şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: röntgencilik)
 • ne izlendiğine bağlıdır tabi davranışın ilginçlik skalasındaki yeri. sinemada zevk almakla anahtar deliğinin yanıbaşında alınan zevk aynı değildir sonuçta...
 • (bkz: stalker)
 • seyirci kalmak kavramından başlar da ta bbg tarzı programların izlenme oranlarına kadar gider bu kavram. (ara: yabancılaşma) içinde, kendikendine söylenmeye, kendini büyümsemeye, toplumlarüstü görmeye kadar varabilen tuhaf bri psikolojiyi içerir. yaratıcılığını başkalarına endekslemek de diyebiliriz belki bu anlamda. etki tepkisel yaratıcılık. kendi bokuyla oynamak da deniyor galiba.
 • (bkz: estetik)
 • (bkz: voyeurism)
  (bkz: simulasyon)
  (bkz: 5 duyunun yaniltilmasi)
  (bkz: illusion)
  (bkz: baskalarinin dunyasinda yasamak)
  (bkz: kisilik bolunmesi)
  (bkz: yasarken yasamamak)

  kabugunun disina cikmak istemeyenler (tembeller ve guvenlik arayisindakiler) icin rahat ve ferahlatici oldugu kesindir rontgenciligin. cok da avantaji vardir; riskten uzak tutar insani (eger yakalanma tehlikesi altinda izlemiyorsaniz izlediginiz seyi). gercek hayatin icindeki en guzel seyler de ayni zamanda biraz risk almayi gerektirir amma velakin. kendi elinizle mahvedebilirsiniz hayatinizi, eger bu risksiz zevki alma pesinde kosmaya devam ederseniz, cunku kopya hayatlar olusmaya baslar gittikce.
  son olarak izleyerek goren ogrenen ve adeta maymun gibi taklit eden, dogalliktan uzaklasan insanin ikilemini cok iyi anlatan bir
  yazi icin:
  meskalin, murathan mungan sayfa 126-135
  (bkz: oyunculuk ve bu gibi seyler uzerine)
 • (bkz: tanrı)
 • nice filmlerde, dizilerde bulamadığım zevki; twitterda denk geldiğim bir dakikalık bir videodan almış olmanın şaşkınlığıyla, söyleyebilirim ki; bazen sadece izlersin ve zevk alırsın. bu sapıkça ve hasta ruhlu söylem korkutmamalı, tecrübe edilmelidir.

  videonun paylaşıldığı sitede başlığı: "bunu izlemesi niye bu kadar keyifli lan?" şeklinde.

  izlemekten zevk almak; zihni boşaltan, yeni bir şeylerle dolduran görüntülerle mümkündür diye düşünüyorum. bu video sadece boşaltıyor yenisini koymuyor. anlamsızca iç rahatıyor.

  çok uzatmadan, buradan.
 • hayatın olağan akışına nasıl dahil olacağımı ve olunduğunu anlamak için zaman dilimleri arasında kaybolduğum eylemdir. neyi, ne zaman, nerede, nasıl, ne şekilde izlediğimin hiçbir önemi yok. insanların, hayvanların ve bitkilerin davranışlarına hatta bir taşın bile sıradan hareketlerine tanık olmak; ön yargılardan hikayeler kurmak, uzak geleceklerini düşlemek, gözlerimde izlediğim şeyin aslında o anlarda başrol olması büyük bir zevk benim için. bir sonraki sahnesini tahmin edemediğiniz bir film düşünün. işte bu durum bende kendini film festivali haline dönüştürüyor. benim gözümde bir yaprağın rüzgardaki hareketlerini takip etmek en sevilen aksiyon filmlerinden daha anlamlı.