şükela:  tümü | bugün
  • izmirin bayraklı semtinde, merkez postanesinin hemen arkasında bulunan, diğer adliyelere nazaran oldukça modern, insanı boğmayan bir yapıya sahip olan oldukça büyük adliye binası.
  • bugünlerde her bölümü olmasa bile, icra müdürülükleri fena halde karışmış olan adliyedir. 17 aralık 2008 tarihinde gönderilen savcılık kararı ile icra müdürlüklerinde avukat ve avukat yardımcılarının kendi başlarına dosya çıkarması ve incelemesi yasaklanmış. artık memurlar dosyaları çıkarıp, inceleyecek kişiye teslim edeceklermiş. bu uygulamanın sebebi ise son zamanlarda kaybolan icra dosyalarının olmasıymış. aslında güzel bir uygulama gibi gözüksede eldeki memur sayısıyla bu işlerin yürüyemeyeceği gün gibi ortada. icra müdürlüklerine memur alımı kapıda gibi gözüküyor.
    ayrıca halihazırdaki uygulamayla icra dosyalarını kaybolmasının önüne geçilemez. çünkü dosyayı bana veren memur başımda beklemiyor ki, ben alıp dosyayı gitsem kimse farkında olmaz. alt yapısını hazırlamadan bu işlere kalkışmak sorundan başka bir şey getirmez diye düşünüyorum.
  • yeri çok kötü olan muazzam bir binadır. dördüncü katında iş yapmak ayrı bir zevktir, zira cıvıltılar ve oradan oraya uçuşan kuşlar hiç eksik olmaz. yalnız b katı biraz korkutucudur*.
  • 2009-2010 adli yılında, tevzi ve harç veznelerindeki işlemler için numaratör uygulamasını getirmeye hazırlanmaktadır. genellikle bankalardaki işlemler için kullanılan bu sistemin uygulanacağı (yanılmıyorsam) türkiye'deki ilk adliye olacaktır.. uzun kuyrukları, yetiştirilemeyen işleri ve gereksiz zaman kayıplarını önlemek adına güzel bir adım.. umarım uygulanmasında fazla sıkıntı yaşanmaz.

edit: ankara'da da bu uygulama varmış. bilgi için stardust ve cagrika'ya teşekkürler.
  • vergi mahkemelerindeki yoğunluğu azaltmak için çalışma başlatan izmir adliyesi, 3 yıldır devam eden davaları sonuçlandırmak amacıyla ilginç yöntemler buldu. tarafların istemesine kalmadan, vergi mahkemesinde 3 yıldır devam eden bütün davalar yazı tura yöntemiyle çözümlenecek. tarafların isteği üzerine de farklı yöntemlere başvuracaklarını bildiren hâkimler; “tarafların isteği üzerine halı saha maçı ya da uzuneşekle de davayı sonuçlandırabileceklerini” söylediler.

kaynak: http://yalanhaberajansi.wordpress.com/…0/03/03/262/
  • bugün şanssız bir olay yaşamış adliye. ben olayı adliyede duydum anında hurriyet e de haber olmuş;

(bkz: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15195100.asp)
  • 16.08.2010* tarihinde yapılan asılsız bir bomba ihbarı nedeniyle icra müdürlükleri hizmet vermiyor.

kimbilir kimlerin işine yaradı bu ihbar?

en azından güvenlik önlemleri biraz arttırılır, elini kolunu sallayan içeri rahatça giremez. sadece bu yönden yararlı olmuş.
  • belki de tüm büyük şehir adliyeleri gibi, büyük, ruhsuz ve kullanışsız.
    dış cephesinde bakırköy adliyesi'ni andıran bi dümdüzlük, bi tuhaflık var. kime yaptırıyorlar bu adliyeleri anlamıyorum ki...
  • o kadar sıcak ki; burada klima, fan gibi serinletici şeyler sadece adliyenin daimi personeli için düşünülmüş.
    o gün duruşmanız varsa ve salonda oturacak yer bulabildiyseniz şanslısınız yoksa ancak duruşma salonlarının önünde durup es kaza kapının açılmasını ümit ederek serinlersiniz.
  • istanbul'da bir adalar adliyesi'nde duruşmaya girdikten sonra böyle devasa adliyeleri beğenmek mümkün değil. devasadan kasıt, öncelikle tabii ki çağlayan'daki istanbul adliyesi, bakırköy adliyesi, ankara adliyesi ve nispeten bursa adliyesi gibi... fakat izmir'in havasından suyundan mıdır bilmem ben sevdim burayı. o gün tüm işlerimi halletmek üzere muhatap olduğum tüm memurların güler yüzlü olmasından mı yoksa gideceğim tüm mahkeme kalemlerinin birbirine yakın olmasından mı onu da bilmem ama gayet kullanışlı gelmişti bana.

bu arada bayraklı'daki adliye'ye izban'la ulaşmak için bayraklı'da mı yoksa salhane'de mi inmeli sorusunun cevabı salhane imiş.