şükela:  tümü | bugün
  • izlanda insanina verilen ad.
  • kendini allahin unuttugu * yerde yasamasina ragmen dunyanin merkezinde sanan, izlandalilarin dunyanin en yetenekli, en ustun, en zeki milleti oldugunu dusunen bunu yüzdeye vurarak gostermeye calisan, bunun yaninda yine de yabancilara durmadan kendi irkini kotuleyen, viking olmaktan gurur duyan lakin iskandinav halklari icerisinde en az viking kanina sahip oldugu genetik testler sonucunda ortaya cikarilmis olan ulkenin halkina mensup olan kisi.
  • turkleri tercihen pek sevmeyebilen insan. bazi insanlar yuh orada da mi diyecektir, bunun cevabi evettir. nedenleri de aslinda ipe sapa gelmez $eylerdir. bir almanin hakli sebeplerinin en ufak zerresine rastlanamaz bir izlandalinin turkleri sevmeyi$inde. efenim $öyleki, 16 temmuz 1627 yilinda bazi cezayirli korsanlar izlandanin yaninda kucuk bir ada olan yine izlanda'ya ait vestmannaeyjar adli adaya cikarlar ve yaklasik 80 kadar kadin, kiz ve cocugu esir alirlar. daha sonra bunlari avrupa'da köle olarak satarlar. bu yuzden de izlanda'da 1996 yilina kadar turkleri yasal olarak oldurebilirdiniz ve ceza almazdiniz. tabi cezayirle turkiye'nin iliskisi nedir onu ne biz ne de kendileri bilmektedir. ayrica (bkz: halim al)
  • dünyanın en iyi niyetli, en sevecenleri olan, bugüne kadar kötüsüne kesinlikle rastlamadigim ulusa mensup insan.
  • havalar hem de yazın da kötü gidince turistlerle bu durumda ötürü özür dilercesine konuşan insan. bunun yanında bu olumsuzluğu yaratan sebepleri de açıklama gereği hissederler; grönlandtan gelen soğuk hava dalgası, gecenin geç saatlerinde gölgede kalan yerlerin insana kuzey kutbunu birkaç bin mil uzaklıkta olduğunu hatırlatması üzerine güneşin etkisini yitirdiğine dair ve güneşe çıkıldığında daha sıcak hissedileceği yönünde açıklamalar, gulf streamin aslında kışları ılımanlaştırıcı etkisinin yanında yazında yüksek sıcaklıklara erişilememesi üzerine senaryolar v.s.
  • yabancılarla tanışırken genel geçer, "merhaba" "ben gunnar, sigrún" v.s. "senin adın ne?" "memnun oldum" "ne işle meşgulsün" tarzı sorular sormak yerine merhaba için "where are you from?", "adın ne?" sorusu için "how do you like iceland?" sorusunu soran insan. eğer daha önce gittiği bir ülkenin mensubu bir insansanız size orada tanıştığı ya da oralı olan birini tanıyıp tanımadığınızı sorabilir şaşırmamak lazımdır. bunun nedenini kısaca açıklamak gerekirse izlandalı iki kişi yeni tanıştığında da aynı prosedürü uygularlar. izlanda'nın neresinden oldukları, kimlerden oldukları teker teker sorulur. ortak bir akraba bulunmaya yoksa birbirlerinin köyünden tanıdık bir ismi çıkarmaya çalışırlar (ki muhtemelen 3. veya 4. göbekten akraba çıkmaları olasıdır). bu müşterek bulunduğu takdirde rahat bir şekilde artık diğer konulara yelken açılınabilir. lakin aynı durum yabancılarla gerçekleşmediğinden dolayı çoğu izlandalı karşısındaki insana karşı bir yabancılaşma geçirir konuşma havada kalır. tabii bu da yabancı bireyin yabancılaşmasına ayrıca bir vesile olur.
  • dünya üstündeki sayıları yaklaşık 300bin civarındadır.
  • imrendiğim insanlardır. o kadar özgürlerdir ki anayasa bile hazırlayabilirler.
  • bir tane tanidim herif buyuk agir abi cikti. ezan okunuyor yanimizda hayvanlar gibi kocaman hoperlorden, laf acilsin diye ezanin bulundugumuz ulkede bizdekinden farkli oldugunu soyledim. herif ezanin her yerde ayni oldugunu soyledi oncelikle, sonra ezan okudu, sonra bilmedigim uzere sabah ezanina bir sey daha eklendigini ama bunun oneminin olmadigini cunku hepimizin cehenneme gitmek zorunda oldugumuzu cunku hicbirimizin iyi insan olmadigini, farkindaysam ne kadar duz, inissiz, cikissiz ve yorumsuz konustugunu, bir an once olmesi gerektigini soyledi ki adam bunlari uzun bir dalistan ciktiktan sonra soyluyor bir de. yani esasinda o an hayatta benden superi yok cunku dalitan denizden cikmisim daha iyi bir zamanda olamam, ama adam beni bitirdi. hayatim karardi lam, bu kadar bilen adam olmek istiyorsa hemen olelim. herifin adi hortzo muymus neymis, sutlac demekmis izlandaca. "you know sutlac, i'm sutlac" sutlaci da biliyor herif turkce.
  • bireyi olmak istediğim, hatta "keşke bireyi olarak doğmuş olsaydım." dediğim ülkenin insanı.
hesabın var mı? giriş yap