şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

protesto biçimi önerisi entrynin en altındadır.
    --- spoiler ---

buradan pek değerli izmir’de yaşayan ekşici kardeşlerime sesleniyorum. bugün itibarıyla başlangıcı yapılan izban artı para sistemi bizleri hem bedel hem de zaman anlamında ciddi sıkıntılara sokacağa benziyor.

gerek gelen anlamsız zamlar gerek izban’ın konforsuzluğu ve özensizliği gerekse bugün itibarıyla devreye sokulan artı para saçmalığına karşı bir şeyler yapmamız gerek.

change.org imzasıyla yahut burada entry kasmak ile olacak bir şey değil bu. kastım tabii ki de yasadışı yahut vandal yollar değil; protesto ya da boykot gibi yerinde ve haklı tepkiler.

şu bir gerçek ki toplu taşıma kullanan herkes için ortada çok ciddi düşüncesizlik var. belediye burada halka bir bakıma işine gelirse diyor. kart sistemi herkesi 10 tl yüklemeye ve en kalabalık saatlerde dakikalarca beklemeye zorluyor.

akla, insanlığa ve çözüme yönelik her türlü fikri siz izmirli ekşicilerden bekliyoruz.

not: destek veren suserları da başlığın altına bekleriz.

evet belki kulağa popülist gelecek biraz ama bence en etkili ve tam anlamıyla ses getirecek olan protesto biçimi düdük olabilir. istasyonların en kalabalık saatinde girişlerde dağıtılacak bir düdük ve bununla yapılacak olan bir protesto kamuoyunda epey ses getirir. evet biliyorum hepimiz zehir gibi zeki ve yaratıcı insanlarız ama sanayi de çalışan ihsan amca ya da bayraklı da temizliğe giden ayşe teyze de bu protestoya dahil olabilmeli.
  • iyi niyetli yapılmadığı belli bir faaliyet bu artı para işi. artı para rezaleti diye başlık açılsa yeridir o derece.

blokaj işi kaldırılsın, giriş çıkış turnikeleri ile fazla para alınacaksa alınabilir otobanda blokaj mı yapıyorlar. ayrıca çok gidenden çok para alındığı gibi az gidenden de az para alınmasına başlansın, ondan sonra tekrar toplu taşımaya bineriz o zamana kadar ya gitmem ya izbana binmem.

he bu arada seçimlerde de oy yerine artı para göndericem sana cehape :)
  • sonuna kadar destek verdiğim protestodur. gittiğin kadar öde sistemi özünde mantıklı ve makul bir sistemdir evet bu kabul. fakat çıkış turnikesi koyup gittiğin ücreti orada almak daha mantıklıyken, sırf belediyenin kasasına sıcak para akması için getirilen blokaj sistemi kesinlikle kabul edilemez. ayrıca blokaj ücretleri de gerçekten fahiş fiyatlar. alsancak'dan şirinyer'e gidecek birisi kartında 6.5 lira yoksa izbana binemeyecek. evet belki bu paranın 3.64'ünü geri alacak fakat yine de o an 6.5 lira yükletmek zorunda. sürekli insanları bu şekilde zor durumda bırakacak bu sisteme sonuna kadar karşı çıkmak da boynumun borcudur.

edit: aliağa tarafı için durum daha kötü, aliağa'dan binecek biri 10.60 lira yükletmeden binemiyor. bunun geri dönüşü falan da var, aziz kocaoğlu bu gidişle ilçe belediyelerden hüsranla ayrılacak.
  • yok şu kadar kilometreden sonra şu kadar para,
    yok şurdan sonra şuraya kadar biraz daha para,
    yok orada kartında para yoksa oradan oraya gidemezsinler.
    yok böyle yaparsak zam olduğu anlaşılmaz da.

ya bırakın bunları ya. böyle küçük hesaplara girmeyin be kardeşim. şunu düşüneceğiniz kadar düşüneceğiniz başka şeyler var. az gidenden az çok gidenden çok alalım diyosunuz da, az gideninkini azaltmak yerine çok gideninkini çoğaltmayı biliyorsunuz. kafa karıştırmayın. eski haline döndürün.
  • desteklemediğim protesto. türkiye'deki en ucuz toplu ulaşımlardan biri izmir'de ve geç kalınmış bir uygulamadır. kartında fazladan 3.5tl bulunduramayacak insan da yoktur.
  • cebindeki son 50 kuruşla kentkart doldurmamış olanların; öğrencilikte 25 kuruşları kantinde tümletip kentkartına doldurmamış olanların desteklemediği protestodur.
  • uzak mesafelere 3-5 lira fazla ödeyip kendi arabamla giderek ve yakın mesafelere de minibüs, otobüs kullanarak +1 boykotum ile katıldığım protestodur.
    isterseniz batın, umrumda değil.
    ben 2 liraya her yere gitmek istiyorum.
    bu yeni sistemi akıl eden ve hayata geçmesinde emeği olan bütün muhteremleri de buradan esefle kınıyorum. onlar anlasın neler demek istediğimi.
  • demiş ki "desteklemediğim protesto. türkiye'deki en ucuz toplu ulaşımlardan biri izmir'de ve geç kalınmış bir uygulamadır."

diğer şehirler neden ucuz değil diye düşünmek yerine izmir de pahalı olmalı diye düşünüyor. sendeki kafayı kuşa taksak kuş ters uçar, sen destekleme.