şükela:  tümü | bugün
 • bir gün mutlaka gidip göreceğim ...
 • internet varsa evet, aranızdan bazılarını bu ülkeye gidip orada bir süre yaşayabilir. çünkü yaptıklarını sürekli paylaşacaktır ve onun belirli bir kadraja sığdırdığı, belirli bir filtre ile şekillendirdiği kurmaca bir dünya, onu instagram'dan görenlerce gerçek sanılıp özenilecektir. bu özenme hali de izlanda'daki o kişi için orada yaptıklarına devam etme motivasyonu olacaktır. yakın zaman önce tatilde bir koyda yüzerken denizde caretta caretta gördük. ona en yakın olan arkadaşım hızla yüzerek oradan uzaklaştı, birlikte sudan çıktık. 10 dakika geçmedi instagrama hikaye atıyor ''caretta carettalarla yüzmek'' diye. sonra döndü bana ''nasıl yalan dolan bir şey internet ya'' dedi. benden önce o yaptı zaten özeleştiriyi. lan ne yüzmesi! biz onu görüp korkup oradan uzaklaştık. bu izlanda fotoları falan da bana aynen böyle geliyor.

  başka bir yazarımız daha yazmış, yahu siz netflix, internet, eş dostun olduğu düzende 1 ay evinizde kalamadınız, allah'ın unuttuğu bir adada mı kalacaksınız? sosyal medyada sürekli gördüğüm bir şeydir yalnızlık güzellemesi. ulan başkalarına göstermek için yaşanan yalznılık, yalnızlık mıdır? insan arada elbette yalnız kalmak isteyebilier ama yalnızlık seçimken güzeldir, mecburiyetse azap olur.

  ben bir izlanda filmi izledim, film de baya güzeldi hani. o filmi izlerken bile coğrafyadan sıkıldım. dağ, bayır, kar... hayır öyle karadeniz gibi yeşilin her tonu falan da yok. gayet puslu bir hava iç karartıcı bir yeşil. o gördüğünüz fotoğrafların büyük çoğunlu fitrenin marifeti, izlanda'nın değil.

  her neyse, çok isteyen gitsin yine yaşasın. benim elimde imkan olsa bir haftalığına falan giderim ben de, ama o kadar.
 • insanların her şeye sahip olduğu için boşluğa düştüğü ve intiharın bu yüzden vol olduğu yer.
 • izlanda'dan rüya gibi indie müzik listemin kaynağı olan ülke
 • ezkaza yazar olmayı başarıp bu ülke adını kendine nick olarak seçen ampul kafalı zat, atatürk çizgisinde yürüyen ve onun ilkelerini bnimseyenlere "ataputçu" diye hakaret eden bir yobaz aktroll bir meczubdur. haliyle ülke kurucusuna da "ataput" diyerek alenen suç işlemektedir. sözlük yönetiminin gereğini yapmasını diliyorum.

  o nedenle
  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)
 • anlamı buz yeri olan ülke. uzak hayalimdeki ülke. ingilizce tam adı ice land. biz izlanda diyoruz, onlar iceland(ayslend) grönland gibi buzul ülkesi. oraya seyahat ve gezmek açısından pahalı ülkelerden birisi. osmanlı imparatorluğu bu toprakları bile fethetti. genelde türkleri sevmezler.
 • etrafı çukurlarla doludur.
  bu durum batimetrik modellemelerde görülmektedir.link
 • iceland olan adını niceland olarak değiştirmek isteyen ada ülkesi.
 • dünyanın en huzurlu viking adası.

