şükela:  tümü | bugün soru sor
 • camadan ip baglayip, sirt cantasinda tencere tasiyan, fular takip tum gun parmaklari ile oymakbasina selam vererek ormanda dolasan afacan insanlar olusumu.
  bir donem turkiye'de cok populerdi. her mahallede bir izci oymagi vardi.
  sonra cil yavrusu gibi dagildi hepsi.
  gerci hala canakkele gibi yerlerde izcilik gelenegini yasatan idealist insanlar var yok degil ama ne kadar iz sürüyorlar, ormanda ates yakip sarki soluyorlar orasi merak konusu.
 • izciliğin* istanbul'daki müzesi adile sultan kasrı'nda, abdülaziz av köşkü olarak bilinen yerdedir..

  konuyla ilgili ek bilgi 21-06-1999 tarihli hürriyet gazetesinden :

  ''validebağ korusu'nda* cumartesi günü açılan türkiye'nin ilk izci müzesi'nde izciligin türkiye'ye girdigi 1912 yılından bu yana kullanılan malzemeler bir araya toplandı.

  türkiye'de izcilik faaliyetleri 15 subat 1912 yılında galatasaray lisesi'nde ahmet robenson tarafından kurulan ilk oymak ile başladı. ilk baş izcimiz bu tarihten kısa sure sonra harbiye naziri olan enver paşa. daha sonra ise atatürk izci lideri oldu...

  şimdi türkiye'nin dört bir tarafında bulunan tüm izci eşyaları, fotoğrafları ve diğer eşyalar bir çatı altında toplanıyor. 18 haziran'da yapılan ilk büyük izci şenligi sırasında açılan izci müzesi'nin tamamlanması 7 ay aldı.

  istanbul milli eğitim müdürlüğü tarafından, üsküdar izci kurulu sorumluluğu altında kurulan müzenin sorumlusu gönül yılmaz. yılmaz, sergilenen parçaların tüm illerin izci teşkilatlarından veya kişisel bağışlarla toparlandığını söylüyor.

  müzede bu güne kadar basılan izci pulları, 1912 yılından kalan ocaklar, battaniyeler, trampetler, yıllara göre gösterdigi değişikler ile farklı üniformalar, flamalar, 80 yıl önce kullanılan düğümler bulunuyor. dört fotoğraf albümünde ise ilk türk izci ahmet robenson'dan başlayarak belli başli izci liderleri, kamp anıları yer alıyor. ''
 • çanakkale'de büyük başarılar ile yürütülen, gençlerin yoğun ilgi gösterdiği, gençlere doğada yaşamayı, dostluğu, paylaşımı, sevgi ve saygıyı öğreten bir gençlik faaliyetidir.

  çanakkale izcileri olarak her yıl bulgaristan, romanya, makedonya başta olmak üzere yabancı ülkere yapılan kamplar sayesinde gençlerin yabancı kültürleri tanıyıp orada kurdukları arkadaşlıklarla dünyaya olan bakış açılarının gelişmesi sağlanmaktadır.
 • turkiye'de ahmet ve abdurrahman robenson kardeslerin 1912 yilinda bugunku galatarasay ve istanbul lise'lerinde baslattiklari genclik hareketi. galatasaray'daki oymak gunumuzde kapanmis olsa da istanbul lisesi'ndeki sakarya izci grubu etkinliklerine devam etmektedir.
 • bu sene 100. yılını kutlayan; vatana, millete sadık ve iyi bireyler yetiştirmeye amaçlayan gençlik hareketidir.
 • dayanışma ve yardımlaşma duygularını geliştirmek, ruhça ve bedence güçlendirilmek için kamplarda ve okullarda eğitilen gence izci denir. üniformalı gönüllü yapılan bir faaliyet gibi görünsede izcilik bir yaşam tarzıdır. gençlerin eğitilmesi, öğrenmesi, cesaret kazanması, kötü alışkanlıklardan uzak durması için denenmesi gereken bir şeydir.
 • 2005 sonu verilerine göre dünya çapında 38 milyon üyesi bulunan gençlik örgütü.