zamanın ötesine yollama sebebiyse, entryimin devamını okumadan kötüle ve geç.

  çok kötü bir isme ve logoya sahip toplu taşıma methodu. öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu kesinlikle metro değil. zaten metro iddiasını barındıran bir yer de yok sanırım. o yüzden, bu kriterlere göre değerlendirilmeli.

  yolculu deneme seferlerine başlayan güney hattıyla seyahat etme imkanım oldu. evet trenler kokuyor. tıpkı istanbul'daki aksaray-havaalanı hafif metro hattında olduğu gibi. bu kokunun nedeni gerçekten merak konusu. sadece insanların koca treni bu kadar kokutabilmesi pek mümkün durmuyor. bir de sefer sıklığı 2 ay önce deneme seferi diye çok azdı. bugün baktım çoğalmış ancak yine de çok yetersiz. ayrıca havalimanı gibi 24 saat yolcu potansiyeli olan bir yere giden ulaşım aracının saat 12'de son seferini yapıyor olması saçma. umut ediyorum ki kuzey hattının da aktif olarak devreye girmesiyle birlikte sık seferli, 24 saat çalışan bir hizmete dönüşür.
 • bir çok forum ,güvenlikler ve izbandaki görevlilerin dedigine göre;
  aralık 5 itibariyle kuzey hattı çalışmaya başlayacaktır.
  yani öyle dediler.
 • 5 aralık 2010 itibari ile açılan çiğli - halkapınar hattındaki sefer saatleri acilen sıklaştırılmalıdır. yoksa otobüsle gidip gelmeden hiçbir farkı olmayacaktır.
  bir de halkapınar'dan sonra bornova veya cumaovası istikâmetine giden trenlerin saatleri ile denk getirilmelidir ki asıl amacına ulaşsın. bunun için tabi daha çok sayıda tren gerekmekte, sanırım bu yüzden sefer sıklıkları az. ama bir an önce bu işe bi el atılmalıdır, yoksa bu projenin bu kadar yıllarca beklenmesine değmeyecek.