şükela:  tümü | bugün
 • insanlarının medeniyeti alkol alma oranı sandığı bir şehir
  koskoca şehirde yaya geçidinde yayalara yol veren plakaların %95’i, istanbul ve ankara plaka
  kaldırımda yer kaplamamak için arka arkaya yürüme gibi bir adeti yok kimsenin, onlar dört kişilik grubuyla muhabbet etsin diye siz inip yoldan yürümelisiniz
  ve bu şehirde kime sorsanız medeni ve görgülü insan olduğunu söyler
  ek olarak, ege bölgesinin en yobaz yeridir
 • -boyoz ve bomba diye kakalanan 2 gıdası var, alavara da buna dahil.
  -insanları sürekli içme derdinde, kolonileşmeden ve içmeden eğlenmenin imkanı yok.
  -kordon diye atıp tutulan yerde çok fazla fuzuli hırsızlık olayları oluyor ve yakındaki gecekondu semti yüzünden 10 yaşındaki velet bile size hadsiz saygısızlıklar yapıyor bir anda kendinizi bağcılar'daki mahallenin izbe bir sokak köşesinde zannediyorsunuz.
  -ayrıca polisi vasıfsız, sıfır iş yapıyor. sizin korkmadığınız adamdan kendi korkuyor.
  -dedikleri gibi iş yok, burası ancak 28 yaş ve üzeri olup da kenarda bir liman arayanlar için yatırımlık bir yerdir. ah ömrüm boyunca burda kalayım, keşke burada doğup burada ölseydim denilen bir yer değil.
  -insanları faydalı olmamakla birlikte kimse ama hiçkimse yardımsever değil. herkes kendi işinde, yolunda, çıkarcı ve bencil.
  -hepsine gitmedim ama bar diye adlandırılan yerler cüce evleri gibi, göt kadar yerleri bar yapmışlar. ayrıca ücretsiz yapılan etkinlikler, "ücretsiz" bir hizmet nasıl oluyorsa ancak o kalitede.
  -otostop çekmek istediğiniz zaman bile duran araba yok, duran araba da medeni geçinen içi zift dolu ağzı pis abazanlardan çıkıyor.
  -ergeni fazla, uçkuru düşük, kaliteli insan hak getire.
  -hiç olup da kendini bir göstermek isteyen vasıfsız, işsizlerin prim yaptığı yerdir.
  -tıpkı övünülecek bir seviyede olmadığı halde övülen şehri gibi.
  -gece vakti gezmeyi bırak, meşhur caddede gitar çalıp şarkı söyleyecek olsanız size şarkı tekrarlattırmak isteyen sarhoşların silah çekme ihtimali var.
  -ve evet iş yok. yağmur yağdığında etrafın sel olduğunu da kendi gözlerimle gördüm. konum olarak güzel yer ama denilen gibi batırıp, daha bok bir hale getiremezmişiz. köy möy hikaye.
  -sabahın 8'inde kapıda kalırsanız yoldan geçen yaşlı insanlar durduk yere sizi "eskort" sanıp "cıkcıkcıkcık" yapıp geçiyorlar. ağustos ayında üstünüzde tişört ve şort olmasına rağmen sadece.
  -he he, evet, medeni şehir. kesin(!)
  -gelişememiş, yobaz, şehrimsi bir köy/gecekondu yeridir. eğer üniversiteleri ve genç nüfusu, turisti olmasaydı hatta denizi de silseydik konya'dan farkı kalmazdı.
 • ben artık izmiri konyadan ayırmıyorum her il de her bölgede insanların büyük çoğunlugu artık kötüleşmiş...

  en atatürkcü geçineninden en dincisine insanlarda artık ne saygı kalmış ne sevkat nede birbirine tahamül.

  ekonomik kriz tüm ülke insanını çok değiştirdi.. çok trajik bir değişim bu..
  ne motorları maviliklere sürebildik nede inancımız kaldı yarınlara.

  aslında bu ülke 23 haziran 2018 de durdu... yüzmeyi bıraktı.. akıntıya kapılmış gidiyoruz... şelaleye doğru...
 • adam o kadar nefret doluki bir şehiri sadece kıskançlığıdan ve orada yaşayamadığından yermekten keyif kalıyor. yıllardır izmir'de ikame ediyorum ben bu adam kadar uzunca düşünmedim bu şehiri.

