şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni yıl tarifesi açıklanırken 15 şubat'ta başlayacağı aziz kocaoğlu tarafından duyurulan fiyatlandırma sistemi.
  biletler 2018 yılında %10 zam ile tam 2.86, öğrenci 1.65 olacak.

  bununla birlikte izban'da 25 km sonrası her km için ek ücret alınacak. şu anda tam 2.60, öğrenci 1.50 lira karşılığında 76(?) km'lik izban hattı boyunca seyahat etmenin yanı sıra 90 dakika içinde metroya, otobüslere, vapura ücretsiz aktarma yapılabiliyordu. izban'ın fiyatlandırma sisteminin değişmesi 90 dakika ücretsiz aktarma hakkında da değişiklik olabileceğini düşündürüyor. izmir'in ulaşım sistemi ise yakın zamanda değişip tamamen aktarmalar üzerine kuruldu.

  --- haber şöyle ---

  kocaoğlu, izban'da 15 şubat'tan itibaren başlayacak yeni ödeme modelini şöyle anlattı:

  "izban'da 15 şubat tarihinden itibaren gittiğin kadar öde mantığıyla fiyat uygulamasına geçilecektir. tam biletin parası hesaptan düşülecek. 25 kilometreden sonraki her kilometre için tam biletten 7 kuruş, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için 4 kuruş, öğretmenler için 5 kuruş ilave ücret alınacaktır."

  havalimanı ile menemen istasyonları arasının 51 kilometre mesafe olduğunu dile getiren kocaoğlu, şöyle devam etti:

  "havalimanı istasyonundan binişte en uzun mesafe aliağa istasyonu olup 76 kilometredir. mesafe ücreti olan 6,48 lira ücreti biniş anında karttan bloke edilecektir. menemen'de inişte kartın tekrar sisteme okutulmasıyla 1,75 lira karta iade edilecektir. bu işlem sonucunda havalimanı istasyonu'ndan binen bir yolcumuz, 4,60 lira ile menemen'e ulaşacaktır."

  https://www.cnnturk.com/…urkiye/izmirde-ulasima-zam
 • her gün izban'la seyahat eden çalışanları ve öğrencileri büyük ölçüde mağdur edecek bir uygulama.

  aklıma gelen ilk şeylerden biri: uzak mesafeden gidip gelenler (haberde bahsedilen havalimanı-menemen mesafesini düşünürsek) her binişte kartlarında 6 küsür lira bulundurmak zorunda mı olacaklar oldu. bana gerçekten saçma geldi.

  ikincisi: aktarma sistemini ücretli hale getirirlerse, özellikle sözlükteki izmirliler şehirde nasıl bir isyan çıkacağını tahmin edebiliyorlardır sanırım. hele birkaç sene önce aktarma sistemini güçlendirmek için farklı rotalarda yapılan güzergah değişikliğinden sonra, bu durum sonunda başkan kocaoğlu'nun sövülmeyecek atasının kalmayacağını düşünüyorum.

  birkaç sene öncesine kadar çiğli'nin karşıyaka'nın elit, varoş farketmeden bütün semtlerinden gümrük'e (bir nevi konak'a) direk otobüsler vardı, upuzun uzanan 300 numara vardı, 121 taa mavişehir'e kadar uzanıyordu. aktarma sisteminin yenilenmesiyle insanları 2-3 vesaite muhtaç eden belediye bir de üstüne izban sistemini belirtildiği gibi değiştirirse, bence gelecek tepkilere hazırlıklı olmalı.
 • eğer gerçekleşirse aziz o koltukta pek oturamaz.
  dünyanın en saçma icraati olur.
 • izmir’in zonelara bölünmesi de yakındır o zaman .
  londra gibi şehirde yaşıyoruz be.
  (bkz: pay as you go)
 • bu rezalet hayata geçerse ben dahil birçok chp seçmeni chp'ye oy vermez. iş arayan işsizler nasıl ödeyecek? dar gelirli vatandaş aileleri ile birlikte gezmesini üstü kapalı yasaklıyorlar. ekşi sözlük gibi mecrada daha çok ses getirmesi gerekiyor.
 • saçmadır.
 • yeni bir söğüş denemesidir.

  ne var bunda? bay başgan diyor ki oylarınızı iyi parti'ye atın kurtulun benim zihniyetimden. yol gösteriyor adam daha ne yapsın nankörler!?
 • izban'daki koyun tezeği kokusunu giderecekse desteklenmesi gereken modeldir.

  bindiğimiz kadar o kokuyu çekelim, o da olumlu.
 • chp nasıl olsa izmir cepte deyip, sömürebildiği kadar izmirlileri sömürüyor.

  bütün yenilikler daha çok zengin kesimin yaşadığı yerlere yapılıyor. nispeten orta sınıfın yaşadığı yerlere doğru düzgün ulaşım bile yok...

  ama suç bizde. eleştirel yaklaşmadan ideolojimize ihanet etmemek adına üsttekileri biz şımarttık.

  şimdiye kadar hep chp için oy vermiş biri olarak, bundan sonraki seçimlerde oyumu başka partilerden yana kullanacağım. bu noktaya sebepsiz gelmedim. ne ekersen onu biçersin diye bir laf var...