şükela:  tümü | bugün soru sor
 • minnacık şehirlerin bile içine girilmeden transit geçilen yolları varken, her sabah karşıyaka ' dan bornova ' ya, alsancak ' a ya da başka yerlere işlerine gitmek zorunda olan bizleri;

  foça'daki limanlardan hurda demir, aliağa petrol rafinerisinden akaryakıt, izmir limanına konteyner taşıyan dev kamyonlarla, çanakkale, ayvalık, aliağa gibi civar merkezlerden gelen şehirlerarası otobüslerle;

  zaten türkiye ' nin en boktan asfalt kaplamasına bir de izmir sıcağı eklenince üzerinden geçen ağır araçlar yüzünden izometrik haritaya dönen altınyol'da tampon tampona araba sürmek zorunda kalmaktan kurtaracak;

  ama ne hikmetse izmir'in basiretsiz yöneticilerinin doğru dürüst çalışmamasına izmir ' in iktidara her zaman ters düşen siyasi tercihleri eklenince;

  "bütçesi yok", "mevzuata uygun değil", "buradan tarihi eser çıktı", "eşşeğin zki" gibi bi takım boktan bahanelerle asla tamamlanamayan çevre yoludur...
 • izmir milletvekili vezir akdemir tarafindan 5.10.2005 tarihinde hakkinda sozlu soru onergesi verilmis yol.
  http://www.tbmm.gov.tr/…leri?kanunlar_sira_no=35488

  onerge 18.1.2006 tarihinde bayindirlik ve iskan bakani faruk nafiz ozak tarafindan cevaplanmistir:
  http://www.tbmm.gov.tr/…/donem22/yil4/bas/b051m.htm

  tamamı 51 kilometre uzunluğunda olan izmir çevre yolunun 31 kilometrelik kısmı tamamlanarak trafiğe açılmıştır. çevre yolunun 20 kilometrelik kesiminde halen çalışmalara devam edilmekte olup, bu kesimde 2 tane tünel (2 x 2 188 metre uzunluğunda), 2 adet viyadük (2 x 3 618 metre uzunluğunda), 5 adet köprü, 1 adet altgeçit, 12 adet kavşak bulunmaktadır. izmir çevre yolu kapsamında, bugüne kadar, 26 000 000 metreküp kazı ve dolgu işi, 684 000 metreküp her türlü beton imalat, 1,45 milyon metreküp alt temel, 1,1 milyon ton asfalt beton imalatı, köprü ve viyadüklerde kullanılmak üzere 3 102 adet ön gerilmeli kiriş ve drenaj imalatında kullanılmak üzere 220 000 metre muhtelif çapta drenaj büzü imalatı gerçekleştirilmiştir. 2005 yılı için söz konusu işe ayrılan ödenek 23 000 000 abd doları olup, bu ödeneğin tamamı kullanılmıştır.

  izmir çevre yolu-aydın otoyolunun kalan kuzey çevre yolunun -ki, 20 kilometre bu- tamamının bitirilebilmesi için, toplam -baz artı fiyat farkı- 250 000 000 abd doları ödeneğe ihtiyaç bulunmaktadır, kdv hariç.

  yapım çalışmalarına, inşaatı biten karşıyaka tünellerinde elektrik, elektromekanik, havalandırma, veri iletişimi ve kontrol sistemlerinde, 2006 yılında trafiğe açılması planlanan sanayi kavşağı-karşıyaka kavşağı arasında drenaj, üst yapı, köprü, viyadük ve kavşak imalatı işlerinde hızla devam edilmektedir. yapım çalışmaları dışkrediyle finanse edilmekte olup, 2006 yılı için, yapım müteahhidinin temin ettiği krediden 86 000 000 abd doları bakiye kalmıştır. söz konusu yolun 2006 yılı ödeneği 112 000 000 ytl'dir; ancak, izmir çevre yolu kuzey dalının sanayi kavşağı-karşıyaka kavşağı-girne kavşağı arası 11,5 kilometrelik kesimin 2006 yılında trafiğe açılabilmesi için 190 000 000 ytl ödeneğe ihtiyaç bulunduğundan, 2006 yılı ödeneğine ilave olarak 78 000 000 ytl eködeneğe ihtiyaç bulunmaktadır. dolayısıyla, 2006 yılı ödeneğine ilave olarak 78 000 000 ytl eködenek ayrılması halinde, 2006 yılı sonunda, izmir çevre yolu kuzey dalının sanayi kavşağı- karşıyaka kavşağı arası 11,5 kilometrelik kesimi trafiğe açılabilecektir. 2007 yılı için ise, 145 000 000 abd doları dışkredi temin edilmesi halinde, yolun geri kalan karşıyaka kavşağı-sasalı kavşağı arası tamamlanarak izmir çevre yolu kuzey dalının tamamı bitirilerek trafiğe açılabilecektir.
 • karşıyaka - bornova arasındaki etabı hizmete açılmış ve bugün itibari ile altınyol' dan* ferah feza gelmemize vesile olmuştur... katkısı bulunan herkesin emeğine saygı göstermek terazisine tıklamak istediğim yoldur...
 • manisa'dan gelip de girdikten sonra guneye dogru devam ederken bir kavsaginda hem duz (selcuk yonu), hem de saga donus (cesme yonu) icin "adnan menderes havalimani" ibaresini bulunduran tabelaya sahip yol.

