şükela:  tümü | bugün
  • izmirin türkiyenin batıya dönük yüzü olduğundan ve yaşanılabilirliğinden kaynaklandığını düşündüğüm durum.

world’s hottest property markets, based on 12-month % change in property prices

1 berlin +20.5%
    2 ızmir +18.5%
    3 reykjavik +16.6%
    4 vancouver +16%
    5 budapest +15.5%
    6 hong kong +14.8%
    7 hamburg +14.1%
    8 munich +13.8%
    9 rotterdam, frankfurt +13.4% (tie)

knight frank(kaynak)
  • (bkz: çeşme otobanı)

en büyük sebebi bu.
  • denetlenemeyen (bkz: korsan emlakçılar) ın emlak fiyatlarını uçurması ile oluşan balon
  • inşaat piyasasının izmire kaydığınin göstergesidir. geçmiş olsun izmirinde doğasını tahrip edip beton dökecekler.

büyük firmaların bir çoğu buraya hızla kaymakta astaldı-türklerler, kalyon, mesa, yda, sinpaş gibi izmirin yerlisi olmayan ve leş firmalar olan akp tipi beton dök sat firmaları şu an izmir için proje hazırlıyorlar. girdiklerinde sorunda başlayacak artışlarda bu yüzden arsa rantına bağlı fiyat yükselişidir.

bana sorarsanız furya başlayacak ve izmirliler daha sıcak yazlara hazır olsun beton berbat bir şey eğer varsa gücünüz olağanca karşı çıkın. kentsel dönüşüme bağlı eski evlerin yerine daha yeşil daha modern yapılar yapılsın, garibanada yarasın izmirin doğasınada ancak beton döke döke yeşilin yok edileceği bir adım atılmasın. istanbulun anasını s...ler ankara keza öyle şimdi sıra izmirde sanırım geçmiş olsun.
  • tek sebebi istanbul otoyolunun bitmek üzere olmasıdır. bunun yanı sıra hızlı tren.
    geçen yaz bir çılgınlık yapıp hayatımızın on yılını ipotek altına aldıralım dedik. ufaktan bakıyorum ilanlara 250-300 bin arası evlere bakıyordum. neyse olmadı alamadık. geçen yazdan baktığım 250 binlik aynı ev şu an 340 bin tlye satılıyor. en yakın otobüsün 400 metre öteden geçtiği yerlerdeki evleri 500-600’e satıyorlar. çılgın yükselişin tek nedeni istanbullu istilasıdır. ama umarım götlerinde patlar bu emlak piyasasını bu kadar şişirenlerin.
  • istanbulun gereksiz kalabalığından bunalan insanların izmire kaçmasından dolayıdır. istanbul'dan daha güzel ortama, havaya, denize sahip.

son zamanlarda benim farkettiğim istanbul'dan izmire baya baya göç başlamış. gelecekte daha da artabilir fiyatlar.
  • planlı yapılan bir iştir. bana planlı gibi geliyor. kimin planı olduğu da gayet açıık; kolay yolsan köşeyi dönmeye çalışan müteahhitler.

ve bu sadece izmir için geçerli de değil. çoğu şehirde öğrenciler için mesela daire yapılır. ben kuzey illerimizden birinde 1+1 daire sordum, müteahhitin cevap şu: zaten 75 bin bana maliyeti var.

altındaki mercedes'ten utan. bi de diyo ki en kliteli malzemeyi koydum, çelik kapı sac, tın tın ses geliyor. mutfak benim götüm kadar. evet büyük değil demek oluyor bu.

izmir'de 8 sene önce 150 bin liraya aldığımız ev bugün 400 bine rahatlıkla alıcı buluyor. sokak mı değişti, park bahçe mi yapıldı, otoparkımıza deniz mi geldi? hiçbir şey değişmedi. evleri yapıp satanlar anlaştı. geçen yaz 200 denilen eve bu yaz 300 dediler, oldu bitti.

mesela minibüsçüler, birleşip "artık 2,5 değil 3 liraya taşıcaz" dediklerinde nasıl herkes 3 lira istiyorsa bu ev fiyatları da öyle.

tabi çevresel etkenler de etkilidir ama bu kadar etkili olamaz. göç varsa bir yere fiyatları arttırırlar. e demek ki göç var.

göç var göç, göç olmasa...
    (bkz: göç var göç, göç olmasa...)
  • katıldığım önermedir.
    bornova-osmangazi'de ailemin kaldığı sitede, yan daireye 230 bin fiyat çekilmiş. 100 metre kare, 2 oda bir salon. işin ilginci alıcısı da var.
  • istanbulluların göç etmesinden dolayı olabilir.

samsun'da da benzeri oluyor sanırım, bir arkadaşımın anlattığına göre orada da kiralar fazlasıyla artıyormuş çünkü istanbul'dan gelip yerleşenler "aaa 1200 lira kira mı ucuzmuş" diyip evlere atlıyormuş (halbuki normalde o şehirde o evin kirası 700-800 lira belki)

istanbul'da eski evlere yeri yüzünden yüksek kiralar vermeye alışanlar ya da yeni sitelere deli paralar vermeye alışanlar küçük şehirleri de bozuyor galiba.
  • istanbul'un anasını ağlatan müteahhitlerin istanbul'u daha fazla ağlatamayacaklarını anlamaları ile ortaya çıkan mevzu. biraz da izmir'in anasını ağlatalım demişler.

bu sadece izmir ile sınırlı değil bu arada. bayağı bir ilin anasına hallenlemeye başladılar.