şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malumunuz teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlarda görüntü veya ses kaydıyla birşeye ulaşmak ya da herhangi birseyi ortaya çıkarmak çok basit bir hal almıştır. sosyal medya üzerinden çoğu zaman başka başka olayların mağdurları veya sorumlularını da bu teknoloji vasıtasıyla yaydığını da biliyoruz.

  peki bunun suç olduğunu biliyor muyuz ??

  rızası olmadan görüntüsü alınan veya sesi kaydedilen kişi dilerse bu konuda hukuksal açıdan doğru ve haklı sebeplerle dava açabilir. üstelik bunun sosyal medya ve türevleri üzerinden ifşası da bu suçun nitelikli hali kapsamına girer.kaldı ki birçoğumuz kamuya açık alanda yapılan çekimlerin özel hayatın gizliliğini ihlal etmeyeceği yanılgısına düşebilir ki yargıtay kararı ile böyle bir durumun kabul edilemez olduğu kamuya açık alanlarda yapılan çekimlerde de özel hayatın gizliliğinin ihlali söz konusu olabileceği hükmüne varmıştır.

  ilgili madde

  son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen,kimi zaman haklı olsa da, genellikle fenomen olmak veya gündem oluşturmak için yapılan bu eyleminizin sonuçları 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanabilir,ifşa etmeniz durumununda ise 1 kat arttırılabilir.

  dikkatli olalım.

  bitti.
 • son zamanlarda amerika kaynaklı bazı belgesellerde arka planda gözüken insanların yüzlerinin blurlanması hadisesinin sebebi.
 • duruma göre değişiyor sanırım.

  “kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak, bir daha kanıt elde etme imkânın bulunmadığı ve yetkili makamlara başvurma imkânın olmadığı ani gelişen durumlarda, karşı tarafla yaptığı konuşmaları kayda alması halinin hukuka uygun olduğunun kabulü zorunludur. aksi takdirde kanıtların kaybolması ve bir daha elde edilememesi söz konusudur”

  kaynak