şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakın sonra ben kötü oluyorum. bunu dedim diye ben adi şerefsiz oluyorum. benim izmirli arkadaşlarım da var. evet. lütfen elinizi kalbinize koyun ve tüm içtenliğinizle şu soruyu sorun; bu izmirlinin amacı ne?

  evet. bu sorudan sonra her şey daha da berraklaştı değil mi? öyle olması lazım çünkü. olmadıysa bir de şunu sorun; bu izmirli neyin peşinde?

  yine mi olmadı. bi' de şöyle sorun; bu izmirli ne yapmak nereye varmak istemektedir? kafanızda halen bir netlik yoksa kusura bakmayın o izmirli sizsiniz.....

  ne yapalım izmirli? hı? hayır ciddi soruyorum? 2 kilo fıstıklı baklava yollayalım mı? valla bak. neticede izmir'de yaşıyorsun ve bu, türkiye'nin diğer şehirlerinde yaşayan öteki pis insanların tadamadığı bir duygu. sen özelsin izmirli. öyle deme, hak ediyorsun fıstıklıyı.

  bir şey daha demek istiyorum. bu müthiş ironi, bu akıl almaz mizah, harikulade sarkazm yeteneğin de izmirliliğin bir tezahürü olsa gerek. bu şakayı bir antalyalı yahut tekirdağlı yapamaz mesela. peki çanakkaleli? ı ıh. böylesi bir şakayı sadece izmirli yapabilir aga. kusura bakmasın diğer şehirliler.

  tamam, şaka, alaycılık ok. bu cepte. ama buradan yola çıkarak ne sonuca varacağız. "hımm, izmirli çok kötü, sakın gelmeyin diyor, o halde planlarımızı iptal edelim madem, n'apsak acaba yav, en iyisi edirne'ye gidelim, hem tava ciğer yeriz ^^" mi diyeceğiz. ciddi soruyorum. böyle mi hayal ediyorsun izmirli?

  bir de şu var bak. izmir dışındaki tüm şehirler bokum gibi. izmir ha izmir. sabaha kadar izmir. izmir dışındakiler ölse keşke. izmir kalp izmir ^^. izmir'den güzel şehir olabilemez. izmir'in kızları dünya güzeli, izmir'in havası bambaşka. izmirlilik oyhş.

  bu izmirli faşizanlığından koru bizi yüce zeus. aminos. he son bir şey diyeceğim, izmirli buraya kadar okumamıştır zaten kesin. senin ben kaynananı düdükleyeyim be izmirli. oh rahatladım. iyi geceler.
 • aynı zamanda da malum kişiye çok benzeyendir. karşıt bir fikirle geldiğinizde, mesela bunu söyleyene "izmir'de yaşayanlar da izmir'i dünyanın en mükemmel yeri sanıyor." dediğinizde "kıskanıyorsunuz, siz burada yaşamıyorsunuz diye böyle diyorsunuz." diyorlar. gerçekten malum kişiyi anımsattı değil mi?

  izmir'i ve izmir insanını çok severim. farklı ve güzel bir dünyada yaşıyorlar, burası çok net. ancak içlerinden bazıları bu farklılığı üstünlük olarak görüp itici olmaya başlıyorlar. mesela izmir'i çok seven biri olarak sizin çiğdeminizi ve boyozunuzu dinlemek hiç de hoşuma gitmiyor. ayrıca şu meşhur izmir faşizmi'ni icra edenler en az 3 kuşaktır izmirli olmayanların arasından çıkıyor. bu da önemli bir ayrıntı aslında.
 • istanbul'un varoşluğuna pisliğine alışmış olandır.
 • "nerelisin?" sorusuna "izmir" deyince "aaa izmir'in kızları güzel olur!" gibi senelerdir süregelen saçma sapan genellemeyle karşılık veren tiple kafa kafaya tokuşturulması gereken tipitiptir.
 • izmir'de yaşamayanlar tarafından dinlenmesi gereken tiptir.

  istanbul'dan kalkıp buraya taşınacak kadar büyük beklentilere giriyorsunuz. sonra gelince "aa izmir bildiğin köy." diyorsunuz.
 • size iyilik yapan tiptir kendisi. ciddi anlamda aşırı kalabalık ve pahalıdır. tabi maaşlar da bir o kadar düşük seviyede.