şükela:  tümü | bugün
1168 entry daha
  • daneil day lewis'in there will be blood'taki korkutucu "i drink your milk shake" sahnesi.

filmin final sahnesidir. filmin başından beri zaten daniel abimiz döktürüyor. ancak final sahnesi apayrı güzeldi, bir kadar da sert gerçekçiydi. saflığı bozulmasın diye de müzik eklenmemiş.

izleyeli yıllar oldu. hâlâ daha iyisini izlemedim.

şuraya da youtube linkini bırakıyorum.
  • bu başlıkta adı paylaşılan oyuncuların performansı büyük ölçüde tartışmaya kapalıdır, iyi oyuncular müthiş performanslar ortaya koymuştur eyvallah. isimlerin çoğu anlı şanlı hollywood oyuncusu fiyakalı kişilikler, ona da eyvallah.

paylaşılan bu çok büyük isimlerin arasında türk oyuncu sayısı o kadar az ki. ama buna layık aslında -eski/yeni- o kadar çok oyuncumuz var ki...

örneğin adile naşit ve münir özkul gül deyince anında gülebilir, bütün seyirciyi güldürebilir; ağla deyince de anında ağlayabilir ve yalnız seyirciyi değil bütün set ekibini de ağlatabilir. tekil bir performanstan bağımsız olarak böyle müthiş oyunculardır.

bir kusurları varsa o da bu topraklarda doğmuş ve çoğu senaryosuz basit dramalarla aile güldürülerinde rol almış olmalarıdır, kıymetlerini bilen azdır. bildiğim kadarıyla hiç öyle yaşam boyu onur ödülü türünden büyük ödüller almamışlar, önemli ölçüde yokluk içinde yaşayıp bu dünyadan göçmüşlerdir.
  • benim için jessica lange dir. (bkz: american horror story)
    kadın adeta yürüyen karizma! saatlerce sıkılmadan izleyebilirim kendisini. inanılmaz derecede underrated bir oyuncudur.

en üzüldüğüm konu da meryl streep gibi oyuncularla ile aynı döneme denk gelmesine ve hatta çok daha efektif bir oyuncu olmasına rağmen malesef hala geçerliği olan; kulis, çevre, şans faktörler yüzünden hakettiği yerlere gelmemiş olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap