şükela:  tümü | bugün
 • cumhurbaşkanlığı külliyesi’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış töreni’ne ilişkin yargıtay’ın izmir barosu’na gönderdiği davet yazısına, izmir barosu’nun cevap yazısı.

  link

  --- spoiler ---

  yargıtay başkanlığı'na

  02.09.2019 tarihinde yapılacak olan adli yıl açılış töreni için tarafımıza göndermiş olduğunuz davetiyeye teşekkür ederiz.

  bir kişi rahatsız olduğu için, türkiye barolar birliği başkanının adli yıl açılış törenlerinde konuşma yapmasının önüne geçmek amacıyla yasa değişikliği yapanların salonlarında, avukatları dinleyici olarak törene çağırmanızı ancak naiflik olarak adlandırabiliyoruz. anlaşılan o ki; halkından kopuk bir yargı sisteminin mimarlarının, vatandaşın adalete erişimini zorlaştıranların, hiçbir canlıya yaşama imkanı tanımayanların, hakimlik ve savcılık teminatını yok sayanların, hayalleri avukatsız bir yargı olanların salonlarında adli yılı açmak, 2019 yılında da sizlere nasip olacak. bu cevabi yazımızla, siyasi kararlarla, mesleki faaliyetlerini gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu bir mesleğin temsilcileri olarak, yaptığınız nazik daveti geri çevirmek zorunda olduğumuzu bildiriyoruz.

  bize kalırsa, siz de o salona gitmeyin.

  çünkü yapacağınız konuşmada muhtemelen, yargının bağımsızlığından ve tarafsızlığından bahsedeceksiniz. hak mücadelesi veren binlerce kişinin cezaevlerinde olduğunu bilmenize rağmen; kişi özgürlüğü ve güvenliğinden, ifade özgürlüğünden, adil yargılanma hakkından, basın hürriyetinden dem vuracaksınız. kimseden emir ve talimat almadığınızı, hukuktan üstün hiçbir şey tanımadığınızı, üstünlerin hukukunu reddettiğinizi, üstüne basa basa tekrarlayacaksınız. peki nerede? yürütmenin başının yaşadığı sarayın salonunda.

  bizler, insan haklarının korunduğu ve geliştirildiği, hukukun yok sayılmadığı, yargının siyasi iktidarın güdümünden çıktığı günlerde, tam bağımsız bir yargı teşkilatının ev sahipliğinde yapılacak bir törene katılımı, savunduğumuz değerlere daha uygun görüyor ve bu günü umutla bekliyoruz. biz avukatlar, yargı bağımsızlığı için tarih boyunca mücadele ettik. yeni adli yılda da bağımsızlığımızdan aldığımız güç ve tarihimizden gelen kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz. halkın zerre kadar güven duymadığı bir yargı sisteminin parçası olmamak için sizlerin de “kendinizi özgürleştirmenizi” temenni ederiz.

  saygılarımızla.
  --- spoiler ---
 • izmir barosunun topu doksana çaktığı açıklamadır.
 • güzel cevap. anlaşılır umarım.
 • gönül övmek istiyor mabad korkuyor.

  o sarı öküzü vermeyecektiniz.
 • varsa başka davet edilen baro, kopyalayın yapıştırın canım.
 • tarihe geçecek nitelikte bir yazıdır ancak sadece tarihin tozlu sayfalarında kalır.

  3 ay sonra kimse hatırlamaz, öncesinde aksini düşünen kimse, okuduktan sonra yazıdan etkilenip "evet ya bu adamlar haklı, ülke gerçekten bu konumda" demez.

  okuyup etkilenenler sen ben gibi zaten olayın farkında olanlar. olmayanlar, ceplerine dokunulmadıkça çok mutlu.

  hatta dokunulanı da mutlu. *
 • naif derken ince duygulu demek istemediler, deneyimsiz ve acemi demek istedi(klerini düşünüyorum). hassas anlamında kullanmak isteseler nahif derlerdi çünkü doğrusu bu.

  yazı güzel ancak karşılığı yok.
 • kepçe kulak (bkz: metin feyzioğlu) bunu beğenmedi.*
 • diğer barolardan da beklediğim güzel hareket. helal olsun. adınıza korktum, başınıza bir iş gelmez umarım ama helal olsun.
 • (bkz: diss)