şükela:  tümü | bugün
  • internet sitesinde, pasaport alımlarıyla ilgili sorulara yanıt verilmekte. hayır gerçekten güzel bir hizmet ama yaran okuyucu yorumları yanında halt etmiştir. bir polis arkadaş mı yazıyor bu yanıtları acaba gerçekten!? önce senli benli başlayan yanıtlar sonradan size bize dönüyor falan bir garip, zerre oynama yok direkt kopyaladım. cnbc-e dergideki soru-yanıtlar gibi mübarek:

soru:merhaba... benim lacivert pasaportumdaki resmim 7 senelik bir resim, almanya'da evlenmek için vize müracatı yapmak istiyorum fakat istenilen evraklarda pasprttaki resim en fazla 6 aylık olması gerekiyormuş... yeni bir resim için pasaportumu komple değiştirmem gerekiyormu? ilginize ve yardımlarınınz için teşekürler, sayılarımla

yanıt: sayin harun bey eğer almanyaya gidecek ve evlilik yapacaksaniz değiştirmenizde fayda var sizin açinizda daha iyi olur 7 önce farkli idin şimdi farki sen gör harun bey iyi günler...

soru: 1998 senesinde hırsızlık suçundan 1 ay tutuklu kalmıştım sabıka kaydım yok pasport alıp yurt dışına çıkabilirmiyim dogum tarimim 1980 teşekür ederim

yanıt: serkan bey sonuçta çıktınız pasaport almanızı engellemez mahkeke kararı olduktan sonra bir sorun yok...

soru: ben gemıcıyım benım pasaport 3 ay sonra gunu bıtecek daha dogrusu baska sayfa kalmadı gun uzatmak ıcın ben gemıyle ısraıl gıdecem ben ordakı konsolosluktan pasaport alabılırmıyım tesekkurler

yanıt: tabiki uzatabilirsin ama bence halen türkiyede isen bence burdan uzatd derim ama yok müsait değilim derseniz konsolosluktan uzatabilirsin gideceğin yerde konsolosluk varmi onu bilimem iyi günler...

soru: ilkdefa pasaport çıkarmakiçin nekadar ücret gerekli ve pasaportun süresini kimler belirliyor ilginize teşekkür ederim

yanıt: sayın murat bey pasaport almak için 4 adet resim nufusun aslı ve fotokopisi tc no ile birlikte kaç yıllık alacaksanız ona göre para getireceksiniz.+ücretler izmir polis gov tr de görebilirsiniz iyi günler göremesseniz bizim şubelirimizde var iyi günler...

soru: gri pasaportla bir ülkeye görevli gittiğim zaman, bu süre zarfi içerisinde günü birlik başka ülkere geçebilirmiyim? kisacasi gri pasaport sadece gidilen yer içn mi geçerlidir?

cevap: başka ülkelere geçilmez ama o sizin sorumluğunuzda ama geçilmez iyi günler

soru: evet eşim fransadaşuan çalışmaya başladı randevu alamıyoruz telefonlamı almamız lazım önce. öyle yapılcak diye biliyorz ama cvp yok ekimde arayın diyolar ayrıca ankaradaki konsolosluğa bağlıyız enkısa zamanda yapabileceğimiz neler teşekkür ederim

yanıt: esma hanım şu an izmirde iseniz burada fransa konsolosluğun şusi var ona sorun bizim bu gibi konulardan bilgimiz olmaz iyi günler...

soru: merhaba, lacivert pasaportum var ve görevli olarak yurtdışına gitmem gerekiyor. gri pasaport almama gerek var mı..

yanıt: siz bilirsiniz hangi kurum gönderiyosa kurumunuzla görüşün ama bana görev pasaportu alacaksınız görevli gittiğiniz için iyi günler...

soru: ben almanyadan evleneceğim herhangi bir sorun olurmu vize veya pasaport almamda türkiyeden nikahlanip gideceğim tesekkür ederim iyi calişmalar

cevap: bir sorun olmazherhalde eğer bir şeyiniz yoksa iiyi günler...
  • yenişehir'deki (tepecik) trafik tescil şube müdürlüğü binasının girişinde kocaman bir levha üzerinde uyarı olarak "size yardımda bulunmak isteyen sivil kişilere güvenmeyin ve bu kişileri yasal işlem için bildirin" denmesine rağmen bizzat bina içinde tescil simsarları bulunmaktadır. ayan beyan hem de.

ya o yazıyı oradan kaldırın ya da içeridekileri dışarı çıkarın. ikisi bir arada olmuyor.
  • bugün pasaport başvurusu için gittiğim yer.
    pasaport şubedeki tüm çalışanlar istisnasız herkese "günaydın, nasılsınız" dedi. * hepsi güleryüzlüydü. bir çocuk ailesiyle birlikteydi. memur "çak bakalım" dedi. beşliği aldı.
    ya çalışanlar gerçekten tatlı insanlar ya da milleti polisleri sevdirmek istiyorlar. o kadar alışmışız ki mendebur suratlılara iyi olanı garipsedim. daha gitmeden kendimi başka ülkede sanmama neden oldular.