  - nüfusu 360.000.
  - ülkede asker yok.
  - dünyanın en güvenli ülkesi olarak bilindiği için silahlı kuvvetlere ihtiyaç duyulmuyor.
  - polisler silah taşımıyor.
  - başbakanın evinin bahçesinde çit bile yok.
  - ülkedeki hapishanelerde toplam 127 tutuklu var. 120 bin kişinin silah sahibi olduğu bir ülkede çok düşük bir oran bu.
  - küresel barış endeksi 2016 verilerine göre dünyanın en huzurlu yeri olarak tescillenmiş.
  - 200 yanardağ bulunmakta ve önemli bir kısmı patlamaya hazır durumda.
  - bu küçük adada 10.000 şelale var. hem bu şelalelerden hem de izlanda’nın yer altı kaynaklarından ülkenin elektriğinin %100’ü elde ediliyor. kömür santralleri gibi kaynaklar kullanılmıyor. bu sayede de dünyanın en temiz havasına sahip olan ülke olarak biliniyor. en temiz su, en temiz çevre bunları da ekleyelim.
  - çok fazla sıcak su havuzları var. yaz kış kullanılıyor.
  - dünyanın en yüksek okur-yazar oranına sahip. kişi başına basılan kitap ve dergi sayısı tüm avrupa ülkelerinden yüksek. devlet hem eğitime hem de her çocuğa ayrı bir önem veriyor.
  - çocuk hakları sırasında da ilk sırada.
  - her çocuğun okul dışında sportif faaliyetlerde bulunması için çocuk başına 500 dolar ödeme yapılıyor. bu sayede avrupanın en sporcu ve sağlıklı toplumu olarak da ilk sıradalar.
  - devlet adrenalin sporlarını da destekliyor.
  - aileler çocuklarına bazı kuralları uygulamayı yazılı olarak taahhüt ediyor. 18 yaşına gelmemiş her çocuk belli aralıklarla zorunlu anket doldurarak aileleri ile olan ilişkilerini devlete raporluyorlar. şu anda izlanda gençliği avrupanın en uyumlu gençliği olarak kabul ediliyor.
  - izlanda’da soyadı kanunu yok. çocuklar baba isimleri ile anılıyorlar. istenirse anne adı da kullanılabiliyor.
  - -5 derece de sokakta bebek arabasında tek başına uyuyan çocuklar görebilirsiniz. anneleri bir kafede otururken çocuklarını bebek arabasında dışarıda bırakıyorlar ve bu yaygın bir durum. nedeni ise kapalı hava yerine temiz havada dışarıda durmalarını sağlamak.
  - ülkenin %100’e yakını hristiyanken y ve z kuşaklarında ateist ve pagan inançları hızla yayılmış.
  - ekonominin temelini balıkçılık inşaa ediyor. ihraç ettikleri ürünlerin %70’i balıkçılık üzerine. ülkede tarım çok az meyve sebzeyi hollanda’dan alıyorlar. o yüzden mutfakları ağırlıklı olarak et ve balıktan oluşuyor.
  -çoğu gıda otoritesine göre dünyanın en lezzetli et ve balıklarına izlanda’da ulaşabilirsiniz.
  - kaynar yer altı suyunda ya da volkanik bölgedeki sıcak toprağın içinde doğal halde pişirilmiş etler sadece izlanda halkına özgü.
  - hava -20 derecedeyken kumu kazıp ekmek pişirebiliyorlar.
  - izlanda, avrupa birliği üyesi değil.
  - lakabı buz ve ateşin efendisi.
  - kuzey kısımları çok soğuk.
  - izlanda halkı lgbt hakları açısından da çok hoşgörülü. dünyanın ilk eşcinsel başbakanlarından biri eski izlanda başbakanı.
  - ülkede demir yolu yok. ama bir çok kişinin kişisel küçük uçağı var bu yüzden bir çok yerde ufak uçak pistleri görebilirsiniz.
  - izlanda’da sivrisinek yoktur. hiç yok.
  - dünyanın en güzel geceleri izlanda’da yaşanıyor. çünkü orası kuzey ışıklarının ülkesi.

  dünyanın iskandinavlardan öğreneceği çok şey var aslında.

  youtube

hesabın var mı? giriş yap