  kordon'dan girmişler, boyozdan çıkmışlar yermek için. lan boyoz boyoz. evinde yapabileceğin hamurdan yağlı bir şey işte. adam bunun üzerinden izmir'e nefret kusuyor. hayır zeka geriliği var diyeceğim zeka gerisi insanlara hakaret olacak. kordon'da keza öyle. bak yemin ederim binlerce kez gitmişimdir. biranı alırsın, çember kurarsın iki makara sohbet yapar evinin yolunu tutarsın lan. adam öyle analizler kasmış ki okurken hayretler içinde kaldım.

  bak dostum kıskançlığını ve nefretini bir kenara bırak. merak etme burda kızlar teklif etmiyor. normal bir şehir izmir. burada kimse alkolik değil. kadınlar bikinileriyle gezmiyor sokakta. insanlar genelde izban veya özel aracıyla işlerine gidiyorlar sonra evlerine gelip survivor izliyorlar. yağmur yağınca etraf su oluyor evet. körfez'de çok sıcakta az biraz kokuyor. rahatladın mı?

  alsancak, bostanlı, yalı, bornova ve inciraltı merkezdeki popüler yerler. izmir insanıda normal bir şekilde çıkıp arkadaşlarıyla falan görüşüyorlar ve buraları tercih ediyorlar. senin yaşadığın sikko istanbul'dan veya anadolu şehrinden tek farkı ise haftasonu ve tatillerde onlarca kaçamak yapmak için şirin kasabası var. sen avm'de defacto'yu gezerken biz sığacık, foça, çeşme, urla veya çandarlı'da kafamızı dinliyoruz, temiz hava alıyoruz.

  şimdi bsg.
 • yapısal sorunlar ve hatta direk yapının ta kendisi.arkadaş siz buna ev mi diyorsunuz.5 metre kare oda yapıyorlar 50 metrekare salon var.bu odaya dolap yatak masa konmayacak mı.küçücük odalarda yaşamak size gecekondu hayatının verdiği bir miras mı ? yoksa kollektif hayatı bu kadar benimsediniz de salon dışında hiç vakit geçirmiyor musunuz ?

  insanlarının düşünce yapısına da değineceğim.bazı şeylerin reklamını yapmaktan mı hoşlanıyorlar yoksa bir şeye odaklanırken diğer önem taşıyan konuları unutuyorlar mı bilmiyorum.bunu çözecek kadar çok kalmadım izmir'de.örneğin; sokaklarda çöp kutusu bulamazsınız ama her yer köpek maması kabı dolu.ve sadece köpek maması kabı, kediler için bile değil.çöplerin sokaklara atılıp belediye hizmetlilerinin insan üstü çalıştırılmasına mı yanayım,kedilerin hiç planlarına dahil edilmemesine mi yoksa amaçsız köpek sevgilerine mi ?

  arkadaş birde çok kozmopolit.tamam eyvallah bu güzel bir şey fakat bu kozmopolit yapıyı oluşturan ve yerli olmayan bireylerin yüzde 99'u illegal işlerle o kadar ilişkili ki.ya hırsız ya zamanında adam yaralamış ya dolandırıcı.bütün yabancıların en sivri en sıkıntılıları bu izmir'i mesken etmiş gibi.ben uzun süre hatay'da yaşadım.oranında kozmopolit bir yapısı var ama bu kadar sorun çıkarmıyorlar.

  son olarak ta yemek kültürleri o kadar boş ki bir şeylerde ünleneceğiz diye sadece pastanecilikte bir şeyler yapabilmeyi başarmışlar.sadece poaça türü hamur işlerinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar fakat onuda belli başlı yerler yapabiliyor sadece.arkadaş bomba diye bir şey yapmışlar, kapital sistemin çağdaş insanlığın önüne kahvaltılık diye iteleyip cebindeki parayı en az maliyetle sömürdükleri nutella çikolatasını hamurun içine koymuşlar onuda kültürel bir nesne olarak kendilerini pohpohlayıp kandırıyorlar.düşündünüz mü hiç neden izmir'deki simit ve gevrek arasındaki ilişki tartışılıp duruluyor ? çünkü başka bir şey yapamıyorlar.sadece hamur işi.

