şükela:  tümü | bugün
  • erzurum,kars vb. sehirlerden oy oranını değiştirmek amacıyla ak eller tarafından planlı olarak izmire getirilen topluluğa verilen isim.
  • kırmızı ışıkta durduğunda içtiği sodanın şişesini yere atmaz, bunu kendine hak görmez.
  • (bkz: çomarception)
  • askerliğin bütün bunlarla ne alakası var lan davar çobanı? göçmenler askerlikten muaf mı?
  • şu ironi hiç olmamış. vallahi ben de rahatsızım bizim tayfanın(balkan göçmeni) ırkçılığa meyilli hallerinden de, hakikaten bizimkilerin stereotipine hiç uymuyor bu tanım, haliyle yavan kalıyor bu tür girişimler.

asıl türk biziz, bizim dedelerimiz bilmemnerede savaştı goygoyu yapmayı severler, karadenizle yarışırlar en türk biziz muhabbetinde. hani trollemek istiyorsanız türklüğünü sorgulayın ki ilgi çeksin, memlekete katkı sağlamıyor gibi şeylerin toplumda karşılığı yok. 1 milyon zibidi alman genci bulabilirim ama almanlarda disiplin yok dediğinizde bunun bir karşılığı olmaz, bizimkilere de tembel, işe yaramaz gibi şeylerle gelirseniz de karşılık bulmaz.

bizim göçmen tayfanın devlete kendisini ırk bağı ile bağlı hissetmesinden hiç hazzetmiyorum. kürtleri ve suriyeli sığınmacıları en iyi bizimkilerin anlar aslında da, sanıyorum kendilerinin yaşadığı kimlik bunalımı yüzünden türklüğünü kanıtlama refleksi edinmişler ve bu yüzden kürtlere araplara karşı ırkçı söylemlerde bulunabiliyorlar.

buna kültür farklılığını ekle(özellikle toplumda kadının yeri ile eğitime verilen önem). adamlar gelmiş buraya bakmış komşusu karısını evden çıkarmıyor, işe göndermiyor, kızını okutmuyor ve bunun üzerinde de türkiyeli türkler için stereotip yaratmış kafasında. sonra bakmış aslında hepsi öyle değil, kemalist devlet de propagandaya yüklenince olay yine şekil değiştirmiş ve kendisine ters gelen kültürün kürtler, araplar ve mistik varlık olarak anadoludaki insanlara dönüşmüş.

şunu anlamanız lazım, balkan göçmenleri sizin taşıdığınız ağır yükü taşımıyor - sizin alevi sünni kavgalarınızın, osmanlının son zamanları ve cumhuriyet dönemi boyunca yaşanan katliamların, baskıların parçası değiliz. bizimkiler için duygusal bir yükü yok bunların, bunlara üçüncü göz olarak bakıyoruz - mesela akp'nin yolsuzlukları düz hırsızlıktır ve siyasi bir anlam taşımaz. al chp'yi vur akp'ye, bizimkilerin duygusal bir bağı hiç birine karşı yoktur ancak özal için ve mhp için vardır. özal'ın olayı 1989'da bulgaristan'da yaşanılanlara karşı duruş sergilemiş olması ve mhp'nin de türk ve akraba toplulukların sorunlarına her zaman duyarlı olmuş olması. adamlar dün balkan göçmeni türkleri sahiplendi, bu gün de ışid tehtidi altındaki türkmenlere sahip çıkıyor. bu yüzden mhp'nin söylemlerine de yakındır bizimkiler ancak sizin 80'lerde yaşadıklarınıza karşı da boştur, balkan göçmenleri o yılların parçası değil.

bence siz kürtlere ve suriyelilere karşı türk toplumundaki yoğun ırkçılığı veya geçmişten dolayı birbirinize duyduğunuz kin için balkan göçmenleri üzerinden örneklendirmeye hiç uğraşmayın, en iyi ihtimalle en türk biziz savaşı çıkarırsınız ve başka da bir karşılık gelmez çünkü balkan göçmenlerinin yükü balkanlardan kalma bir yük(ve hiç birinizin bu konuda bir şey bildiği yok), türkiyenin siyasi geçmişinden değil. bizimkilerin sizin kan davalarınızda yeri yok, içkime giyimime yaptığıma ettiğime karışamazsın noktasında siyasi görüş biter, dindarlardan hoşnutsuzluğu da kemalistlere sempatisi de bu basit talep üzerine kuruludur.
  • hiç birbirimize bok atmayalım gençler. izmir'i konya'sı, muş'u vs anadolu toptan çomarlaşmaktadır. arap-kalkan'ı bizi itekliyor diye bence, değdiriyor bize diye..

nitekim bu başlık altında hangimiz daha çomarız yarışına girilmiş bile..

nasıl bir yaraysa gocun gocun bitemedi izmir yarası.
  • yine izmir başlığı çekilin, benimdir bu.
    doğma büyüme izmir'liyim.
    askerlik görevimi van'ın başkale ilçesinde yaptım. tütün hasadı yaptım, dizdim ellerim nasır olmasa da katran olmuştur.
    caps yapmadım ancak yapanları okudum, okuyorum lan hala komik falan oluyor bazıları. yaklaşık 7 senedir de özel bir şirkette balta sap'ı pozisyonunda çalışıyorum.
    özetle; kriterlerin tümü olmasa da çoğunu karşıladığım için izmir çomarıyım demek.
    (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
  • türkiye'nin en büyük ironisi, anadolu'da yaşayanların kendini has türk sanmasıdır.
    oysa ki orta asya'dan anadolu'ya gelen türklerin oranı, anadolu nüfusunun %10'u kadardı en fazla.
    eyyyy kendini saf türk sanan anadolu çomarı, senin en iyi ihtimalle %10'un türktür (eğer ki osmanlı'dan canını kurtarmak içi dağ başlarına çekilen ve diğerleriyle karışmayan alevi türkmenlerden değilsen).
    geri kalanın en çok ermeni, sonar rum, sonra da kürt ve araplardan oluşuyor.

balkanlar'a dönersek, orada da pek fazla türk izi görmek mümkün değil, ama anadolu'dan daha fazla türk izi taşıdığı kesin;
    buun nereden biliyoruz: genetik dna araştırmalarından çıkan sonuçlardan.
    örneğin ukrayna halkının kanındaki türklük oranı, anadolu halkının kanındaki orandan 2 kat daha fazladır!
    çünkü 900-1200 yılları arasında ortaasya'dan batıya doğru yaşanan göçler sırasında anadolu'ya gelen türkten çok daha fazlası kaardeniz'in kuzeyinden balkanlar'a inmiştir (kumanlar, peçenekler, vs...)
    e bulgarların kökeni zaten türklerle hemen hemen aynı zaten.

bu nedenle balkanlar'daki bir çok yer adı (osmanlı'dan önce bile) türkçe kökenli iken (baserabya, kumanova, vs...), anadolu'daki yer isimlerinin çoğu rumca, ermenice, kürtçe ve arapça kökenlidir.

her şeyi geç: anadolu rumca, balkanlar ise türkçe kökenlidir.

şimdi bir durup bunları düşünün derim.
  • izmir'de çomar olmaz. olursa zorlanır, yavaş yavaş değişir.

ama izmir'de çupra olur. hem de güzel olur.

ah ege ah.....
  • (bkz: egeli iticiligi)
    tam ayni sey olmasa da: (bkz: aramaya inanmak)