şükela:  tümü | bugün
  • nazilliden basmaneye 3 saat 15 dk da gider tcdd nin sitesinde 2 saat 30 dk lık sefer süresine aldanmamak lazım( bi allahın kulu da düzeltmedi şunu yıllardır) sürekli dolu olması dışında herhangi bir sıkıntısı yoktur ucuzluğu sebebiyle tercih sebebidir.
  • koltukları geniş olan, bazılarında ikişer tane priz olması sayesinde bilgisayarımı ve telefonumu şarj edip mobil ap ile internete girebildiğim tren. bazen çok kalabalık olabiliyor, ayakta yolcu taşıyor. tuvaletleri temiz olmasa da çalışıyor. kısaca fiyat/performans yolculuğu.
  • ay, köy minibüsünden beter. tıklım tıklım, insanlar ayakta ve neredeyse üst üste gidiyor. üstelik 4 saat yerine 5 saatte vardı denizli'den izmir adnan menderes havalimanı'na. oha böyle tren yolculuğu mu olur lan? garlara geldiğinde eğilin polis var diyecekler sandım her defasında.

türkiye'de ilk kez trene bindim ve hayallerim çok farklıydı. tek başıma, iki valiz, iki çanta ve bavullara sığmayan tren yolculuğu hayallerimle çok yıprandım.
  • asil adi basmane denizli bolgesel trenidir. bildigim kadariyla turkiye cumhuriyeti'nde basmane-aydin hatti ilk kurulan demiryolu hattidir.

yer yer yavas yer yer hizli gider. aydin ve ilcelerinde cok durur. ıc ege turu yapmak isteyenler kesinlikle bu hatti kullanmali. sabah selcuk'ta inip aksama pamukkale'ye gecebilirsiniz.

duzeltme: basmane-aydin anadolu'daki ilk tren hattiymis, 1856 yilinda ingilizler tarafindan dosenmis. yani cumhuriyet'ten cok daha once.
  • merak ettiğim bi konu var . izmir'deki izban elektrikli, gayet sessiz, hızlı ve konforlu. peki niçin şehirlerarası tren taşımacılığında aynı usul kullanılmıyorda sesli gürültülü motorin yakan trenler kullanılıyor. örneğin denizli-izmir treni neden elektrikli izban tarzında hızlı, sessiz ve konforlu hale getirilmiyor?
  • daha önce yüksek hızlı trenlere binmiş olmama rağmen bölgesel trenlere hiç binmemiştim. bir yaz sabahı küçük bir sırt çantası, güzel hayaller ve güzel umutlarla yola çıktım. denizli'den en erken kalkan treni beklerken gün henüz doğuyordu. istasyonda sabahlayan evsizleri görünce önce bir ürperdim, sonrasında yavaş adımlarla volta atmaya başladım. bir yandan seyyar simitçinin getirdiği gevrekleri keserken diğer yandan bir demiryolu insanını anlamayı düşlüyordum. tren saati yaklaştıkça köylü kasketi takan amcalar ellerinde birer pazar çantasıyla belirmeye başladılar. gürültülü bir motor sesiyle yankılanan havada huzuru arayan sanki bir ben vardım. yavaşça boş bir vagona süzüldüm, kondüktörden biletimi alıp yolculuğun keyfine koyuldum. ağır ağır giden trende yaşam enerjimi buluyormuş gibi şendim. iç ege'nin kendine has dokusunu gözlerimle şefkatle sevdim. kuyucaklı yusuf'u tam da istasyonunda andım.
  • yukarıda birisi köy minibüsünden beter demiş. 5 saatte gittiğinden yakınmış birde. allah akıl fikir versin, otobüs parasının yarısına geliyorsun daha ne istiyorsun ? tren genelde dolu çünkü aydından izmirden belki manisadan bir çok öğrenci bu hattı kullanıyor. yolculuğu ve bazen sohbetleri gayet keyiflidir efendim, çekinmeden bininiz.
  • günde en azından bir kez denizli-izmir arası transit gidiş geliş yapsa eminim çok daha yoğun talep görecektir.
  • çok çok ucuza! bakin çok ucuza demiyorum, cok cok ucuza ızmir'in merkezinden, denizlinin merkezine gitmenizi sağlayan tren. hemen karşısında bulunan denizli otobüs terminalinden tek vesait ile pamukkale ve karahayit turistik bölgelerine de ulaşabilirsiniz. trende zaman kitap okuyarak ve kahve içerek çok hızlı geçiyor. tavsiye ederim.
  • 5 lira zam nedir ya ? 1 değil 2 değil 5 lira. elim ayağım titredi bileti alırken.