  sonuç olarak izmir hayal kırıklığı.memlekette türkiye'nin incisi olarak anılacak çok daha fazla güzel şehir var.

  edit: buca göksu'da yüksek gerilimli elektrik direğinin cadde yolunun tam ortasında olduğunu gördüm.bildiğiniz korkuluk gibi duran o kocaman elektrik direği 1 metre yüksekliğindeki beton temeliyle beraber yolun ortasında duruyor.belediyeciliğide çok kötü.
 • başta yadırgıyor fakat bir süre sonra gevrek ismine alışıyorsunuz . doğru yerde yediğiniz zaman simide neden gevrek dendiğini de pekala anlıyorsunuz.

  ama dogru yerleri söylemem sonra çok sıra oluyor*
 • izmir'de biz izmirliler çok çok çok azınlığız. alayı göçmen çomarlar. balkan çomarı, girit çomarı, manisa çomarı mardin çomarı, malatya çomarı vs vs. hepimizin edevlette soy ağacı var. 1836 yılına kadar izmirliyim. sonra gelen naş geldiği yere. bak bakalım 20 yılda izmir cennet olmuyor mu?
 • ılk tayin yerim izmirdi.8 yıl kaldim.evet izmir büyük bir köydür evet izmirin her yani gece kondurur.evet metro izban eşeklerin arasından geçer.belediye düzgün çalışmaz ama arkadaşlar izmir turkiyenin en yaşanılır en güzel ilçesidir.yuzlerce neden sayabilirim bunun için yok boyozmus yok şuymuş geç kardesim her ilçesi ayrı güzeldir aynı gün kemalpaşada karadeniz gibi ormanda kaybolup foça da denize girebilirsin.
 • tamamen asparagas olan gerçeklerdir.

  izmir böyle miydi sanıyorsunuz?

  1960'larda falan şiirlere, şarkılara konu olacak kadar büyüleyici ve gelinlik kız kadar güzel bir şehirdi.

  harika koyları, masmavi suları, bitki örtüsü, binbir çeşit deniz mahsülleri, az sayıda olan ve rumların da içinde bulunduğu yerel halkı ile şaheserdi.

  emekli tsk mensupları, öğretmenler falan yazı tatili için kısa süreliğine gelirler ve medeni şekilde tatillerini yapıp giderlerdi.

  şimdi öyle mi?

  zamanla kontrolsüz bir göçün, çarpık kentleşmenin, arsa rantçılarının, doğa katillerinin mabedi olmuştur izmir.

  hangi partiye oy verdikleri benim için ikinci plandadır. birinci planda olan ise mahvedilmiş tarihi bir şaheserdir.

  izmir'de izmirli kalmamış herif de bu durumdan ötürü resmen tecavüze uğrayıp talan edilmiş kenti suçluyor.

  pes doğrusu...
 • hala daha anilarin sehirleri ozel kildigini, kimisine gore malatya'nin kimisine gore izmir'in bu dunyada o kisiye en cok mutlulugu hissettiren yer oldugunu anlayamayan okuzler sayesinde sayfalarca tartisilan baslik.

  benim hayatimin ilk 23 yilini yasadigim sehir isterse lagim cukuru olsun, cok ozeldir. cok guzeldir benim icin. boyoz cok ozeldir cunku onunla ettigim kahvaltilari, ailemi, dershane zamani alsancak'i hatirlatir. "cigdem" ayridir, cunku yaz aksamlari mahallede toplastigin geceleri, sahili, cardagi hatirlatir. gun batimi en guzel orada izlenir cunku hayatimin en heyecanli gun batimlarini orada izlemisimdir. her gun batimi bana belki de o gunleri hatirlatir. ilk sigarami ictigim, ilk birami ictigim, ilk kez el ele tutustugum vs.

  bu kadar zor mu bunu anlamak? cidden tam olarak bu neyin kavgasi ben de onu anlayamiyorum.