  e tamam, anladik, iki yoldan da gidilebiliyor havalimanina, ama secin birisini ve insanlari oradan yollayin, kafa karistirmayin kardesim. ayni kavsakta hem duz gidise, hem de saga donuse ayni yerin adi konur mu ya? hani buyuk bir semt falan olsa bir dereceye kadar da bu bir havaalani kardesim.

  muhtemelen saga donup gidince daha kisa, ama o zaman da gaziemir'de trafige girme riski var (gerci simdi oralarda altgecitler yapilmis, trafik isigi yok). duz gidince muhtemelen biraz daha uzak, ama o zaman da kentici trafigi derdi yok.

  neyse, uzun lafin kisasi, kafamizi karistirmayin yetkililer...
 • izmir istikametinden adnan menderes havalimanına doğru giderken gişelere gelmeden önceki havalimanı, çeşme tabelasının takip edilmesi daha iyi olacak otoyoldur. (bkz: ospf)

  bu istikamet gaziemir ' de tamamlanan 3 adet alt geçitten sonra hiçbir ışığa takılmadan ve üstelik ücret ödemeden havalimanına ulaşım sağlar.
 • dikkat edilmesi gereken çevre yolu. bazı yerlerinde tümsekler falan vardır. özellikle çiğli tarafında kipanın önündeki alt geçitin olduğu yerde büyük bir tümsek vardır. sürekli dolgu yapılır oraya ama düzelmez. ayrıca sasalıdan mavişehir yönüne giderken de büyük bir tümsek vardır. ayrıca çiğlide anadolu caddesi ile kesiştiği yerde de tümsek vardır. vardır da vardır yani. dikkatli olun.
  (bkz: izmir çevre yolunda selektör yapan 34 plaka)
 • ankara ve istanbul yollarına bağlanmayan çevreyoludur. üstelik bir noktada üzer(ler)inden, bir noktada da birinin altından geçmektedir.

  ben böyle saçmalık görmedim. trafik yoğun saatlerde izmir'den istanbul (manisa) ya da ankara'ya gidecekseniz önce şehiriçinden çevreyoluna çıkmanız, sonra çevreyolundan tekrar şehiriçine girmeniz ve şehirlerarası yola çıkmadan önce en az 10 defa trafik ışığı beklemeniz gerekiyor, kurtuluşu yok.

  ulaştırma bakanı binali yıldırım da, 2011 milletvekili seçimlerinde izmir'den adaymış.
 • abartı bir şekilde sabuncubeline dağ delerek ulaşması ordandan ankara yoluna bağlanması düşünülen bir yol kendisi. yalnız bu projeyle birlikte havalimanına izmir turu yaparak götüren çevreyoluna laf atarken bir anda dahada büyük bir izmir turu attıran bir yeni yol geliyor ve dağ delmesi falan baya zorlu bir proje bakalım sunulduğu gibi olacak mı .
 • izmir ' den gidilebilecek beş yönden (ankara, istanbul, çanakkale, aydın, çeşme) en önemli ikisine*** direkt bağlanamayan çevre yoludur.. zamanında bi heves beğenmişiz ama kullandıkça o da olsa bu da olsa demeden duramıyor insan... oysaki aynı çevre yolundan izmir ' deki bütün büyük avm ' lera kolayca girişi sağlamaktadır*.

  ayrıca bu çevreyolunun neredeyse bütün giriş çıkışları bi enteresan, yamuk yumuk, dar ve virajlıdır, hep kontrol gerektirir...

  edit: otogar çıkışının ankara bağlantısını bu çevre yolunun bir parçası saymıyorum zira son derece skimsonik ışıklı bir kavşakla acayip bir yere çıkmakta ve azıcık yoğun saatlerde burdan kurtulmak ege üniversitesi kavşağından ankara yoluna dahil olmaktan çok daha büyük çile haline gelmektedir.

  edit2: artık kemalpaşa tarafına doğru da uzuyor ve ankara tarafına direkt bağlanıyor... yardırın.
 • çiğli bornova arası için biçilmiş kaftan olmakla birlikte diğer güzergahlarda özellikle balçova için epey masraflı ulaşım biçimi.

  çiğliden girip forumdan çıkmak şeklinde çok kolay ve kısa ulaşım sağlasa da havalimanı,balçova gibi yerlere gidiş içinde değişik oranlarda yolu uzatır.