şükela:  tümü | bugün
  • sonuna kadar desteklediğim müthiş karar. erkek oluyorsun ayağına çocukluk travması yaratmak gibi bir cahilliğin yasaklanılması desteklenilesi.

editto: başlığı açan yazardaş gitmiş. link burada dursun.
  • bebeklerin veya çocukların bedeninde geri dönüşü olmayacak şekilde vücut bütünlüğünü bozan bu işlem için gayet olumlu bulduğum bir adım. umarım tüm dünyada yasaklanır.

çocuğun bedenine tecavüz etmekten farkı yok.

yahudilere ve müslümanlara o konuda ben de kırgınım.

6 aylıkken beni sünnet eden sünnetçi bedir’e ve aileme laflarım var.

edit: sünnetin topyekün yasaklanması tezini savunmuyorum. en azından çocuk reşit olana dek. yasaklanmalı. reşit olup kendi bu operasyonu isterse kendi vücuduna istediğini yapsın. veya belli bir yaş sınırı konmalı.

tecavüzü illa cinsel saldırı olarak algılıyoruz. çocuğun vücuduna böyle bir operasyon yapmak da onun hem bedenine hem ruhuna tecavüzdür. bana seçme şansı bırakılmıs olsa ben sünnet olmamayı isterdim.
  • burada dini korku değil, insan hakları öne çıktığından doğru olan karar.

yani kişi yasaların belirttiği yaşa geldiğinde sünnet olmaya karar verirse, yasak olmaktan çıkıp tercih olacağından herhangi bir hukuki zorunluluğa tabii olmuyor.
  • vücut bütünlüğünü bozmasa da kişinin kendisini ilgilendiren kararı vereceği reşit yaşa ulaşmadan vaftiz edilmesi konusunda ne düşündüklerini merak ettiren eylemdir.
  • kürtaj konusunda da aynı adım atılırsa tutarlı olacak yasaktır. destekleyenlere sorun tam sıfır tanesi kürtaj hakkında benzer yasağın çıkmasını isteyecektir. ailesinin kararıyla reşit olmadan sünnet olamıyorsa aynı şekilde reşit olmadan ölemesin!
  • hatalıdır.

sünnetin en büyük avantajı penis kanserine ve cinsel hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmesidir.18 yaş artık cinselliğin başladığı yaş değil geç kalınmış olabilir.

bu konunun dindarlar-dinsizler ekseninden çıkması lazım.iki tarafta fazlasıyla haklı olduğunu düşünüyor.eğer cinsel ilişkiye girilmeden önce bir koruma sağlamıyorsa elbette beklenmeli ve karar çocuğa bırakılmalı.

sünnet konusunda derin bir bilgisizlik yok gidip anne babanıza sorarsanız temizlikten dolayı sünnet edilmesi gerektiğini en azından söyleyebiliyorlar.

sünnet olunca travma yaşadım.öldüm bittim diyenler sakın ola ellerini falan kırmasın.haberleri olsun canlı canlı kemiklerinizii yerine oturtmak hem inanılmaz bir acı veriyor hem psikolojik olarak da yıpratıyor.sünnet onun yanında sinek ısırığından farksız kalıyor.

bu konuya gelmeden önce kişiliğe saygı duyulmadan yapılan birçok uygulama var.hala ötenazi uygulamasını reddeden onlarca ülke var.ne kadar içindeki canlı insan sayılmasa da kürtajın serbestçe yapıldığı yerler mevcut.bir fidanı topraktan sökünce çıldıranlar bir insan yavrusunu yok etmeye can atıyorlar.

ayrıca bizde ki sünnet olup da ağlananları da anlayamıyorum.büyük ihtimalle sizi koruyacak bir şey yaptırmışlar.

bazıları avrupa'da erkeklerin cinsel organının kalmadığını hepsinin kesildiğini mesajla iletti.avrupalılar adına gerçekten çok üzüldüm.
    2017 de 409 tane kadın katledildi.şöyle bir haberde ingiltere'de yılda ortalama 500 kişiye penis kanseri teşhisi konulduğunu söylüyor-aynı haberde türkiye'de ise sadece 4 tane diyor-penis kanserine yakalanma sayısını az görenler türkiye'de kadın cinayeti yoktur da diyecektir.ne dersiniz türkiye'de kadın cinayeti yok mu?

https://www.google.com.tr/…anseri-turkiyeye-sicradi

sidon'un girdisini ortak kararımızla bilimsel veriye daha rahat ulaşılması için buraya bırakıyorum.

(bkz: #74333737)
  • müslüman alemine yapılmış saldırı ve hakarettir.

bir gece ansızın 82 reykjavik, 83 kopavogur...
  • (bkz: eyyy izlanda)
    (bkz: sen kimsin ya)

doğru karar, keşke her ülkede olsa. ayrıca kürtaj ile sünneti bir tutan sivri zekâya da en yakın zamanda bir plaket verilecekmiş diye duydum.

edit: adam kürtaj da olmasın diyor o zaman, tatlı şey seni :). isteğe bağlı kürtaj, rahimdeki bebek 10 haftalık olana kadar yani daha henüz beyni gelişmemişken dolayısıyla tam anlamıyla bir insan hâline gelmemişken yapılabiliyor. bebek 9 hafta olana kadar karar kadına ait çünkü fetüs benlik daha doğrusu sentience kazanmıyor ve dolayısıyla bir parazitten farkı olmuyor ve beden kadına ait olduğu için besleyip beslememe kararı kadına ait oluyor.

ancak doğan bir bebek tam anlamıyla insan olduğu ve insan haklarına sahip olduğu için bu tür müdahaleler ancak o bebek reşit olduktan sonra kendi iradesiyle yapılmalıdır ortada tıbbî bir mecburiyet olmadığı sürece.
  • tumevarim guzel de sunnet dedigin sey saglik acisindan artisi olan bir durum. yaptirmayan yine yaptirmasin.

bir de herkes "travma" diye atip tutmus, olum sizinkini veteriner ya da kasap mi kesti, nedir derdiniz?